Recenzja: The Sims 4 Dzień w Spa

Spa zawsze było domeną kobiet, recenzję napisała więc dla Was Katerina.

W pełni się z nią zgadzam. Miłej lektury! – Karol


Życie Simów czwartej generacji wydaje się być podobne od naszego – dużo pracy, zarabianie pieniędzy, niekiedy jakieś przyjęcie (mniej lub bardziej wytworne). Teraz jednak nadszedł czas na prawdziwe odprężenie i pełnowymiarowy relaks. Najnowszy pakiet rozgrywki „Dzień w Spa” oferuje naszym wirtualnym podopiecznym masaże, kąpiele błotne, ćwiczenia jogi oraz odkrywanie tajników sztuki medytacji. Brzmi kusząco, prawda?

The Sims 4: Dzień w Spa
Ja noszę dres!

„Dzień w Spa” od początku do końca jest pakietem bardzo spójnym i ma to także przełożenie na kreator Stwórz Sima. Rozszerzenie wprowadza typowo sportowe ubrania i fryzury. Jak to zwykle w Simsach bywa, największą ich ilość odnajdziemy tworząc bohaterkę płci żeńskiej. Zawartość dla mężczyzn jest nieco uboższa, jednak najbardziej boli (utrzymująca się od Wytwornego Przyjęcia) tendencja do traktowania grupy wiekowej dzieci po macoszemu. Nasi milusińscy niewiele skorzystają z pakietu. Otrzymali jedynie nowy dres, szlafrok i ręcznik na głowę. 

Ilość nowych strojów nie jest powalająca, jednak ich jakość zdaje się to umiejętnie maskować. Elementy garderoby są do siebie dopasowane, można śmiało stwierdzić, że „wszystko da się połączyć ze wszystkim”. Twórcy zadbali o szeroką gamę kolorystyczną ubrań. Poza tym, stroje są po prostu ładne, choć mało funkcjonalne w miejscu innym niż spa czy siłownia. 

Ciężko ćwiczyć z rozpuszczonymi włosami, dlatego Dzień w Spa oferuje naszym Simom różnorakie kucyki i warkocze. Mężczyźni oraz właścicielki krótkich włosów mogą liczyć na starannie zaczesane kosmyki, aby kaskada włosów nie przeszkadzała w wykonywaniu sekwencji jogi. Nie da się jednak ukryć, że ilość fryzur jest skromna.

Harmonia mebli

Wielu fanów serii The Sims preferuje eleganckie, minimalistyczne meble. Takie właśnie dodaje do rozgrywki pakiet „Dzień w Spa”. Niech nie zmyli Was sportowy charakter rozszerzenia – obiekty można z powodzeniem wykorzystać zarówno podczas budowania salonu masażu, jak i tworzenia wytwornej rezydencji. Utrzymane w tym samym stylu meble, pozwolą na wykreowanie klimatycznego domostwa. Wprowadzone nowe przyrządy do ćwiczeń, także posiadają elegancki rys. Pakiet doskonale współgra z poprzednimi akcesoriami „Perfekcyjne Patio”, zatem łącząc ze sobą te dwa zestawy, unikniemy efektu „od Sasa do Lasa”.

Na szczególną pochwałę zasługują drobne elementy dekoracyjne. Delikatne rzeźby i rośliny cieszą oko, a duża ilość dostępnych wersji kolorystycznych z pewnością urozmaici nasze budowle.

Gracz budowniczy

Dzięki wprowadzeniu w lipcowej aktualizacji biblioteki parcel, EA mogło udostępnić graczom trzy lokale typu spa i jedną nową siłownię. Budynki te zostały wykonane z dużą pieczołowitością, są przestronne, wygodne w użytkowaniu i zwyczajnie ładne. Jedyny minus, jaki wychwyciłam, to fakt, że każdy nowy lokal został umieszczony na parceli o wymiarach 30×20. Zmniejsza to zatem pole do ich ustawienia na mapie świata.

Gracze często odrzucają gotowe rozwiązania i decydują się zapełnić otoczenia Simów własnymi pracami. Na szczęście twórcy gry umożliwili nam stworzenie autorskiego spa. Jeśli jednak niekoniecznie chcemy wychodzić z domu, aby zaczerpnąć nieco relaksu, to nie stanowi to żadnego problemu. Wszystkie obiekty wprowadzające nowe funkcje i animacje, tj. stół i fotel do masażu, wannę do kąpieli błotnych czy saunę, możemy swobodnie lokować w domu Simów. Piwnice i poddasza wirtualnych bohaterów wypełnią się zatem obłokami odprężającej pary.
 

Krzesło do masażu

Kiedy zasiądziemy w tym specjalnym fotelu, uprzejmy masażysta rozluźni stopy i dłonie naszych podopiecznych. W zależności od jego umiejętności wewnętrznej harmonii, którą wprowadza nowy pakiet rozgrywki, masaż będzie dla Sima przyjemny lub nie, jednakże w publicznych spa ta usługa rzadko niesie ze sobą negatywne nastrójniki. Koszt zabiegu to 40 simoleonów za masaż dłoni i dokładnie tyle samo za masaż stóp.
 

Wanna do kąpieli

Nie samym błotem Sim się odpręża! Nowe wanny możemy wypełnić także zwykłą wodą, połączoną z jednym z czterech specjalnych dodatków: płatkami róż, cytryną, lawendą bądź mlekiem. Każda z dostępnych opcji wprowadza naszego bohatera w inny nastrój, a wszystkie kosztują 30 simoleonów. Podczas kąpieli Sim zawsze ma na twarzy maseczkę, jednak słynne lewitujące plastry ogórka, pojawiają się tylko w czasie pluskania w błocie. Błotna rozkosz odejmie 60 simoleonów z konta rodziny i mocno obniży poziom higieny bohatera. Co ciekawe, kiedy korzystamy z wodnego odprężenia w wannie na parceli domowej, również musimy za to zapłacić.
 

Stół do masażu

Chcąc skorzystać z tej przyjemności, kobiety przebiorą się w krótką sukienkę frotte, a mężczyźni w ręcznik opasający biodra. Istnieje sześć różnych rodzajów masażu: płodności, głęboki, szwedzki, sportowy, aromaterapeutyczny oraz gorącymi kamieniami. Wpływają one na emocje Simów. Cena usługi jest zależna od gatunku masażu i waha się w przedziale od 120 do 380 simoleonów. Zabieg wykonuje NPC pracujący w lokalu typu spa, a jakość masażu będzie miała wpływ na nastrójnik Sima.
 

Ćwiczenia jogi

Jogę można trenować samodzielnie, bądź (za opłatą 110 Simoleonów) pod okiem instruktora. Pół godziny przed rozpoczęciem lekcji należy zgłosić chęć swojego udziału trenerowi. Kiedy w wyposażeniu sima umieścimy matę do jogi, mamy możliwość ćwiczeń w dowolnym miejscu.
 

Medytacja

Medytacja nie jest przesadnie emocjonującym zajęciem, może nawet wywołać u Sima poczucie nudy. Ćwiczenia polegają na mocnej koncentracji bohatera, kiedy siedzi on po turecku na specjalnej ławeczce. Wraz z pogłębianiem umiejętności wewnętrznej harmonii, zyskujemy możliwość lewitacji oraz teleportacji.
 

Sauna

Gorące opary zapewnią naszym podopiecznym doskonałe odprężenie. Niestety, nie wprowadzono możliwości regulacji temperatury w saunie czy dodawania wonnych olejków, aby bardziej urozmaicić odpoczynek. Rozgrzani Simowie mogą za to zatracić się w miłosnych igraszkach wśród kłębów białej mgły. Ale uwaga! Zbyt długie przebywanie w tym gorącym pomieszczeniu grozi śmiercią!

Wewnętrzna harmonia

Odpowiednie opanowanie nowej umiejętności z pakietu rozgrywki „Dzień w Spa”, pozwoli Simom na samodzielne masowanie rodziny i znajomych na fotelach i stołach ku temu przeznaczonych. Umiejętności nie można jednak przekuć w pracę zarobkową. Dodatkowo, wraz ze wzrostem wewnętrznej harmonii, lepiej wykonujemy pozycje jogi oraz  wchodzimy w coraz głębszy trans podczas medytacji. Możemy również odblokować nowe kulinarne przepisy.
 

Dobry pakiet, nie jest zły!

Pakiet rozgrywki „Ucieczka w Plener” narzucił tego typu rozszerzeniom wysoki poziom, który „Dzień w Spa” dzielnie utrzymał. Zawartość jest dobrze skomponowana i porządnie dopracowana. Oczywiście, pojawił się delikatny niedosyt, ze względu na niemożność otworzenia własnego spa czy podjęcia pracy w gotowych lokalach. Zabrakło również nowej aspiracji i cechy osobowości. Te drobne niedociągnięcia nie rzutują jednak na grywalność nowego pakietu. Zapewnia on Simom wspaniały relaks i rozrywkę. Spośród kilku wydanych do tej pory rozszerzeń do „The Sims 4”, „Dzień w Spa” z pewnością zasługuje na pochwałę.
 

Ocena

Grze daję ocenę

4

na 5 możliwych.

Zareaguj na nowinkę!
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
0
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

29 KOMENTARZE

 1. Ładne zdjęcia, dobrze dopasowują się do wątków w recenzji. Zgadzam się z nią i gratuluję Katerinie dobrego opisu i dokładnej oceny :tak: Powinnaś pisać więcej recenzji, bo bardzo przyjemnie się je czyta 🙂 Co do pakietu uważam, że jest troszeczkę gorszy niż UwP, ale i tak świetny 😀

 2. Według mnie rozgrywka w Dniu w Spa jest trochę gorszą nić w UWP, ale obiekty z trybu budowania są przepiękne, w sumie ubrania też niczego sobie. Jedyne co mnie rozbawiło to ta trzecia fryzura męska z łysą górą, która wyglądała przedziwacznie xD

 3. A te gotowe parcele od EA pojawią się od razu w galerii po zainstalowaniu pakietu czy trzeba samemu je wyszukać (jeśli tak to, co wpisać) ❓

  Co do pakietu to jeszcze nie testowałam go we własnej grze (czekam na TS4:Zestaw :słodziak: ), ale naoglądałam się już first looków i wydaję mi się strasznie fajny i dopracowany (zwłaszcza joga :serce: )

 4. wszystko pięknie <3
  bardzo ładna recenzja ! :szczęśliwy: :słonko: :donut: :księżyc: :świnia:
  czekam na więcej twoich postów Katerina :serce: 🙂 :urodziny:

 5. A mi zabrakło jednego w recenzji, stwierdzenia jak bardzo jest ten pakiet użyteczny i jak bardzo odmieni życie naszych simów, bo cytując niedokładnie (wiem oksymoron) Młoteczkę: „No fajnie pójdziemu do SPA dwa razy, może jeszcze kiedyś, jak się wam nie znudzi, żeby było fajnie i tyle jeśli chodzi o odwiedzanie SPA”.

  Poza tym nie rozumiem tych zawyżonych ocen (przecież Karol nic od EA nie dostajer więc o co chodzi ?). -5 w skali x/5 oznacza że coś jest genialne, a – świadczy o drobnych niedopracowaniach, a ten pakiet taki nie jest. Fakt, jest ładnie, jest spójnie, ale część „rozgrywka”, jest o wiele uboższy niż w Ucieczce w plener

  • Wiesz, to zależy od odbiorcy ile razy użyje właściwości danego pakietu. Nie zgadzam się z Twoją opinią. Młoteczka pójdzie dwa razy do spa i tyle jej wystarczy, inna Kasia będzie chodziła do spa, a medytacja będzie jej głównym środkiem transportu, kolorowe kąpiele i kadzidełka będzie stawiała w każdej willi, a nowe obiekty odświeżą jej siłownię, gdzie Stasiek pracuje nad swoim ciałem. Użyteczność danego pakietu zależy konkretnie od gracza i kupującego – jeśli uważasz że coś Ci się nie przyda, to tego nie kupujesz, czyż nie?

   Ucieczka w Plener może się wydawać pełniejszym pakietem, ale spójrzmy na to nieco inaczej. Mówisz, że tam część rozgrywki jest bardziej rozbudowana. Owszem, mamy świat, robaki, mikstury i rzuty podkową. Z DRUGIEJ STRONY, mamy możliwość zatrudnienia masażysty, różne rodzaje masażu na stole i na krześle, saunę i nowy rodzaj ducha. Dodatkowo pojawia się taca do napojów, medytacja z teleportacją i ćwiczenia jogi z nowymi animacjami. Nie wspomnę o nowych przepisach, akwariach i rybkach do złowienia w świecie, kąpielach i kadzidełkach.

   Wypraszam też sobie wzmiankę o dostawaniu gier od EA – nie wiem czy zauważyłeś, ale nie przeszkodziło to w niskiej ocenie dodatku Witaj w Pracy, który także otrzymałem do recenzji.

 6. Jak dla mnie trochę zbyt optymistyczna ta ocena. No bo co? Pomedytuję, wezmę kąpiel błotną, wypocę się w saunie i do widzenia. Jeżeli już robią pakiet o tak bardzo sprecyzowanej tematyce, to powinni zrobić O WIELE więcej możliwości. Dla przykładu, jak Katerina wspomniała, prowadzenie własnego spa, czy choćby pracy w nim. Mi chodziło po głowie również to, że to świetna okazja na dodanie malowania paznokci, owłosienia na ciele (wtedy by można chodzić na zabieg woskowania) lub operacje plastyczne (ta opcja z pewnością ograniczyła by używanie kodu testingcheats true :P) Pomimo świetnych mebli, ubrań i fryzur, pakiet ten, według mnie, jest stanowczo za mało grywalny i zasługuje maksymalnie na 4. Takie jest moje zdanie.

  • Hmm.. no dobrze, Tobie spa znudzi sie po jednym razie a dla mnie pakiet nie jest malo grywalny, np. ciesze sie bardzo z nowej umiejetnosci (bo rozwijanie umiejetnosc to cos, co chyba najbardziej lubie robic w grze) a najbardziej z jogi i moi simowie mate do jogi na pewno beda miec w domu. Z umiejetnosci teleportacji tez sie bardzo ciesze, nie wiem jeszcze jak to dziala bo nie mam pakietu ale mysle, ze to odmieni moja rozgrywke gdy bede mogla np w parku w mgnieniu oka przeniesc sie z jednego konca na drugi zamiast czekac az sim tam dojdzie. Do tego piekne meble i dekoracje, ubrania dla simek bardzo w moim guscie. Dla mnie ten pakiet wnosi duzo i do spa bede chodzic tez zeby np poznac nowych simow i spedzic milo czas zamiast w simowym domku,a dla odmiany w UwP pojechalam raz na wczasy i nigdy wiecej bo wynudzilam sie okrutnie, poza zbieraniem kolekcji nie bylo co robic a do tego meble w stylu lesnej chaty z drewna i stroje obozowiczow nie podobaja mi sie w ogole i nie korzystam z nich.

   Tez zaluje troche, ze nie ma mozliwosci pracy w spa i malowania paznokci (mam na to moda), to jest najwiekszy minus.

 7. Ja się zgadzam z recenzją ale według mnie DotSim powinno przyznać grze 2- bo na to wychodzi że Spa jest o niebo lepsze niż Witaj w Pracy 😮 które dostało 3+

 8. Troszkę brakuje mi nowej okolicy, jednak nie aż tak bardzo, tym bardziej, że twórcy dodali własne parcele do pobrania w Galerii, które bardzo ładnie komponują się z Oazą Zdrój 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories