Lepsze The Sims 3 bez lagów w 2020 roku? Poradnik optymalizacyjny

Trzecia odsłona serii The Sims swoją premierę miała w 2009 roku i wciąż utrzymuje przy sobie ogromne rzesze fanów. Mimo ogromnych problemów optymalizacyjnych oferuje funkcje, takie jak otwarty świat, czy doceniane z perspektywy czasu narzędzie stwórz styl. Te usprawnienia nie pojawiły się później w czwórce. W tym wpisie pomogę Wam dopieścić tę część Simsów. Wspólnie sprawimy, że Wasze komputery nie wybuchną, a Simowie nie będą zacinali się co pięć sekund.

Rozpoznawanie nowych kart graficznych

Na początku sprawimy, że gra sprzed dekady będzie rozpoznawała nowe karty graficzne. W tym celu musimy pobrać zewnętrzny program The Sims 3 GPU Add-on Support. Link przenosi do strony NexusMods, jest to znany portal z modami do gier, aby pobrać z niego pliki należy założyć na nim konto. Obsługa jest niesamowicie prosta. Program sam powinien odnaleźć główny folder gry The Sims 3, jeśli jednak tak się nie stanie klikamy na lupę nad folderem [1] i sami wprowadzamy ścieżkę głównego folderu. Następnie klikamy lupę nad kartą graficzną [2], teraz już przycisk na dole – zielone kółko z ptaszkiem [3].

Ten krok już sprawił, że nasza gra będzie działała ciut lepiej. My jednak nie poddajemy się w walce o lepszą grę.

Mody Nraas

Absolutny must have jeśli chodzi o optymalizację The Sims 3 to mody, których autorem jest twallan. Oczywiście w celu ich instalacji potrzebujemy odpowiednio przygotować folder gry w dokumentach. Korzystamy z paczki dostępnej pod przyciskiem download na stronie Mod The Sims i wypakowujemy zawartość do folderu, w którym znajdziemy pobrane rzeczy ze store, czy zapisy. Teraz wystarczy pobrać odpowiednie mody i wrzucić je do mods/packages. Pobieramy następujące mody:

MasterControllerOdpowiednik czwórkowego MC Command Center, dzięki niemu w szybki sposób przebierzemy Sima, możemy też w łatwy sposób zapobiegać błędom, resetując pojedyncze postaci, czy całe miasto.

MasterController Integration– Dodatek do poprzedniego moda, który pozwoli nam zablokować pokazywanie kilku stylów jednego ubrania w CAS. Jest to funkcja, która ogromnie obciąża grę. W dalszej części poradnika wyłączymy ją.

Overwatch – Codziennie około godziny 3 rano nasz save będzie „sprzątany”. Mod ten wyłączy telewizory naszych sąsiadów, sprowadzi auta do domów, czy zresetuje zaciętych Simów.

Pozwalamy grze używać większej ilości pamięci RAM

Szok! The Sims 3 używa jedynie 2Gb pamięci RAM. Jest jednak łatwy sposób, aby zwiększyć tę ilość. W miejscu, w którym zainstalowaliśmy grę wchodzimy w folder The Sims 3/Game/Bin tam znajdujemy plik Sims3.ini i otwieramy go. Ukaże się nam okienko notatnika, w którym odnajdujemy frazę MemoryUsageLimit = 20000000. Ta dwójka z siedmioma zerami odpowiada właśnie za ilość używanej pamięci. Posługując się przykładem, posiadając 8Gb pamięci RAM to dwójkę zmieniamy na 4. Gra stworzona jest w systemie 32-bit, a to oznacza, że może wykorzystać maksymalnie 4 GB RAM pamięci. W zależności od tego ile mamy RAMu dzielimy go na pół i zamieniamy pierwszą cyfrę, a zostawiamy zera. Zresztą spójrzcie na grafikę poniżej.

Pozwalamy grze użyć więcej procesora i pamięci VRAM

Tym razem musimy otworzyć GraphicsRules.srg, znajdziemy go w tym samym miejscu, w którym znaleźliśmy plik z poprzedniego kroku.

Procesor

Używamy kombinacji „ctrl+f” w okienku wpisujemy „seti cpuLevelUber” i wciskamy enter.

Powinna się przy niej znajdować wartość 4, natomiast poniżej powinny być kolejno 3, 2, 1.

Zmieniamy zapis, aby po wszystkim układały się one od góry: 4, 3, 3, 3. Tak jak na obrazku poniżej.

Pamięć vram

Używamy kombinacji „ctrl+f” w okienku wpisujemy „seti textureMemory” i wciskamy enter.

Następnie w zależności od ilości posiadanego vramu na karcie graficznej zmieniamy 2048 na: 4096 = 4Gb vram; 6144 = 6Gb vram; 8192 = 8Gb vram.

Moja karta graficzna posiada limit pamięci 4Gb, tak wygląda zmiana w moim pliku:

Po tych edycjach zapisujemy plik GraphicsRules.srg.

Ograniczamy ilość FPS

Ku zdziwieniu wielu osób, aby cieszyć się płynną grą w The Sims 3, należy ograniczyć ilość wyświetlanych klatek na sekundę. W przypadku kart graficznych ze stajni Nvidia postępujcie zgodnie z poniższym poradnikiem, co do AMD, powinno to wyglądać analogicznie, jednak nie jestem w stanie tego pokazać.

Wchodzimy w „Panel sterowania NVIDIA„, tam znajdujemy Zarządzenie ustawieniami 3D [1]; następnie Ustawienia programu [2] i z rozwijanej listy wybieramy Sims 3 (ts3.exe). Jeśli nie znajdziecie u siebie takiej pozycji, wystarczy kliknąć Dodaj i wprowadzić lokalizację tego pliku. Znajduje się on w folderze głównym, dokładnie tam, gdzie pliki, które wcześniej edytowaliśmy. Teraz tylko odnajdujemy funkcję Synchronizacja pionowa i z rozwijanego menu wybieramy Włącz [4]. Następnie na dole wybieramy Zastosuj i wyłączamy program.

Kompaktowy CAS

Na koniec włączamy wreszcie grę, powinna już zauważalnie przyśpieszyć, jeśli załadowaliśmy nasz save to klikamy teraz na Sima i wybieramy opcje NRaas -> Master Controller -> Ustawienia -> CAS i tam zmieniamy wartość Nie, na Tak obok zaznaczonych elementów.

 

Po wszystkim nasz CAS na danym zapisie powinien wyglądać tak, a co za tym idzie, powinien się ładować o wiele szybciej.

To podstawowe rzeczy, które należy zrobić, aby móc cieszyć się płynną rozgrywką w The Sims 3. Oczywiście jest o wiele więcej elementów, które można jeszcze poprawić, jednak postanowiłem się z Wami podzielić tym, co na płynność mojej gry miało najbardziej pozytywny efekt. Mam nadzieję, że ten poradnik się Wam przyda i bez problemu przejdziecie przez jego kolejne elementy. Jeśli jednak pojawi się jakiś problem, to zapraszam do komentarzy, tam postaram się ze wszystkim pomóc.

Dajcie nam też znać co sądzicie o trzeciej odsłonie The Sims, lubicie do niej wracać?

Zareaguj na nowinkę!
+1
1
+1
3
+1
2
+1
0
+1
8
+1
0

25 KOMENTARZE

 1. Myślę, że bardziej by się przydało o Sims 2, bo cały czas idzie kupić na np. Allegro albo ściągnąć pirata (oczywiście czego za bardzo nie popieram). Dwójka na Windowsie 7 chodzi, ale na 10 jest różnie, bo może albo nic się nie stać, ale może równie dobrze nie działać. W internecie jest wiele sposóbów ale przyda się, który będzie działać 99%. Z tym też się przydadzą takie małe rzeczy jak rozciągnięcie okna gry, bo oryginalnie jest kwadratowe. Ogólnie niektórym się na pewno przyda.

 2. Ja kupiłem sobie nowego lapka z win 10 i Dwójka mi chodzi normalnie. Nawet tych czarnych kwadratów pod nogami Simów nie ma, jak to było w przypadku win 7 😉
  Ogólnie to nie wiem, jak się ustosunkować do optymalizacji Trójki. Znaczy ja wiem, że jest skopana, ale no gram już moją rodziną 1207 Simowych dni i nic złego się nie dzieje, więc ja nie wiem co trzeba zrobić, by zobaczyć komunikat „Program przestał działać” 😛

 3. Dwójka to bardziej skomplikowany temat, bo jeszcze powinno być słowo (a raczej cały poemat) o korupcji – co wolno, czego nie wolno, żeby tego uniknąć itd. Trochę szkoda byłoby pisać poradnik tylko do uruchomienia gry na Windows 10 (swoją drogą… spaprali ten system 😛 Siódemka górą!), bez reszty „usprawniaczy”.

  Ja aktualnie w Trójkę gram (jeeeee \o/). Większość tych kroków zrobiłam (CASa nie zmniejszyłam, nie dodawałam większej liczby kart graficznych i nie jestem pewna, czy zmieniałam na 4, 3, 3, 3), ale za to dodatkowo ustawiam sobie priorytet na wątku TS3, żeby gra nie spowalniała, kiedy coś dzieje się w tle. Bardzo dobrze mi się gra, zwłaszcza że dodałam mody utrudniające grę – trzeba było zrobić sobie detoks od łatwości Czwórki 😀 Ale nie ukrywam, że jakby zrobili Trójkę 64 bitową… Pomarzyć zawsze można 🙂
  Za to mogę napisać, że gram inaczej, niż kiedyś w przeszłości – bo dawniej miałam jednego lub dwa ulubione Simy, którym maksymalizowałam co się dało, a całe miasto było „zamrożone” – nikt się nie umierał ze starości, zmiany wynikały z tego, że ktoś się wyprowadził z miasta, a ktoś przyprowadził (choć i to ukróciłam, kiedy znikali mi ulubieni Simowie – chyba nie chcieli być wiecznie młodzi 😀 ). Teraz mam hybrydę – czas leci, moi Simowie się starzeją, ale że znowu mam ulubienicę… to została wampirem 🙂 Jej dzieciaczki pójdą w świat i będę co jakiś czas kontrolować, jak się familia rozrasta, ale ona sama, przynajmniej „póki co”, będzie piękna i młoda 🙂

 4. Ginewra to widzę, że ładną historię stworzyłaś swojej rozgrywce 😉
  A moich Simówi ostatnio włamywacz okradł, bo zgadałem kapelę do mojego domu żeby poćwiczyli i zostawiłem otwarte drzwi garażowe. Pojechali do klubu by dać koncert, no i nowa bryka poszła… a gracz (czyli ja) oczywiście o umieszczeniu alarmu w garażu zapomniał 😀

 5. @ginewra no, zapomniałem o najważniejszym, czyli właśnie korupcji, a przecież je daje gra na tacy! Narzędzia kasowania rodzin, zepsute Ottomany i wiele innych z po pory nie groźnych rzeczy.

  @cold jak mówiłem – miałeś szczęście. Nawet są youtuberzy, którzy musieli zrobić wiele rzeczy by nagrywać itp. Ja obecnie sie strasznie bije, bo mi dwójka jutro powinna przyjść ?

  • Podfoldery Game/Bin znajdziesz tam, gdzie masz zainstalowane The Sims 3. Domyślnie jest to C:\Program Files (x86)\Electronic Arts\The Sims 3. W przypadku wersji z Origin ścieżka to: C:\Program Files (x86)\Origin Games\The Sims 3. W razie dalszych problemów śmiało daj znać 🙂

 6. @Cold – jeszcze nie stworzyłam, bo ulubienicą jest „głowa rodu”, a jej dzieciaczki są dopiero nastolatkami 🙂 Dorosła jest pasierbica i już się udało znaleźć partnera 10/10 (mod ocenia, nie ja 😉 ), mam nadzieję, że w drugą stronę też tak będzie 🙂 Za to mogę pochwalić się borówkowym imperium – jedną szklarnię przeznaczyłam tylko na borówki (zajmuje się nią plumbot, więc w ogóle wypas 😀 ) i w zasadzie Simy pracować by nie musiały… Ale większość chodzi, bo tyle Simów w domu to byłaby mordęga – zwłaszcza że jeszcze piętro wynajmuję czterem pannom. W sumie to mam 10 osób na chacie (głowa rodu z mężem, dwoje własnych dzieci, pasierbica, plumbot i 4 współlokatorki). Lokatorki są przede wszystkim potrzebne jako świeży zapas krwi. Hmm… Właśnie sobie uświadomiłam, że chyba mam patologię w domu…

  Zauważyłam, że złodziej w TS3 przychodzi szabrować biedniejsze domy – im jesteś bogatszy, tym mniejsza szansa, że złodziej przyjdzie…

 7. Synchronizacja pionowa w przypadku moich 3 komputerów nie działa, druga sprawa – system 32-bitowy obsługuje max. 4 GB RAM, natomiast aplikacje 32-bitowe max. 2 GB – zwiększenie limitu w moim przypadku nie daje rezultatu, gra wykorzystuje max. 1,8 GB RAM. Jeśli jednak jakimś cudem zużycie wzrosłoby powyżej 2 GB, to gra stałaby się niestabilna i prawdopodobnie by się crashnęła. Co do reszty – przydatna rzecz, chociaż ręcznie można dodać swoje GPU, bez zakładania kont i podawania danych. (:

  • Synchronizacja pionowa działa tylko wtedy, gdy okno gry jest włączone na pełen ekran, spróbuj może w taki sposób. Natomiast co do obsługiwanej pamięci RAM to muszę się z Tobą zgodzić jedynie po części. To, co opisujesz, jest prawdą jednak tylko dla 32-bitowych systemów, wtedy faktycznie takie aplikacje używają max. 2Gb pamięci RAM. W przypadku systemów 64-bitowych, aplikacje 32-bitowe mogą działać z maksymalną pamięcią 4Gb. Tak, wiem, że można ręcznie dodać swoje GPU, jednak stwierdziłem, że taka opcja będzie łatwiejsza dla każdego, a serwis Nexus mods jest godną zaufania stroną. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka wątpliwości 🙂

  • Jak można ręcznie dodać swoje GPU? Chętnie ominęłabym konieczność pobierania niepotrzebnych rzeczy, a na tej stronie z artykułu wymagają jeszcze jakichś dodatkowych programów…

   • Wpisz w Google frazę: „the sims 3 how to add new gpu” i znajdź do tego poradnik, jest to trochę bardziej skomplikowane, ale myślę, że nie przesadnie 😉

  • Cześć! Poza krokami z poradnika można jeszcze zakazać zapisu obrazków ze Store, w tym przypadku spróbuj frazy sims 3 featured items folder read only w Google. Poza tym każdy świat w The Sims 3 można zamienić na jego wersję z poprawionym trasowaniem, tak żeby Simowie się nie zacinali, tutaj polecam frazę sims 3 world fixes. Mimo wszystko uważam, że po wykonaniu każdego kroku z powyższego poradnika powinno być już o wiele lepiej. Nie zamieściłem tych dwóch sposobów, ponieważ w mojej grze nie zmieniły prawie nic 😀

 8. Cześć, zrobiłam te pierwszw kroki i już miałam wejść do gry, by działać dalej, tymczasem ta nie chce się teraz włączyć. Co zrobiłam źle? XD

  • Hej, które kroki zrobiłaś? Czy wyświetla się przy tym jakiś komunikat? W programie startowym gry, w lewym dolnym rogu wyświetla się wersja, jeśli możesz, podaj ją.

 9. Wszystkie mody działają świetnie i naprawdę się cieszę, że trafiłam na ten artykuł 😀 Mam jednak jeden problem, nie mam folderu „Bin”, o którym mówisz. W C:\Program Files (x86)\Origin Games\The Sims 3 mam tylko folery „_Installer” i wszystkie foldery EP01, 02 itd. jednak w żadnym z nich nie ma tego „Bin”. Szukałam nawet w systemie, jednak wyszukuje mi go tylko w plikach innych gier :/ Wiesz może czemu się tak dzieje / co mogę zrobić? Mam grę z oryginalnego pudełka, podpiętą pod Origin.

  Pozdrawiam cieplutko! 🙂

 10. Hej ! Jeśli nadal można liczyć na pomoc to będę wdzięczna. Nie mogę edytować pliku Sims3.ini, aby używać większej ilości pamięci RAM. Czy mogę prosić o pomoc ?

  • Hej, też liczę na pomoc. Chociaż dla niektórych to bułka z masłem a dla innych czarna magia. Jak sprawdzic ile ma się pamięci vram?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories