Umiejętność: Majsterkowanie

Majsterkowanie to umiejętność, która jest już dość znana w serii The Sims. Od zawsze pozwalała ona nam na szybsze naprawianie zepsutych sprzętów, później pojawiła się możliwość ulepszania obiektów, aby działały sprawniej i wydajniej. The Sims 4 jeszcze bardziej rozwinęło tę umiejętność i sprawiło, że jest ona ciekawsza i zarazem trudniejsza. Zapraszam do lektury. 🙂

Majsterkowanie
Naprawa obiektów

Czasami przeróżne sprzęty w domu naszych Simów po prostu się psują. Zapchane toalety, rozregulowane prysznice, burcząca lodówka czy brzęczące radio. Wszystko to możemy naprawić dzięki doskonaleniu umiejętności majsterkowania.

Na samym początku nie jest to łatwe i może nawet prowadzić do śmierci. Naprawa zepsutego telewizora i innych sprzętów może prowadzić do porażenia prądem, po którym odwiedzi nas Mroczny Kosiarz. Z czasem jednak Sim może naprawiać obiekty szybciej, sprawniej i „bezboleśnie”.

Po naprawieniu obiektu pojawi się sterta śmieci, którą możemy wyrzucić, „Bawić się” w niej, jeśli nasz Sim jest rozbawiony oraz – co ważniejsze – poszukać tam różnych części do ulepszeń.

Poprawiać umiejętność można za pomocą książek, które dostępne są do kupienia przez Internet. Książki można także kupować bezpośrednio przez półkę. Wystarczy kliknąć na biblioteczkę i wybrać odpowiednią interakcję. Dostępne są 3 tomy poradników o majsterkowaniu. Dziesiąty poziom umiejętności pozwoli na pomoc w nauce innym Simom.

Ulepszanie obiektów

Każdy przedmiot można ulepszać i poprawiać jego jakość. Umiejętność majsterkowania pozwala także na dopieszczanie kupionych sprzętów. Poprawiając jakość, instalując ulepszenia bądź zmieniając coś sprawiamy, że Simowie będą jeszcze bardziej szczęśliwi korzystając z tych obiektów.

Kolejne poziomy umiejętności odblokują możliwość ulepszenia różnych sprzętów. Na początku są to np. ubikacja, prysznic i zlew, z czasem np. lodówka i telewizor. Warto pamiętać, że naprawienie i ulepszanie sprzętów elektrycznych z niskim poziomem umiejętności (poniżej i włącznie z czwartym poziomem), może prowadzić do śmierci Sima. Ulepszanie kominka poniżej czwartego poziomu umiejętności także ma nieprzyjemne konsekwencje. 😉 Z czasem jednak możliwość śmiertelnego porażenia prądem, zostanie zastąpiona nastrójnikiem, lekkim porażeniem i rzadką emocją Oszołomiony.

[Tutaj dodam przepiękną tabelkę z poziomami, która nie chce działać]

Ulepszone przedmioty poprawiają jakość życia Simów, często dodając różne nastrójniki, które wzmagają ich szczęśliwy nastrój. Każdy przecież chciałby siedzieć na wygodnej toalecie oraz zjeść coś, co „nie jedzie lodówką”. Jest wiele rodzajów ulepszeń, który w różny sposób wpływają na Simów.

Zaszła jednak dość ważna zmiana, o której trzeba wspomnieć. Mając drugi poziom majsterkowania, nasz Sim będzie mógł kupować przeróżne elementy do ulepszeń przez Internet. Po co komu one? Otóż w The Sims 4 do ulepszenia obiektu, wymagana jest określona ilość i rodzaj części do danego ulepszenia. Każda z nich ma inną cenę. Możemy znaleźć je też po ulepszeniu sprzętu, w stercie śmieci.

Rzeźbienie w drewnie

Jest to umiejętność, która swoje początki miała bardzo dawno temu w pierwszej części The Sims. Rzeźbienie w drewnie pozwala nam na stworzenie przeróżnych rzeźb. Z czasem odblokujemy możliwość tworzenia mebli codziennego użytku, z których będą mogli korzystać Simowie. Zacznijmy od początku, czyli od stołu.


Rzeźbienie w drewnie jest częścią umiejętności majsterkowania. Do zabawy potrzebny nam będzie Stół stolarski dostępny w Trybie Kupowania za 1800 Simoleonów. Zapewniam, że jest to inwestycja, która dość szybko się zwróci – w Simoleonach i w szybszej nauce umiejętności.

Nie wszystko oczywiście uda się Wam na samym początku. Sprzedawane obiekty także nie przyniosą Wam kokosów, za które będziecie mogli kupić wielką plazmę. Jedno jest pewne – po pewnym czasie z rzeźbienia „można wyżyć”. Przy emocji Bardzo Skupiony, nasz Sim wykonuje jeszcze lepszą robotę przy drewnie, a sprzedany obiekt zyskuje większą wartość.

Emocje
Skupiony

Każda z umiejętności jest pozytywnie wspierana przez konkretny rodzaj emocji. W tym wypadku jest to Skupienie, które pozwala na szybszy rozwój majsterkowania. Emocję tę możemy uzyskać np. poprzez przeglądanie Simpedii, badanie różnych minerałów. Jeśli posiadacie odpowiedni dodatek do The Sims 3 – będziecie mogli wspomóc się kryształkową lampą i nieco oszukać emocje Simów.

Flirciarski

Sim w miłosnym nastroju będzie mógł stworzyć wyjątkową rzeźbę – parę gołębi. Obiekt ten będzie wzmacniać Flirciarski nastrój w swoim otoczeniu. Świetnie nadaje się więc na rzeźbę, którą postawicie w pokoju przed zaplanowaniem randki. Jeśli posiadacie odpowiedni dodatek do The Sims 3 – będziecie mogli wspomóc się kryształkową lampą i nieco oszukać emocje Simów.

Rozbawiony

Jeśli Wasz Sim jest w nastroju do żartów i ciągłego śmiechu – to idealna pora na stworzenie rzeźby, która wzmocni emocję Rozbawiony. Wystarczy umieścić ją w centrum naszej imprezy, aby całe zebrane towarzystwo miało jeszcze więcej przyjemności z urządzonego przyjęcia. Jeśli posiadacie odpowiedni dodatek do The Sims 3 – będziecie mogli wspomóc się kryształkową lampą i nieco oszukać emocje Simów.


Informacje o nowince

 • Autor nowinki
 • Data publikacji
 • Komentarze użytkowników i gości

  13

  1. Cold

   Mnie osobiście najbardziej gotowanie, wykwintne gotowanie, ogrodnictwo i programowanie przypadły do gustu. Inne umiejętności mniej, ale majsterkowanie pozwala na ulepszanie obiektów – i tutaj nie tylko jest jedno ulepszenie jak to było w TS3 także wielki plus. Tylko części trzeba mieć hehe :).

  2. Cold

   Najlepiej samemu pomidorki sobie zasadzić i poczekać aż urosną, wtedy są lepszej jakości jak je zbierzesz :).
   A jeśli nie chcesz sadzić, to nie mam pojęcia gdzie mogą one być, pewnie na jakiejś parceli w mieście na jakimś krzaku – może w parku poszukaj.

  3. GlossyGem
   Administrator
   Autor nowinki

   Amore Pomidorre, łap: 

   • Dampti

    Dziękuję i przepraszam że w nie odpowiednim miejscu :struggle:

   • Dampti

    Nie wiedziałem gdzie napisać. :-((

  4. shante

   “Tutaj dodam przepiękną tabelkę z poziomami, która nie chce działać” – haha, padłam xD
   Fajna sprawa z tym majsterkowaniem – na pewno kiedyś wypróbuję, ale na razie skupiam się na gotowaniu. 😛 No i wiesz, na co ja niecierpliwie czekam. 😛

   • Dampti

    Mi również najlepiej to przypadło do gustu :bowl: oraz wykwintne gtowanie :plate:

   • Martyna

    gotowani rzeczywiście super, ale jak próbuje wstawić maszyne do babeczek to gra mi się wyłącza.. 🙁

  5. Przemek

   to w takim razie zapytam, bo poradnik jest dość ogólnikowy: nie mogę zrobić instrumentu. Mam 10 poziom majsterkowania i min. 5 poziom gry na każdym instrumencie – ale nie mogę stworzyć instrumentu….pytanie brzmi – jak zrobić instrument? 😉

   • GlossyGem
    Administrator
    Autor nowinki

    Do tego wymagany jest 4 lub 5 poziom umiejętność gry na skrzypcach. 🙂

  6. Przemek

   mam właśnie i w tym problem 😉 nie mam pojęcia co z tym zrobić…bo wskakuje mi to w kaprysy, ale stół nie ma opcji zrobienia instrumentu :c

  7. Nati

   Jak jest majsterkowanie w sims ach?

  Dodaj komentarz

  Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

  Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!