ostatnio zaktualizowano przez xxKEBSONxx 5 lat, 4 miesiące temu
1 uczestnik
1 odpowiedź
  • Autor
    Odpowiedzi
  • #61445
    xxKEBSONxx
    Uczestnik

    Witam, w tym blogu będę poruszał tematy związane z „Bonusem tygodniowym”. W moim pierwszym wpisie poruszę temat Halloween. Chciałbym przedstawić historię…. dyni. Historia dyni wywodzi się bezpośrednio z irlandzkiej legendy o Jacku oszuście. Ta historia ma wiele wersji. W każdym razie Jack nie miał wielkiego zamiłowania do uczciwego zarabiania pieniędzy. Mężczyzna preferował bardziej zarabianie poprzez gry w karty lub przez zwykłe oszustwa. Jego ofiarą miał paść również sam szatan. Gdy Jack zmarł z wiadomych przyczyn nie został wpuszczony do nieba jak i do samego piekła. Jack nie wiedząc co ma ze sobą zrobić i krążąc pomiędzy światami używał tylko do oświetlenia drogi płonącego kawałka węgla i wydrążonej rzepy. Lecz, kiedy Irlandczycy w imigrowali do Ameryki zastąpili rzepę warzywem Nowego Świata – dynią. I od tego czasu dynia służy jako Halloweenowa latarnia.

     

    #62375
    xxKEBSONxx
    Uczestnik

    Witam. Na Dotsim ruszył drugi bonus tygodniowy pt. „Wesołych świąt”, a więc przedstawie historię choinki w Polsce.

    Zwyczaj ubierania choinki w Polsce pojawił się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, i przywędrował do nas z Niemiec. Ubieranie choinki przyjęło się głównie w domach katolickich. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału. Tradycyjne ubiera się w domach świerki, sosny lub jodły i według ludowych wierzeń drzewo iglaste uznawane jest za symbol życia, odradzania się i płodności. Natomiast zielony kolor drzewka oznacza witalność i narodziny życia.

    Teraz przedstawię symbolikę ozdób choinkowych, jakie wieszali nasi przodkowie:

    – jabłka – mają zapewnić zdrowie i urodę,

    – orzechy na choince (zawijane w sreberka) – oznaczają dobrobyt i siłę,

    – łańcuchy choinkowe – wzmacniają rodzinne więzy,

    – światełka – bronią nas przed złem i ciemnością,

    – gwiazda betlejemska – ma pomagać w powrotach do domu.

    To by już było wszystko na temat zwyczaju ubierania choinek. Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem niektórym tę historię. Możecie w komentarzach podsyłać zdjęcia swoich choinek, a oto moja:

    Dziękuję i życzę Wesołych świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć na ten temat.