Niepełnosprawność w The Sims? Twórcy są na tak

Jeden z producentów gry The Sims 4, Grant Rodiek wypowiedział się na temat niepełnosprawności w The Sims 4. Rodiek w ciągu ostatnich kilku miesięcy wykazał duże zainteresowanie tym tematem. Jak podaje SimsVIP, EA chce zmian w tej dziedzinie i chciałoby reprezentować rzeczywiste wyzwania i przeszkody, z którymi codziennie spotykają się ludzie w prawdziwym świecie. Jest to bardzo delikatny temat, biorąc pod uwagę fakt, że cały świat The Sims 4 został przedstawiony jako idealny, którego mieszkańcy mają określone cechy, emocje.

Producent potwierdził w swoim wpisie, że po otrzymaniu wielu zapytań oraz opinii na temat tweetów, które opublikował, temat wskoczył na zupełnie inny poziom. Po zapytaniu, czy chciałby zobaczyć niepełnosprawności w The Sims 4, odpowiedział, że zespół rozważa dodanie funkcji.

To nie pierwsza tak duża zmiana w świecie gry. Kilka lat temu do gry została wprowadzona aktualizacja znosząca ograniczenia płci. Chlelibyście kolejnych nowości w świecie Waszych wirtualnych postaci? Koniecznie dajcie nam znać.

Wózek został pobrany z tej strony.

ZOBACZ TWEETA

Tak. Obecnie zastanawiamy się nad dodaniem tej opcji do gry – napisał Grant Rodiek

 


Informacje o nowince

 • Autor nowinki
 • Data publikacji
 • Komentarze użytkowników i gości

  25

  1. Kiślu/Kamila

   Jak dla mnie, dodanie niepełnosprawności do the sims do bardzo dobry pomysł. Uważam że osoby niepełnosprawne zasługują na jakąś reprezentacje w świecie gier. Wydaje mi się też że inni członkowie społeczności, również zareagują pozytywnie. O ile ta “innowacja” dotyczyłaby darmowej aktualizacji.

   • Pixeel

    To by było okrutne, gdyby kazali płacić niepełnosprawnym za możliwość stworzenia siebie. Oczywiście, że dodadzą to w darmowej aktualizacji 🙂

    • Ajik7777777

     Pixel no tym bardziej że środowisom LGBT płacić nie karzali bo transseksualizm doszedł w darmowej aktualizacji 😉

  2. Evaerynth

   Jestem za. To doda grze realizmu i różnorodności oraz da nowe możliwości, jeśli chodzi o tworzenie historii. 🙂

   • Nadziany pączuś

    Też jestem za dodaniem nieco realizmu do TS4, bo w końcu tak jak wszyscy ludzie mieszkam na płaskiej działce, do podróżowania używam teleportacji (brak samochodów=czystsze środowisko; auta widmo nie wydzielają spalin) i nie wierze w istnienie przestępczości.
    Żeby było jasne, nie mam nic do osób niepełnosprawnych, ale uważam że są ważniejsze kwestie do poruszenia w TS4. No ale jak to EA, od szczegółu do ogółu… .

    P.S. Jako ordynator simowego szpitala moge chodzić do niego z buta.

  3. Nira

   Jestem jak najbardziej za. Taka opcja wniesie dużo realizmu i nowych opcji. Niepełnosprawność w simsach to będzie coś wielkiego i osoby niepełnosprawne zasługują na takie możliwości w symulatorze życia, ponieważ wtedy będą mogli odtworzyć siebie w stu procentach.

  4. Nina

   Ja, jako osoba niepełnosprawna nigdy bym nie stworzyła takiej postaci w grze. Po co? Dla mnie gry są po to, by dać mi substytut normalnego życia. Życia w którym mogę chodzić po górach, nurkować w tropikalnym morzu, mieć dom i dobrą pracę, założyć rodzinę, itd. To odskocznia od TEGO życia. Ale znając EA to pokażą wszystkim, jakie życie z niepełnosprawnością jest przyjemne, cool i trendy. Tego się obawiam. A to takie fajne nie jest. Wiem, co mówię.

   • Ajik7777777

    Nina To może w takim razie i ja też się trochę wypowiem w tym temacie. Gdyż sam też jestem osobą niepełnosprawną. (dla ciekawskich. Między innymi mam nie rozwiniętom lewą gałkę oczną. Przez co od urodzenia kompletnie nie widzę na lewe oko. A na drugie słabo. Ponad to mam płaski nos. Ponieważ nie posiadam przegrody nosowej ;). I jako osoba niepasteryzowana oraz jak chyba każdy fan simów chociaż raz próbowałem stworzyć sam siebie w “simsach”. A dzięki tej opcji byłbym w stanie zrobić owego sima w sposób bardziej dokładny i precyzyjny. Tak aby jak najbardziej oddawał mój realny i obecny wygląd. Chociaż mam cichą nadzieję że twórcy są świadomi tego że NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE OGRANICZA SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE DO PORUSZENIA SIĘ NA WÓŻKACH INWALIDZKICH. I jak zazwyczaj podchodzę bardzo sceptycznie do nowych zapowiedzi lub “obietnic” od EA. Tak tutaj moim skromnym zdaniem możliwość stworzenia niepełnosprawnego sima uważam za jeden z niewielu innowacyjnych i świetnych pomysłów od twórców The Sims 4. Niewątpliwie podniosło by to realizm rozgrywki. I bardzo ciekawi mnie jakie przełożenie miało by to na sam Gameplay? I odniosłem jakieś bardzo dziwne wrażenie że traktujesz to bardziej jako próbę ataku na własną osobę. (Tak poniekąd wynika z kontekstu twojej wypowiedzi). I jako osoba niepełnosprawna na codzień jakoś super tego nie przeżywam. O wiele większy ból za to sprawiły mi osoby które mnie z tego powodu upokorzały, poniżały i wyśmiewały (zarówno rówieśnicy jaki i osoby o wiele młodsze kilka lat temu w czasach gdy jeszcze chodziłem do szkoły/liceum). I właśnie dodanie opcji stworzenia takich simów w grze zdecydowanie mogło by podnieść poziom tolerancji i akceptacji osub niepełnosprawnych w oczach społeczeństwa. Szczególnie również u najmłodszych gdyż to właśnie do nich zdaje się być co raz bardziej skierowanya “czwórka”.

    • Ginewra

     Pytanie tylko, czy rzeczywiście będziesz mógł stworzyć siebie. Bo mi się coś wydaje, że ograniczy się to do “nie-chodzenia, nie-słyszenia i nie-widzenia”. Osoby na wózkach nie wejdą na parcelę, jeśli nie będą miały podjazdu, osoby niewidome będą chodzić z laską (raczej nie zablokują interakcji np. z komputerem lub telewizorem), a osoby niesłyszące… pewnie będą mogły wszystko normalnie robić, ale rozmawiając z nimi będzie się nabijać tajną umiejętność “język migowy”.
     Podejrzewam też, że będzie jak z trans – jeśli ty sobie takiej osoby w rodzinie nie zrobisz, to takiej nie zobaczysz – w rodzinkach “gry” niepełnosprawni samoistnie się nie pojawią. A jeśli dodaliby podjazdy, to by musieli zedytować podstawowe miasta (albo ograniczą się do odświeżenia budynków ze starych miast).
     Więc będziesz mógł stworzyć osobę niewidomą (choć sam widzisz, mimo że słabo), ale niekoniecznie bez przegrody nosowej.

     No ale zobaczymy, może nas zaskoczą pozytywnie, może jednak negatywnie, a może, jak to niżej napisano, tylko się pozastanawiają i tyle z tego tematu będzie.

     • Vince1994

      Pewnie będą to akcesoria podobne to tych pralek,kupno pralki oznacza że ubrania simom się brudzą,kupno wózka inwalidzkiego oznacza że simowie staną się niepełnosprawni.

     • Ajik7777777

      Ginewra no właśnie mam identyczne obawy co i ty związane z wprowadzeniem tej obcji do gry (o czym z resztą piszałem w swoim poprzednim komentarzu ;).Że niestety ograniczą się tylko i wyłącznie do wózków inwalidzkich. Z resztą niedawno można to było zaobserwować to na przykładzie naszego “ukochanego” przez “wszystkich” Polskiego rządu. Gdy kilka miesięcy temu odbył się ten cały protest osób niepełnosprawnych. A nasz rząd zaoferował wsparcie w postaci papersów XD. Licząc na to że to całkowicie rozwiąże problem ;).

    • Nina

     Ja choruję na SM, nie widzę na jedno oko, na drugie też nie zawsze i dość słabo z ciągłym zagrożeniem całkowitej utraty wzroku, ledwo chodzę, ale staram się jakoś normalnie żyć i coś robić, prowadzę kanał na YT (m.in.z simami) i do niedawna miałam własną mikrodziałalność – o ile zdrowie pozwalało zajmować się firmą. Więc wiem, że niepełnosprawność to nie tylko siedzenie na wózku i rozpaczanie nad swoim losem.

     Nie, nie traktuję tego jako ataku. Ja po protu obawiam się, że EA kompletnie wypaczy to “zjawisko” jakim jest niepełnosprawność. Pewnie, że coś takiego urealniłoby rozgrywkę, ale nie oszukujmy się – oni nawet dla nastolatków zrobili trądzik nakładany w CAS, mimo, że mają gotowy skrypt różnych czasowych wykwitów skórnych z chorób i wykpili się zmianą nastrójnika, że sim dziś wygląda źle i jest nieswój.

     Obserwując to papudractwo i brak jakichkolwiek kreatywnych rozwiązań twórców obawiam się, że pójdą na łatwiznę i w tym przypadku. A teraz się wyzłośliwię, uwaga – pewnie dadzą cechę “niepełnosprawny” i na przykład taki sim będzie miał blokadę na jogging. Ale, tu drugie “uwaga” – magicznie będzie można w szpitalu przestać być niepełnosprawnym (tak jak kotom da się cofnąć sterylizację). :/ To kiedyś był symulator życia, a teraz to symulator imprezy, zabawy i braku jakichkolwiek konsekwencji wyborów.
     Wiem, to było poniżej pasa, ale nic mnie już nie zdziwi, a w ogóle to już spodziewam się najgorszego po twórcach, szczególnie, gdy biorą się za tak delikatny temat.

     Czy to podniosłoby tolerancję… nie wiem… zależy jak potraktowaliby zagadnienie twórcy. A jak by im to wyszło pod względem technicznym… Cóż, patrząc jak bardzo sępią fundusze swoim wykonawcom, to dosłownie słabo to widzę :P, przykładowo dodanie osób na wózkach wiązałoby się z przebudową całego świata – dodanie podjazdów, itd. Duże przedsięwzięcie.

     Pożyjemy zobaczymy! 🙂

  5. Sid

   Ciekawe, jak im to wyjdzie. Oby nie było numeru jak z Barbie na wózku, gdzie miał być ukłon dla niepełnosprawnych, a okazało się, że wózek jest tak wielki, że nie mieści się do windy w domku Barbie. XD A pewnie do wanny czy pod prysznic to taki niepełnosprawny sim będzie się teleportował z oszczędności na animacjach. I niech nie zapomną o kolorowych wózkach z cekinami. Koniecznie.

  6. Anonim

   Moim zdaniem jest fajnie pokazać to w grze,jak takim ludziom jest ciężko w realnym życiu.Mogli by dodać coś w tym stylu: rehabilitację itp. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.Jak najbardziej jestem za!!! 💪

  7. Shakuahi

   Twórcy rozważają tę opcję, ale myślę, że ostatecznie się ona nie pojawi. Zbyt dużo pracy trzeba by było w to włożyć.

  8. Berni

   Również jestem zdecydowanie na tak. Po pierwsze krok w stronę realizmu, po drugie w istocie reprezentowanie osób niepełnosprawnych, po trzecie oczywiście kolejne historie, jakie można tworzyć.

  9. Olexandra

   Dla mnie, dodanie niepełnosprawności, to jeden wielki PLUS, ponieważ *nwm czy dobrze gadam* wtedy różne fundacje byłyby zadowolone z powodu AKCEPTACJI NIEPEŁNOSPRAWNYCH, nwm jak wy, ale to moje zdanie c: Niezły wpis ♥

  10. Jula

   super

  11. blueberry

   Jeśli byłaby to opcja do wyboru, jestem zdecydowanie na tak. Aczkolwiek hehmeh niekoniecznie podobałoby mi się, gdyby dzieci w grze mogły urodzić się niepełnosprawne bez kontroli, czy wpływu gracza na to.

   • Sid

    I to obrazuje gotowość graczy na taki element w symulatorze życia. Realizm w grze i niepełnosprawność “z wyboru”. Proszę. Raczej powinni dodać wypadki i np. Zamiast “Jacek dziś poznał w szkole Ahmeda” byłoby “Dziś na wf zdarzył się wypadek i Jacek będzie do końca życia na wózku inwalidzkim”. I ewentualnie dodać rehabilitację, która na nowo go nauczy chodzić, ale też nie w tydzień simowy tylko przez parę simowych lat. Wymyślam i ironizuję, ale ten pomysł w tej grze, przy jej twórcach i odbiorcach jest nierealny do satysfakcjonujacego wykonania.

    • FlameBerry

     Akurat seria The Sims ma tyle wspólnego z realizmem i symulatorem prawdziwego życia, że śmiech na sali 🙂

     • Sid

      To prawda. Ma coraz mniej. Trójka choć brzydka i zbugowana miała jakiś system przyczynowo skutkowy i była bardziej realistyczna.

  12. Ekat526

   Ciekawy pomysł ale wątpię żeby wprowadzono coś innego niż chodzenie o kulach bo musieli by całe skrypty od nowa pisać jakby trafiło się na osobę nie widzącą bądź nie słyszącą albo poruszającą się na wózku. No zobaczymy co tam kombinują. Jak na razie ubolewam nad drzewem genealogicznym bo mi zdjęcia znikają.

   • Pixeel

    Ekat526 pisali o osobach na wózkach oraz o niesłyszących. Grant pisał nawet, że ma pomysł na to jak stworzyć język migowy w simlish

  13. ArtSim

   Inwalidzi – super! I też sądzę ,że powinno być (jeśli wyjdą niepełnosprawni) rzeczy jak złamania ,zwichnięcie ,lub nawet potężniejsze choroby.

  Dodaj komentarz

  Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

  Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!