Boże Narodzenie w The Sims 4? Oto kilka porad

Mamy za sobą wyjątkowo gorące lato. Żar lał się z nieba. Krople potu spływały po skroni. Ostatni łyk schłodzonego napoju gotował się w butelce. Wtedy zaczynaliśmy tęsknić za zimnem, cofaliśmy się pamięcią do zimowych wieczorów, kiedy gorąc był nam obcy, a pojęcie przegrzania nawet nie istniało. Teraz pora na nieco ochłodzenia, które w końcu nadeszło! Przyjrzyjmy się więc dokładniej zimowej tradycji, którą wszyscy kochamy. Jak wygląda Boże Narodzenie w Czterech Porach Roku?

Zimowa Fiesta

Zimowa Fiesta, bo tak nazwano Boże Narodzenie, rozpoczyna się o szóstej rano i kończy o drugiej w nocy. Analogicznie do innych świąt opiera się na pewnych tradycjach. Sim musi ich przestrzegać, aby święto zostało uznane za udane.

Ozdoby

Jedną z tradycji jest ozdobienie domu. W grze czytamy: „Odpowiedni dobór kolorów i wystroju to gwarancja stworzenia wspaniałego tła dla każdego święta. Aby wziąć udział, umieść we wnętrzach świąteczne dekoracje z trybu budowania, a fasadę udekoruj za pomocą Pudła z ozdobami ze strychu”. Sprawa jest zatem dość prosta.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że zadanie zostaje uznane za wykonane dopiero po udekorowaniu domu za pomocą wspomnianego Pudła. Zawieszenie dodatkowych ozdób, które znajdziemy w trybie budowania, nie wystarcza. My oczywiście radzimy, aby jednak przyozdobić również wnętrze domu. Zwłaszcza, że twórcy zapewnili nam dużo rodzajów girland świątecznych i innych typowo bożonarodzeniowych ozdób. Użycie ich doda „tego czegoś” naszemu świętu.

Świąteczny nastrój

Powszechnie wiadomo, że Boże Narodzenie to czas życzliwości, zadumy i rodzinności. Zimowa Fiesta również opiera się na tej tradycji. Simy zobowiązane są do podejmowania interakcji z kategorii „Świąteczne”. Chodzi nie tylko o rozmowę z innym Simem na temat święta, ale też np. o zapalenie lampek na choince. Zadanie to zostaje uznane za wykonane bardzo szybko, ale my zalecamy wykonywanie tego typu interakcji przez cały czas trwania święta. Można to potraktować nawet jako swego rodzaju wyzwanie, którego efektem będzie niezapomniana świąteczna atmosfera.

Prezenty

Kolejna tradycja, nawiasem mówiąc wyczekiwana przez wielu graczy, dotyczy prezentów. Aby wziąć w niej udział, należy otworzyć prezenty ze stosu prezentów, który znajdziemy w trybie budowania. Jeżeli minęła godzina dwudziesta i w pomieszczeniu pojawił się Papcio Mróz, czyli odpowiednik Świętego Mikołaja, on również weźmie udział w tej interakcji.

Zatem ta tradycja, technicznie rzecz ujmując, skupia się raczej na otwieraniu prezentów. Opcja wręczania prezentów pojawiła się jednak w grze. Każdy Sim może zakupić wybrany prezent przez komputer i potem wręczyć go danej osobie. Choć zadanie tego od nas nie wymaga, warto pobawić się we wręczanie spersonalizowanych prezentów. Doda to więcej realności do naszej rozgrywki.

Wystawny posiłek

Zimowa Fiesta to również czas smacznego, niecodziennego jedzenia. Simy mają do wyboru 5 posiłków, spośród których jeden nazwany został śniadaniem a cała reszta kolacją. Ich cena jest dość wysoka w porównaniu do nieświątecznych dań. Aby zadanie zostało uznane za wykonane, wystarczy przygotować tylko jeden posiłek. Trzeba jednak przyznać, że świąteczny stół wygląda o wiele lepiej, gdy jest suto zastawiony. Polecamy zatem nie ograniczać się do jednej pozycji. Niech Simy porządnie się najedzą np. czterema wystawnymi posiłkami. W końcu to święta!

Papcio Mróz

Odpowiednik Świętego Mikołaja zjawia się o godzinie 20:00 obok kominka. Jeżeli nie mamy kominka, Papcio Mróz pojawi się w naszym sąsiedztwie. Tradycja z nim związana polega na poproszeniu go o prezent. Simy mogą zatem dostać aż trzy prezenty w trakcie Zimowej Fiesty (od innego Sima, w trakcie otwierania prezentów ze stosu, od Papcia Mroza)! Tradycja ta nie jest trudna do wykonania, ale postać Papcia ma nam więcej do zaoferowania. Możemy z nim np. powalczyć o prezenty. Ponadto, jeżeli otworzyliśmy prezenty przed jego przyjściem, Papcio Mróz dołoży kolejne pudełka do stosu. W ten oto sposób możemy otworzyć je ponownie, co daje nam już czwartą możliwość uzyskania prezentu! Pazerni Simowie na pewno będą zadowoleni.

Co poza tradycjami?

Tradycje, które zaproponowali nam twórcy, zawierają w sobie właściwie wszystko, co kojarzymy ze świętami bożonarodzeniowymi. Każde z zadań warto jednak rozbudować i wykonać maksymalną ilość poświęconych Zimowej Fieście interakcji, o czym wspominaliśmy w poprzednich punktach. Aby w pełni poczuć ducha świąt, należałoby również odpowiednio przebrać naszych Simów. Chociaż to już nie zostało uznane za tradycję, to twórcy zaproponowali nam kilka ubrań poświęconych Zimowej Fieście, więc dlaczego by nie skorzystać? Możemy nawet stworzyć własnego Papcia Mroza, odpowiednio przebierając głowę rodziny, i cały zastęp elfów, zmieniając ubrania dzieci! Twórcy zatem zostawili nam trochę swobody w wykonywaniu bożonarodzeniowych tradycji.

Uważacie, że Zimowa Fiesta jest dopracowanym świętem, czy może dodalibyście inne opcje? Dajcie znać w komentarzu!


Komentarze użytkowników i gości

17

 1. Evaerynth
  o 22:28

  Myślę, że w czwartej części serii Gwiazdka jest nieźle dopracowana, ale moim zdaniem Papcio Mróz powinien pojawiać się później, niż o 20:00, bo to trochę wcześnie. Prawie nikt jeszcze nie śpi o tej porze, przynajmniej wśród moich Simów! 😀 Zimowa Fiesta powinna trwać dajmy na to do 4:00, wtedy Papcio Mróz mógłby pojawiać się o 2:00 czy o 3:00.

  • Laiczi
   o 20:41

   Niestety każde święto zaczyna się o 6.00. i kończy o 2.00. więc z tym nie można poszaleć. Dlatego zapewne Klemens przychodzi tak wcześnie 🙂 Jednak ja sądzę, że godzina czy dwie dla Papcia to za mało, bo wiadomo – simsy to simsy i lubią się zacinać. Poza tym po daniu przez Papcia prezentów mogłoby nie starczyć czasu na interakcje związane z tradycjami i Mikołajem 😀

 2. Ginewra
  o 18:39

  “Wystawny posiłek” – tak naprawdę trzeba wezwać na ten posiłek i go zjeść. Samo upieczenie nie zaliczy nam tej tradycji. Dania zaś są droższe, bo ich porcji jest “nieco” więcej niż 8 😉
  W mojej rozgrywce każde danie jest na inną okazję – śniadanie jest akurat na Wielkanoc, a na Fiestę (która u mnie jest oczywiście Wigilią) – ryba. Główne danie zawsze można uzupełnić o inne potrawy, ale przyznam, że brakuje mi jakiś odpowiedników naszych dań.

  “Papcio Mróz”
  1. Niekoniecznie o 20, u mnie potrafi wcześniej przyjść, ale to może jakiś bug jest i w przyszłości to zmienią.
  2. Ja mogę wziąć kilka prezentów ze “Stosu Prezentów”, tylko trzeba chwilę odczekać. Poza tym jak Mikołaj dodaje prezenty do Stosu, to można niejako dwa prezenty od niego mieć (wzięty ze stosu i osobiście).
  3. Jeśli nie otworzymy prezentów przed jego przyjściem, to Mikołaj również dołoży swoje i stosik się powiększy – i ten pod choinką i ten wolnostojący (mnie w rozgrywce dodawał i tu i tu podczas jednych odwiedzin). Ale fajnie wiedzieć, że jak moje niecierpliwe Simy wcześniej otworzą pakunki, to Mikołaj pomoże im dotrzymać tradycji otwarcia prezentów, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka 😉
  Czy ja dobrze rozumiem, że jak powalczymy o prezent z Papciem, to go nigdy nie dostajemy? Jeszcze tej opcji nie testowałam, a z wpisu wynika, że to i tak nic nie daje.

  Jak komuś jest mało tradycji, to można jeszcze dodać post (wiecie, że niby Simowie głodują cały dzień, żeby pomieścić te 5 wystawnych posiłków), jednak uważajcie, bo ta tradycja jest źle podpisana. Teoretycznie Sim nie powinien jest przez 6 godzin (i nie jest powiedziane w jakiej porze), a w praktyce dotyczy to chyba od 6 (czyli początku święta). Więc nie możemy np. zjeść śniadania o 10 i dopiero za 6 godzin coś przekąsić, bo Sim już będzie smutny, że nie uda mu się dotrzymać tradycji – a 10 + 6 to jednak trochę wcześniej niż druga w nocy, więc jak dla mnie, tradycja nadal “ma czas” na ukończenie się.

  Evaerynth – nie wiem jak w Ameryce, ale w sumie w Polsce ten Mikołaj też potrafi się pojawić wcześniej i rozdać prezenty przy choince, zamiast po cichutku zostawić je pod nią 😉 Może do tego nawiązują z tym Papciem o 20.

 3. Ola💕
  o 13:22

  Tak poza tym to kiedy wróci Modny Piątek?

  • Laiczi
   o 18:58

   Podbijam! Bo z tego co widzę ostatni był w lipcu.

  • Buszujący w Zbożu
   o 15:00

   Prawdopodobnie się już nie pojawi. To tylko moje przypuszczenia, ale po co robić coś na siłę i dawać do póżniej do tej serii zawartość zmodyfikowaną (którą nie dodają od dłuższego czasu i nie zamierzają) i jakieś pierdółkowe mody, które na komu się zdadzą? Takie dzielenie się na drobne i podtrzymywanie umierającej serii nie ma sensu. (*ekhem, ekhem* clickbait *ekhem, ekhem* śmieciowi YouTuberzy nagrywający na siłę 😉).

   • GlossyGem
    Administrator
    o 16:33

    Dlaczego nie ma się już pojawiać? 🙂 Po prostu mamy przerwę z tym cyklem.

    • Wilczur
     o 15:38

     Uff! To dobrze! Lubiłem Modne Piątki. 🙂

 4. Vince1994
  o 18:25

  Rok 2018 dobiega końca, chciałbym wam życzyć wszystkiego najlepszego w 2019 roku, przed wszystkim dużo zdrowia bo to jest w życiu najważniejsze, ten rok był dobry dla simsów dostaliśmy pralki, nowy teren wakacyjny, rewelacyjne akcesoria dla zwierzaków żartuje, pory roku, możemy również zostać gwiazdą, oby w 2019 roku można było wysłać simów na studia, albo zostać czarodziejem lub wilkołakiem albo inną istotą nadnaturalną, bawcie się dobrze i miło było poznać społeczność dotsim, a administratorom też życzę szczęśliwego nowego roku i żeby strona się rozwijała.

  • Laiczi
   o 20:00

   Również życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku! Udanych postanowień i szalonego sylwestra 😛 A administracji, która widać, że ostatnio pracuję nad wprowadzeniem aktualizacji strony, życzymy, oczywiście, żeby strona się rozwijała, ale, żebyście też w ten ostatni dzień roku 2018 odpoczęli trochę od pracy 😀

   • Ginewra
    o 23:50

    Tu są też domatorzy, im się życzy spokojnego Sylwestra, a nie szalonego 😛

    • Hiruko
     o 04:17

     Dokładnie Ginewro! Poza tym, myślmy o zwierzakach, które tylko się tym corocznym amokiem stresują. Zwłaszcza te bezdomne i “prezentowe”.

 5. Carolina Ferrera
  o 18:26

  Proszę, pomóżcie mi! Jestem uzależniona od the sims 4, ale ciągle zmieniam pomysły na grę! Napiszcie pod tym komentarzem jakieś fajne pomysły na grę. Mogą być wasze, lub już przez kogoś wymyślone. Nie piszcie jakiś znanych challengów, takich jak 100 baby challeng lub black widow challeng.

  • Fiolek
   o 16:41

   Pewnie znasz Legacy Challenge, ale pomimo tego to szczerze polecam 😀 Kiedyś zawsze zakładałem nową grę gdy mi się już znudziła rozgrywka, ale teraz mam motywację aby pograć trochę dłużej, niż 1 pokolenie 😁 A skoro mówisz, że często grasz w The Sims 4 to może i nawet sprawnie Ci pójdzie dojście do 10 pokolenia 😉

   • Ginewra
    o 21:50

    Ja w zasadzie niechcący postanowiłam zagrać w Legacy Challenge, ale nie byle jaki, bo razy dziesięć 😛
    Po prostu postanowiłam zdobyć wszystkie osiągnięcia, jakie EA nam stawia, i jednym z nich jest posiadanie dziesięć 10-cio pokoleniowych rodzin i jedną stu pokoleniową. A potem się dowiedziałam na czym Legacy Challenge polega 😛
    U mnie rodzina, która będzie mieć sto pokoleń, ma już założone swoje własne muzeum, gdzie wstawiam obiekty kolekcjonerskie (z czaszeczkami i nasionkami będzie niestety problem :/ chyba że EA będzie łaskawa jak z pisankami). Gra mi jeszcze de facto nie ruszyłam, bo na razie buduję zalążki tych dziesięciu rodzin 🙂 A potem puszczę czas i chyba mocno się zastanowię nad jakimś modem od postępu historii, żeby w ogóle dało się to wykonać.

  • Hejkasz
   o 20:47

   Zdobądź wszystkie umiejętności, kolekcje, prace itp. jakie sa w grze. Ja od Marca tak gram -> do dziś, coś fajnego.

 6. Simowymaniak
  o 18:37

  Wesołych świąt

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!