Przewodnik Ucieczka w Plener: Recenzja

Najnowsza część sagi wprowadziła dodatkowy rodzaj rozszerzenia, który czekać będzie na fanów Simów – Pakiet Rozgrywki. Jest to coś pomiędzy akcesoriami a dodatkiem. Jest on zbyt mały, aby traktować go jako dodatek do gry, ale jednocześnie za bardzo rozbudowany, aby nazwać go akcesoriami. Niedawno swoją premierę miał nowy tytuł w rodzinie The Sims – The Sims 4: Ucieczka w Plener. Zawartość związana jest z wypoczynkiem w lesie i wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Gra znalazła się w mojej kolekcji, dzięki czemu mogę podzielić się z Wami swoimi wrażeniami.


Wprowadzenie

Twórcy postanowili dać naszym Simom możliwość "weekendowego" wyjazdu do lasu. Oczywiście jest to nasz świat gry, więc długość wyjazdu możemy określać na zdecydowanie więcej niż weekend. Wszystko zależy od tego, jak długi urlop weźmie nasz Sim. Sam pakiet dostępny jest (póki co) jedynie w wersji cyfrowej, nie jest on sprzedawany w pudełkach. Jest to pewien minus, ponieważ wielu fanów woli zbierać swoją simową kolekcję na półce, inni zaś mają wiele problemów z kupowaniem gier przez Origin. Miejmy nadzieję, że Electronic Arts jest świadome tych problemów.

Uciekamy w plener

Kiedy naszym Simom znudzi się wykonywanie codziennych obowiązków, możemy wziąć urlop i wybrać się w plener, a dokładniej do lasu. Po krótkiej podróży przywita nas nowa okolica, jaką są Granitowe Kaskady. W krajobrazie nowej krainy królują niemal białe góry, liczne jeziora i wodospady. Wokół kamiennych jezior możemy zobaczyć gęste lasy, obalone konary drzew, mnóstwo wielkich paprotek i leśnych ścieżek.

Twórcy idealnie oddali klimat odległej krainy, która oferuje zdrowe i bogate w roślinność lasy. Mnóstwo efektów i obiektów dekoracyjnych w połączeniu z simową grafiką sprawiają, że możemy być pod ważeniem tego, co oferują Granitowe Kaskady.

Bogata zawartość

Maxis kolejny raz pokazuje, że wraz z serią The Sims 4 chce się przybliżyć do początków simowego świata – The Sims oraz The Sims 2. "Ucieczka w Plener" jest bardzo rozbudowanym pakietem, który wprowadza całą masę (jak na takie rozszerzenie) ubrań, akcesoriów, obiektów i interakcji. Akcesoria dodawały zwykle garść obiektów, które nie zawsze opierały się na jednym temacie. Dodatki natomiast oferowały całą gamę nowych interakcji, nie zawsze oferując tyle samo ubrań czy obiektów.

W tym wypadku nasza gra wzbogaca się o całkiem pokaźną liczbę nowości, ponieważ otrzymujemy: świat, ubrania i akcesoria dla Simów, nową aspirację i cechy charakteru, umiejętność pozwalającą na tworzenie mikstur, a w Granitowych Kaskadach czeka na nas ponad tuzin robaków, których wcześniej w The Sims 4 nie było.  "Ucieczka" zawiera również nowe elementy do trybu kupowania i budowania, interakcje dla Simów oraz rośliny uprawne – zioła. Pojawiła się także leśna ukryta parcela oraz nowy rodzaj przyjęcia i przepisy kulinarne.

Bardzo cieszy mnie powrót NPC, czyli postaci niezależnych, które znamy z The Sims czy The Sims 2. Niestety, w trzeciej części Simów nie mieliśmy ich zbyt wiele, czasami nie było ich prawie wcale. W Granitowych Kaskadach możemy spotkać Sima, który przebrany jest za niedźwiedzia. Jego towarzystwo wprawia naszych Simów w zakłopotanie i nie czują się oni najlepiej w jego towarzystwie. Niedźwiedź jest psotnikiem, który lubi grzebać w śmieciach i uprzykrzać życie odwiedzającym Granitowe kaskady.

Obiekty zgodne z tematem

Plusem pakietu z pewnością jest fakt, że wszystkie elementy nawiązują do głównego tematu wypoczynku w lesie. Ze wcześniejszymi tytułami bywało różnie, nie każdy z nich zawierał obiekty, które były bezpośrednio z nim związane. 

Tym razem jednak The Sims Studio skupiło się na swoim zadaniu i myślę, że wykonało je bardzo dobrze. Mamy więc różne namioty, krzesła kempingowe, przeróżne ozdoby, takie jak sterta garnków czy przenośny zestaw do robienia kanapek i, dajmy na to, lodówki turystyczne. Wśród obiektów znajdziemy także dwa rodzaje palenisk (ogniska), a wraz z nimi nowe interakcje: opowiadanie o duchach, wspólne pieczenie pianek i kiełbasek. Przeróżne meble, które są żywcem wyjęte z leśnej chaty. Nasze ogródki może też przyozdobić wielka rzeźba Strażnika Filipa.

 

Nie zapominajmy o Simach i ich ubraniach. Panie mogą założyć buty, które nie tylko są modne, ale i praktyczne przy wyjazdach do lasu. Kapelusze i czapki także okażą się przydatne. Liczne koszule, swetry i szorty z pewnością ocieplą nieco naszych Simów. Co ciekawe, dzięki różnym wariantom kolorystycznym, ubrania nadadzą się także do klubu w Oazie Zdrój czy też na rodzinny spacer we Wierzbowej Zatoczce.

Są też minusy

Pierwszym z nich jest fakt, że pakiet pojawił się jedynie w sklepie Origin. Wielu użytkowników woli kolekcjonować swoje gry na pólkach. Jest to w pewnym sensie wpisane w tradycję The Sims. Fani zawsze chwalili się zdjęciami swoich pudełek, niekiedy nawet całych półek i szafek z simowymi grami i gadżetami. W tym wypadku, niestety, gra ląduje na wirtualną półkę.

Drugim z minusów jest (znowu) Origin, a właściwie zakupy. Mnóstwo użytkowników ma problem z zapłatą za zamówienia, a inni po prostu nie chcą podpinać swojej karty do konta Origin. Electronic Arts od lat nie potrafi zrozumieć tego ogromnego błędu, jakim jest brak możliwości płacenia tradycyjnym przelewem bankowym. Ręce zacierają zewnętrzni sprzedawcy, tacy jak Amazon (w USA), gdzie zakupy są łatwiejsze i bezproblemowe.

Trzeci minus to oczywiście polska cena pakietu. Producenci chwalą się, że pakiet kosztuje tyle samo, co akcesoria, ale zawiera więcej elementów i możliwości. Niestety, nie jest tak w naszym przypadku, ponieważ jest to około 20PLN różnicy. Wszystko możliwe, iż jest to jedynie przez fakt, że gra znajduje się w sklepie Origin. Jak wszyscy wiemy, inne sklepy oferują często niższe ceny dodatków i akcesoriów. Zobaczymy więc, jakie będą ceny (jeśli w ogóle) w polskich sklepach.

Co myślę o tym pakiecie?

Elementy są spójne z nazwą pakietu. Jest w nim całkiem sporo obiektów i – co ciekawe – ładna ilość interakcji i możliwości rozgrywki. Jest to bardzo dobry krok w stronę świetnych rozszerzeń do The Sims 4. Spodobał mi się fakt, że pakiet wyraźnie wzbogaca obecne życie Simów. Granitowe Kaskady to świat nowych możliwości i umiejętności, które czekają na naszych Simów. Jeśli tak mają wyglądać  przyszłe dodatki i pakiety do czwórki, to jestem jak najbardziej za!

Ponieważ minusy spowodowane są głównie przez platformę Origin, postanowiłem dać pakietowi najwyższą ocenę. W pełni on na nią zasługuje! Trzymam też kciuki, aby kolejne tytuły spod znaku The Sims 4 były równie dopracowane.

Ocena

Grze daję ocenę

5

na 5 możliwych.

Zareaguj na nowinkę!
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

42 KOMENTARZE

 1. Typ parceli „park narodowy” doszedł już w aktualizacji grudniowej 😉
  Ciekawe czy w tej części będą samochody, bo martwie sie, że ich nie będzie ?

   • No i właśnie dla mnie to jest rzecz zupełnie zbędna, w TS3 się nimi jeździło i to nawet dalsze trasy a tutaj? By przejść z domu do sąsiada to się przejdę 😛 😛 😛

    • Muszę przyznać, że mi też brakuje aut. xD

     Chciałabym widzieć, że po moją Simkę podjeżdża auto do pracy, a po jej córkę autobus szkolny. I żeby mój Sim mógł zbierać kasę na nowe, własne auto, żeby nie jeździć ciągle taksówkami. Oczywiście do tego marzą mi się animacje wsiadania i wysiadania z pojazdów, tak jak w TS2. Szkoda mi też trochę, że ten ozdobny tramwaj w Wierzbowej Zatoczce nie ma jakiegoś ciekawszego zastosowania – w dodatku nie można raczej oczekiwać, że kiedykolwiek to się zmieni, skoro występuje tylko w jednym sąsiedztwie… A byłaby to świetna alternatywa dla taksówek. Wielka szkoda.

    • W przyszłości może on przecież zabierać naszych Simów na jakąś starówkę. 😉 Marzy mi się powrót starówki jak w The Sims Zwierzaki. Takie porządne klimatyczne miasteczko.

 2. Odnoszę delikatne wrażenie, że ocena jest silnie uzależniona faktem, iż gry nie kupiłeś sam, tylko podarowało Ci ją EA.
  Stwierdzam tak, ponieważ przy ocenie gry nie wziąłeś pod uwagę minusów, które sam wypisałeś. 60 zł za ten pakiet rozrywki to zdecydowanie zbyt wiele…
  Po drugie – czy wspomniałeś o tym, że po wyjeździe do nowego super otoczenia można jedynie leżeć i robić bara-bara w namiocie, rozpalać ogniska i kolekcjonować przedmioty? To chyba ciut mało jak na 60 zł – przypominam, że 20 zł więcej i mamy typowe ceny dodatków do dwójki czy trójki w dniach ich premier, w których – nie oszukujmy się – było 10x tyle interakcji i obiektów.
  Ja tej grze bym nie dał więcej niż maksymalnie 5 na 6 możliwych(punktów, tak?). Ale to moje zdanie 🙂
  Pozdrawiam i życzę miłej gry 🙂

  • Electronic Arts nie ma wpływu na to, jakie zdanie mam o grze. Wyraźnie napisałem przecież, że okolica jest okolicą wakacyjną, gdzie nasi Simowie mogą wybrać się na urlop. Mówienie, że można tam jedynie robić bara-bara w namiocie i leżeć jest dość dużym uogólnieniem. Granitowe Kaskady mają ponad tuzin żuków i robali, które czekają na to, aż je złapiemy. Tylko tam dostępne są nowe ryby i dwa kolory raków, a także trujące (i nie) zioła, które możemy zerwać i zasadzić w swoim otoczeniu. Z ziół oraz robali możemy tworzyć mikstury, których jest całkiem sporo, a ich tworzenie to nowa umiejętność. Cena pakietu (pisałem przecież wyżej) zależy głównie od Origin, ponieważ gry tam zawsze były nieco droższe i nie jest to żadna tajemnica. Napisałem, że moja ocena dotyczy zawartości i tego co oferuje Ucieczka w Plener. Ceny mogą się różnić w innych sklepach i nie uważam, aby opcje Originu oraz cena przez niego ustalona była wyznacznikiem do zmniejszenia oceny samej gry. Porównujesz Pakiet Rozgrywki do dodatku i to jest błąd, bo nie jest on dodatkiem. Równie dobrze możemy powiedzieć, że 40zł więcej i mamy dodatek do The Sims 3 w dniu premiery (gdzie moim zdaniem część z nich miała gorszą zawartość od Ucieczki w Plener, takie Pokolenia dajmy na to).

  • Muszę szczerze powiedzieć że nie podzielam twojej opinii o grze. W całej serii The Sims chodzi przecież o to żeby uwolnić wyobraźnie, a jak ty widzisz tylko interakcje zamiast fascynującej historii to nie dziwne ze ci się szybko pakiet znudził. Moi Simowie mieli spędzić w Granitowych Kaskadach 4 dni a skończyło się na 2 simowych tygodniach! Okolica jest przepiękna i bardzo klimatyczna. Też podoba mi się powrót NPC takich jak Niedźwiedź, Leśniczy czy Pustelnik. Choć szczerze mówiąc gdyby ten „miś” nazywał się „Miś-Psotnik” czy jakoś tak zamiast, np. Anna Kołodziej to byłoby jakoś tak bardziej klimatycznie (przecież ten rekin z TS1 nie nazywał się np. Marek Drewno). Na zebranie 21 robali, 10 nowych roślin i (chyba) 6 nowych ryb potrzeba dużo czasu i trzeba się nieźle wysilić żeby je znaleźć. Nie to co w TS3 wszystko ładnie i pięknie położone jak na złotej tacy. Co do ceny pakietu moim zdaniem też jest za wysoka, jakby zniżyli ją chociaż te 10 PLN to byłoby znacznie lepiej. Jednak ja bardzo polubiłem ten pakiet i możecie być pewni ze moi Simowie jeszcze wrócą w Plener! 😀

   • Ja nie uważam aby w the sims 3 wszystko było dane od razu 🙂 Grałem w the sims 4 Ucieczka w plener i powiem szczerze ,iż troszku mnie się znudziło.. bo raczej nie marzy mi się aby moi simowie cały czas latali po krzakach i zbierali kolekcje ,a to jeszcze wygląda na największą atrakcję xd Mi się pakiet podoba, aczkolwiek brakuje mi w the sims 4 tego co było w 3, może to dlatego ,że z trójką jestem od praktycznie samego początku, ale jednak ten zamknięty świat.. kiedys spodziewałem się po 4 czegoś więcej, może otwarte otoczenie powróci ,bo jak na razie kilka tygodni grania w the sims 4 i mi się nudzi 🙂 Oby dodatki do tej części były tak dobre jak do poprzedniej 😀

 3. Go home Origin !
  Moi simowie już dawno odwiedzili by Granitowe Kaskady, pozostaje mi czekać na możliwość zakupu na DOTsim

  Świetna recenzja, nie za długo, nie za krótko ładne screeny 😎

 4. Jakby ten las był taki mroczny to bym kupił bez żadnych wątpliwość 😛 natomiast troszkę się zastanowię nad kupnem, ale recenzja bardzo dobra :).

  • Gdyby był bardziej mroczny to nie było by tego klimatu, może ten mroczny las mógł by być na tajemniczej parceli 😉

 5. Bardzo sie zgadzam z twoją opinią Karolu! Ten pakiet rozgrywki był dla mnie jak miód na serce, ponieważ przypomniał mi dawne czasy (czego nie uwzględniłeś w postaci okolicy) The Sims 1 Wakacje ! Była tam leśna „dzielnica” i jak grałem w Granitowych Kaskadach to widziałem przed sobą The Sims 1 😀 A miś? Zgadzam się z komentarzami powyżej, że miś powinien się nazywać Miś Psotnik, a nie ktoś z Kołodziejów… Może dodadzą to w późniejszych aktualizacjach, albo po prostu napisać do EA/Maxisu jeśli jest taka możliwość 🙂 Wracając, Karolu nie wiem jak mogłeś nie skojarzyć starej bugującej i czasochłonnej (Teraz już nie do tych 2 cech) żywcem wyjętej budki z Leśnej „dzielnicy” z The Sims 1 ! Kiedy tylko podszedłem moją simką reakcja była jedna „Oooo :D” i wiedziałem, że ten pakiet jest wspaniały. Jedynie żałuje, że do GK nie wprowadzają się nowi simowie 🙁 Tylko Laandgrabowie tam są albo Kołodziejowie (w wersji „Ucieczki”), oczekiwałem na jakąś kreatywność pod tym względem od Maxisu/Ea (nie wiem nie znam się xd), ale to tylko moja opinia 🙂 Mam nadzieję, że zgodzisz się z moimi zdaniami na temat „Ucieczki w Plener” 🙂
  Pozdrawiam

  • Do Granitowych Kaskad „wprowadzają się” nowi simowie. W czasie moich 2 simowych tygodni w Plenerze moi simowie przeżyli Elize Pancakes, Mortimera Cwira i całą masę simow stworzonych przez grę. Simowie aktualnie niekontrolowani biorą urlop i go kończą cały czas.

 6. Jak są 3 minusy (chociaż dotyczą głównie Origin ale w jakimś stopniu pakietu), to już mogłeś dać te 5 na 6, bo 6 na 6 to raczej gdyby pakiet był bez żadnych wątpliwości idealny. Ja nie oceniam bo nie grałem. 😀

 7. Ja wydałam już całą swoją kasę na wszystkie akcesoria i dodatki do trójki i na nowego laptopa z trzy i pół tysi, więc już nie będę kupować żadnych dodatków do 4. Ewentualnie będę korzystać z aplikacji i wymienię sobie punkty na kartę upominkową i kupię przez jakiś portal 😉

  • Właśnie to jest jak dla mnie najgorsze, że człowiek kupował wszystkie dodatki do dwójki i trójki, teraz jest czwórka i nie można sprzedać tych starych gier w które na pewno dużo osób już nie gra i kasę wydać na nowe dodatki. Stare książki można odsprzedać a tu dupa, gry są przypisane do konta origin na całe życie… ;]

   • Ale ogólnie super te ostatnio wstawione poradniki, a granitowe kaskady są bajeczne moim zdaniem 😉 ale faktycznie cena jest zawyżona o jakieś 10-20 zeta… :/

   • Mi o to nie chodzi, bo ja lubię mieć pudełka, po prostu w tym naszym pięknym kraju są zarobki jakie są i moich rodziców nie stać na takie ciągłe gadżety, bo jak by zarabiali jak na zachodzie to nie było by problemy i muszę sama jakoś kombinować, w tamtym roku chodziłam do szkoły i sobie jeszcze dorabiałam chałupniczo i zarobiłam w pół roku ok. 3000 zł i kupiłam tego lapka, ale niestety w tym roku już nie mam takiej możliwości i myślę nad robieniem gameplay’ów na yt, ale na razie zrobię jak pisałam wcześniej 🙂

 8. Dla mnie ten pakiet zasługuje na 6+ i nie ma absolutnie żadnych minusów. W końcu EA zrobiło porządny mini doadatek. Cena dla mnie jest ok, choć 49zł moim zdaniem byłoby lepsze. Ja jestem zadowolona…w końcu, bo sama podstawka trochę mnie rozczarowała.

 9. Wybacz Karolu, że pytam, bo być może to pytanie już padało wcześniej, ale teraz mi się rzuciło w oczy… Czy faktycznie będzie można kupić na twojej stronie Ucieczkę w plener ? Bo strach to robić przez Origin…

 10. Kupiłem dzisiaj ten pakiet i powiem szczerze, że zasługuje on na ocenę 6 🙂 Miło bardzo mnie zaskoczył ten pakiet, bardzo fajny klimat ma otoczenie. Kiedy tylko zagrałem i tak oglądałem te różne fajne dodane rzeczy np. kiedy komary denerwują simów to aż zatęskniłem za latem 😀 Bardzo fajnie wszystko zrobione, ta toaleta z fruwającymi muchami, nowe interakcje i krajobraz granitowych kaskad, ogólnie czuć klimat biwakowania/wakacyjny 🙂 Powiem, że dodatek jest wart te 20 Euro / 60 zł.

 11. Według mnie 6 to za wysoka ocena. Tak samo jak w szkole, musi być wszystko perfekcyjnie żeby dostać celujący… Pewnie napisałeś tak bo pakiet jest nowy i są nowe rzeczy do robienia i wszyscy się cieszą… ja też się cieszę ale ten pakiet kosztuje 60zł, trzy razy mniej niż podstawowa gra a są tylko 3-4 rzeczy dodające nowe interakcje, nowa okolica która nie jest zbyt wielka i nawet nie dostanę pudełka…

  Też tak mam z grami że jak są nowe to gram, zachwycam się i nie wiem co jeszcze a 1-2 miesiace później już się nudzą… ciekawe czy za rok, jak dojdzie 5 innych dodatków, dałbyś temu pakietowi 6…

  • Co będzie za rok, to będzie za rok. Pakiet pojawił się teraz i teraz należy go ocenic. Jak widać w komentarzach, wiele osób zgadza się z taką oceną. Póki co wszystko jest idealnie. Cena przecież może być inna poza Origin, dodatkowo pojawi się zapewne za chwilę jakaś promocja. Tak samo z Originem – te minusy dotyczą głównie sklepu, ponieważ kupując grę w innym miejscu tych minusów nie będzie. Oceniłem zawartość jaką daje nam Ucieczka w Plener, a nie sposób w jaki jest ona sprzedawana. Masz prawo mieć swoje zdanie i nie zgadzać się z moją recenzją. 🙂

 12. Mam pytanie odnośnie tworzenia rzeźb przy stole do majsterkowania, a mianowicie co trzeba zrobić, aby móc wyrzeźbić maskotkę obozową? Udało mi się znaleźć dodatkowy przepis na miksturę od Pustelnika, a tego jak wykonać tą maskotkę niestety nie 🙁

 13. Karolu no a jeżeli „Ucieczka w Plener” pojawi się tutaj to cena będzie identyczna jak w Originie czy zmieni się na niższą?

 14. Chciałabym coś zmienić w domku w granitowych kaskadach czy jest jakiś kod czy cuś żeby zmienić proszę o szybką odp ! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories