The Sims 4 – Budowanie!

Mamy 11. Września, a co za tym idzie – mija czas embargo na informacje dotyczące trybu budowania i trybu kupowania z The Sims 4. Dokładniej – z trybu budowania, ponieważ dwa tryby zostały połączone w jeden dając nam jeszcze więcej możliwości.

Wielu z Was uważa, że The Sims 4 w porównaniu do The Sims 3 nie daje nam zbyt wielu nowych opcji.. I tutaj się mylicie! Budowanie w czwartej części jest jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. O tyle, o ile w The Sims 3 jest ono dla mnie nudne i nieciekawe, to nie mogę doczekać się zagrania w The Sims 4!

Czwarta część sagi otwiera przed nami zupełnie nowe wrota jeśli chodzi o budowanie i kupowanie. Pokaz na SimsCamp poprowadził producent Aaron Houts, który odpowiedzialny jest za tryb budowania w grze. Opowiedział nam on o wszystkich nowych opcjach związanych z budowaniem i meblowaniem domów Simów.

ROZWIŃ ARTYKUŁ…


STAWIAMY SUROWY BUDYNEK

Zacznijmy od samego budowania. Pierwszą nowością będzie ulepszenie znanego nam trybu planowania. Jeśli nie podoba nam się ułożenie pokojów, nie ma potrzeby burzenia żadnego z nich. Teraz możemy złapać dowolny pokój i przestawić go w inne miejsce, które nam bardziej odpowiada.

Możemy także kopiować zbudowane już pokoje. Dajmy na to, że zbudowaliście pokój dla dziewczynki i chcielibyście zbudować identyczny pokój dla chłopca – kopiujecie pokój i zmieniacie w nim elementy, które będą pasowały do chłopca.

System gry rozpoznaje zbudowany pokój. Wystarczy że połączymy ściany ze sobą, a gra rozpozna zbudowane pomieszczenie jako pokój. Wtedy wystarczy parę kliknięć, aby go umeblować. 

Zanim opowiem Wam o meblowaniu, wspomnę o nowościach związanych ze ścianami. Po wycieku niektórych zdjęć z The Sims 4, niektórzy z Was komentowali iż ściany są za wysokie w porównaniu do poprzednich wersji gry. Owszem, możliwe że ściany są wyższe ponieważ… Od teraz możemy ustawiać wysokość ścian. Mamy do wyboru standardowe, wyższe i najwyższe ściany. Możemy ustawić aby parter miał najwyższą wysokość, a piętro miało standardową wysokość ścian.

Dostosowywanie wysokości ścian przydaje się kiedy chcemy… Ustawić wysokość okien. To od nas zależy jak wysoko będą ułożone okna. Budując pokoje możemy ustawić automatyczne rozmieszczenie okien.  Koniec z dodawaniem okna jeden po drugim. Jeden klik i gra sama ustawia okna wokół budynku. Mnie osobiście spodobały się okna na dwa piętra, które dawały światło na całej swojej długości.

Gra nie wymaga już od nas słupów podtrzymujących wyższe piętra. Możemy budować pokoje „w locie”, bez podparcia. Twórcy uznali, że jest to gra dla nas i nie będą nas ograniczać. To od nas zależy czy budynek będzie wyglądał realistycznie, czy też nie. Tak więc „latające pokoje” są jak najbardziej możliwe.

ŚWIATŁO, ŚWIATŁO, ŚWIATŁO!

 Jeśli już mówię o świetle – w The Sims 3 światło z okna na pierwszym piętrze nie przechodzi na niższe piętra. W The Sims 4 światło z okna wyżej przechodzi na niższe piętra przez co możemy śmiało budować dwupiętrowe ściany z wielkimi oknami, bez problemu ze światłem.

Samo światło zyskało też zupełnie nowe życie. Inaczej świecą pochodnie, inaczej lampy w kuchni i jeszcze inaczej lampy na zewnątrz budynku. Nowe efekty świetlne sprawiają, że gra jest jeszcze bardziej realistyczna pod względem zachowania się środowiska.


Osobiście, najbardziej podoba mi się przechodzenie światła przez drzewa. Jeśli odpowiednio ustawimy kamerę w zacienionym lasku, możemy zobaczyć jak promienie Słoneczne przechodzą przez korony drzew i padają na ziemię. Coś pięknego!

PŁOTY I ŁUKI

Doszła możliwość szybkiego zmienienia ściany w płot i odwrotnie. Płoty zyskały też absolutną nowość – owalne łuki. Niestety ścian nie można postawić w łuku, jednak bramki nam to wynagradzają. Koniec z kanciastymi gankami przed domem!

Jeżeli zapomnieliście o fundamentach, to za pomocą jednego kliknięcia możecie dodać je na parceli. Cały budynek podniesie się o taki poziom, jaki ustalicie. Można dowolnie regulować wysokość fundamentów.

MEBLUJEMY NASZE MIESZKANIE

Meblowanie w czwórce jest jeszcze łatwiejsze niż dotychczas. Wystarczy otworzyć katalog z gotowymi pokojami, wybrać kolor w którym powinny być obiekty i siup, postawić gotowy pokój na parceli. Możemy też kupować wybrane elementy z katalogu, jeśli nie mamy ochoty kupować całego pokoju.

Oczywiście nie został usunięty tradycyjny katalog z obiektami podzielony na kategorie, które znamy z poprzednich części gry. Tym razem dodano jednak do niego filtry, które ułatwią nam meblowanie domostwa.

Dajmy na to, że budujecie pokój dla dziewczynki  – istne różowe królestwo. Wystarczy że ustawicie segregację w katalogu na kolor różowy, a po chwili pokażą się Wam wszystkie dostępne obiekty w kolorze różowym.

Wcześniej pisałem o oknach, ale ta funkcja jest bardziej związana z katalogiem. Otóż okna zostały posegregowane w trzech kategoriach – krótkie, średnie i wysokie. Trzy typy okien, które sprawią, że Wasze domy będą wyglądały jeszcze lepiej!

LUSTRA I OBRAZY

Od teraz jeszcze więcej świata odbija się w lustrze. Lustra w The Sims 3 nie pokazują nam odbicia tego, co jest za oknem. Nowy system luster sprawia, że możemy zobaczyć świat za oknem, w odbiciu lustrzanym.

Możemy dowolnie umieszczać obrazy i lustra na ścianach. To od nas zależy czy postawimy obraz nad obrazem, czy ustawimy je obok siebie w krzywej linii do dołu. Jeśli chcecie postawić obraz bądź ozdobę nad lustrem – nie ma z tym żadnego problemu.

DACH NAD GŁOWĄ

Tworzenie dachów zasługuje na pochwałę. Możemy postawić dowolny dach, następnie modelować go tak, aby był bardziej prosty, wyższy, niższy bądź przypominający pagodę. Kreator dachów pozwala nam ustalać szerokość dachu, jego wysokość, wynieść dachówkę poza ścianę bądź też zaokrąglić ją. Marzy się Wam dach amerykańskiej stodoły? A może dach tradycyjnego domu na przedmieściach? Parę kliknięć i otrzymujecie dach jakiego potrzebujecie.

 
(zdjęcia przykładowe)

Gzymsy i ozdoby sprawią, że Wasze domy nabiorą charakteru i będą bardziej unikalne. Łuki dekoracyjne pozwolą nam stworzyć domy swoich marzeń.

Jeśli już mówimy o marzeniach… Wielu z Was niejednokrotnie wspominało o poddaszu. The Sims 4 umożliwi nam stworzenie prawdziwego poddasza dla naszych Simów. Wystarczy odpowiednio uformować dach na piętrze, dodać okno  i gotowe! Poddasze z prawdziwego zdarzenia.

 
(zdjęcia przykładowe)

PODSUMOWANIE

Podsumowując, tryb budowania jest znacznie łatwiejszy w obsłudze a jego możliwości są o wiele większe niż te obecne w The Sims 3 czy jej poprzedniczkach. Symulacja roślin, ich animacje i światło sprawia, że nasze domy wręcz żyją w idealnym świecie. To od nas zależy jak wyglądać będzie dom, jaki dach na nim położymy oraz jak wysokie będą ściany i okna. Meblowanie przestanie być nudne i zainteresuje sporą grupę graczy. Zawsze kupowałem gotowe domy po stworzeniu Simów, teraz jednak szczerze przyznam – zacznę budować domy samodzielnie! Możliwości są ogromne, jedyne co nasz ogranicza to nasza wyobraźnia.

Przeczytajcie też o Stwórz Sima, emocjach i nowościach!

Zareaguj na nowinkę!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

54 KOMENTARZE

 1. Gra The Sims 4 zapowiada się świetnie! :heart: Z tego co wyczytałem na DOTsim mogę wywnioskować, że The Sims 4 zostało odświeżone „od stóp do głów”, nie mówiąc już o nowościach, które wprowadza 🙂 Nie mogę się już doczkać zagrania w kolejną część bardzo popularnej serii 😀

 2. Black21: To są chyba te informacje z pewnej stronki, a jeśli nie z tej, to ja znam inne źródło 🙂

  No i wreszcie wzięli się za ŚWIATŁO w Simsach, dziękuję EA za to, oby świeciło, powtarzam świeciło, a nie dawało blask, a to jest różnica :>

 3. nie 12 grudnia to jest data z empika ajedna dziewczzyna zrobiła zdjęcie the sims 4 stojących na półkach sklepowych w innym kraju i tam było napisane że w marcu… A co do trybu budowy… Po prostu zapiera dech w piersiach! Ja myślałem że to tryb tworzenia sima będzie najlepszy ale sięchyba myliłem! To co zobaczyłem… :laugh:

 4. Jeżeli chodzi o CASTa, myślę, że jednak będzie 🙂 Na 3 obrazku jest czarny dywan, który w gameplayu był czerwony, więc… Chyba że meble będą dostępne po prostu w kilku wersjach kolorystycznych i to na tyle :no:

 5. Szkoda że nie będzie można wybierać własne kolory mebli dywanów szkoda że to zepsuli mają się rozwijać a nie cofać do drugiej części w trójce ta opcja jest bardzo przydatna jak ja robię domy to często używam tej opcji w 3

 6. Ja się cieszę z braku CAST’u bo tak jest realniej. Pomyślcie. Jak wchodzicie do sklepu kupić bluzkę to macie do wyboru każdy kolor świata? Wszyscy chcieli realności, no to ją dostali 🙂

  • W takim razie powinni każde ubranie i każdy element wystroju zrobić w co najmniej 20-30 wariantach kolorystycznych. Bo nie chcę powrotu do dwójki, gdzie salony w domach były podobne, albo Simowie paradowali w identycznych strojach. W trójce nie podoba mi się obiekt, ale mogę go zrekolorować i jest już lepiej. Po co odejmować CASt, jeden z największych plusów trójki? (albo nawet całkiem spory plus :P)

    • No, ale oby to było tylko takie jeszcze „przed premierą”.
     Mam nadzieję, że albo będzie cokolwiek na kształt zmieniania stylu jak w 3, albo będzie przynajmniej duużo wariantów.
     🙄 😮

    • Dodatki raczej nie będą wprowadzać projektowania wnętrz lub czegoś w tym stylu. To co zaoferuje podstawa będzie tylko rozbudowane poprzez dodatki, ale wątpię żeby dodatek jakąś nową opcję dał, czego nie dała podstawa ( pomijając np. jakiś makijaż, możliwość założenia windy w domu czy coś w tym stylu ). Jeśli podstawa zaoferuje konkretne projektowanie domów, to myślę, że tak już zostanie 🙂

    • No i projektowanie ubrań itp. ( nie wiem czemu komentarz wcześniej się nie wysłał tylko teraz )

 7. Po przeczytaniu tego artykułu zszokowało mnie brak wyboru koloru i materiału mebli w naszych domach, jaki był w trójce. To była jedna z głównych zmian w świecie simów i powinni to zostawić, a nie się cofać…

 8. Dla mnie budowanie to najciekawsza cześć gry. Często stawiam domy (lub całe osiedla) które nie są w ogóle zamieszkane. Wolę budowanie niż granie ludzikami. Ten tryb jest dla mnie najważniejszym z elementów gry, wręcz kwintesencją The Sims.

  Moje odczucia?
  Wygląda nawet ciekawie. Brak CAST to spory minus, ale jakoś to przeżyję. W dwójce i jedynce tez nie było, a mimo to wszyscy je miło wspominamy. Bardziej martwi mnie brak wymogu stawiania słupków, miało być realistycznie, a tak cofamy się w rozwoju. To już nawet w jedynce trzeba było stawiać podpórki pod balkon…

  Generalnie od tryby budowania wymagam przede wszystkich poprawnego działania. W trójce ten tryb jest cholernie zabugowany (zresztą i jak cała gra…), na dodatek przy większej liczbie elementów na parceli Sims 3 nieprzyjemnie zwalnia – przez co odechciewa się budowania wielkim domów. Mam nadzieje, że tym razem twórcy nie odwalą takiej fuszerki jak w ostatniej części.

  • Zgadzam się, że to mało realistyczne, ale często było to problemem. Zawsze możesz sobie postawić kolumnę/podporę, dla zasady, żeby dom wyglądał realniej 😉

 9. Karol, a czy mógłbyś „coś” szepnąć na temat roślin i potraw w 4… bo OGRODNICTWO I GOTOWANIE to moje ulubione zajęcia w Sims. Sądząc, po screenach, to rośliny wyglądają o niebo lepiej niż te trójkowe, które były jakimiś szkieletami. A co do gotowania, to widziałeś jakieś potrawy w Sims? Na jednym screenie są naleśniki i wyglądają całkiem przyzwoicie.

 10. Zjednej strony fajnie że nie ma CASTu a z drugiej… Najbardziej się denerwuje że niebędzie czystych kolorów ścian np. ładnej idealnie białej ścianyalboinnego koloru…

 11. Na youtube widziałam tryb tworzenia sima w 4,filmik został wrzucony przez osobę pracującą nad 4.Na filmiku można było zobaczyć tylko 3 pary włosów.Czy przy wydanu gry też tak będzie?

 12. Muszę przyznać, że grafika na tych screenach wygląda świetnie- lepiej nawet niż na zwiastunach! Z początku dość sceptycznie zastawiałem się nadczwartą częścią serii, ale dzięki DOTSim zaczyna mnie coraz bardziej kusić

 13. Fajnie, tylko miałam nadzieję , że dowiem się czegoś na temat demo zbuduj dom, bo takie jest, a przeczytałam wszystko tu, i tu są tylko te informacje o których dawno wiedziałam.
  :reallypissed:

 14. Co zrobić jeśli w trybie budowania i kupowania nie mogę zrobić więcej niż jedną rzecz?np.Kupuję dom,i nie podoba mi się kuchnia albo coś innego więc biorę młotek i chcę usunąć to klikam na to i się usuwa, ale gdy chcę usunąć drugą rzecz to się nie da i to samo ze stawianiem nowych mebli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories