Pierwsze kroki w The Sims 4 Wiejska sielanka. Jak zacząć?

Wiejskie i sielankowe życie to dla jednych marzenie, a dla innych tragiczna wizja nudy. Dzięki najnowszemu dodatkowi The Sims 4 Wiejska sielanka, Ci pierwsi mogą chociaż wirtualnie spełnić swoje pragnienie, a Ci drudzy być może przekonać się do życia z dala od miasta. Jak powszechnie wiadomo praca na roli jest bardzo trudna i nie inaczej jest w grze. W tym artykule przyjrzymy się pierwszym krokom, jakie należy wykonać, aby stworzyć dobrze prosperującą farmę marzeń. Gotowi na małą wycieczkę do Henford-on-Bagley? Jedziemy!

The Sims 4 Wiejska sielanka jest już jedenastym dodatkiem do czwartej części kultowego symulatora życia. Jego premierę zapowiedziano na 22 lipca 2021 roku. Skupia się na aspekcie życia na wsi oraz obcowania z naturą. Warto wspomnieć, że to jedno z najbardziej wyczekiwanych rozszerzeń do gry.

Przeprowadzka do nowego otoczenia

Mapa otoczenia Henford-on-Bagley z The Sims 4 Wiejska sielanka
Mapa nowego otoczenia – Henford-on-Bagley.

Przygodę z dodatkiem warto rozpocząć od przeprowadzki do Henford-on-Bagley. Oczywiście własną farmę stworzyć możemy również w każdym istniejącym otoczeniu, jednak nowe otoczenie ma do zaoferowania sporo nowych mechanik i opcji, które naprawdę warto odkryć. Całą zabawę rozpocząć musimy od znalezienia miejsca do zamieszkania. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że nowe otoczenie posiada jedną parcelę do wynajęcia umożliwiającą wyjazd do niej na urlop. Wracając do miejsca zamieszkania, na początek mamy do wyboru dwa startowe domki, którymi są: „Sekretna Chatka Kordelii” (dzielnica: Finchwick) oraz „Starobrukowa 5” (dzielnica: Bramblewood). Obie kosztują około 19 tysięcy simoleonów.

Domki w The Sims 4 Wiejska sielanka
Starobrukowa 5 (u góry) i Sekretna Chatka Kordelii (na dole).

Każda z wymienionych działek jest gotowa do zamieszkania oraz prowadzenia własnego gospodarstwa. Z ważniejszych obiektów w Starobrukowej 5 znajdziemy kurnik oraz grządki, a w Sekretnej Chatce Kordelii dodatkowo oborę na lamę lub krowę. Każdą parcelę można oczywiście dowolnie modyfikować, dodając interesujące nas obiekty.

Obiekty z The Sims 4 Wiejska sielanka
Przykładowe potrzebne przedmioty.

Samo miasteczko oferuje również jedną pustą parcelę, którą możemy zagospodarować zgodnie z naszym pomysłem. Skorzystać można oczywiście także z galerii, w której na pewno znajdą się miliony pięknych budowli idealnie nadających się na farmę.

Wyzwania parceli w The Sims 4

Informacja o wyzwaniach parceli pojawiająca się po włączeniu trybu budowania.

Nowością, która została dodana w ostatniej aktualizacji do gry, są wyzwania parceli, które dodają nam więcej zabawy w pogrywaniu z życiem. Nowy dodatek dodaje dwa wyzwania, którymi są „dzikie lisy” oraz „proste życie„. Początkowo każda parcela ma włączone pierwsze z nich. Oczywiście możemy swobodnie dobierać ich nieograniczoną liczbę i bawić się nimi do woli. Z racji, że jest to wpis o nowy rozszerzeniu, ja skorzystałem z obu funkcji i również Was zachęcam do tego.

Pierwsze chwile

Kury i krowy z The Sims 4 Wiejska sielanka

Po wybraniu parceli oraz małym przemeblowaniu lub wielkim remoncie czas zacząć pogrywać z życiem. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w tym trybie, są zakupy, żeby mieć co jeść. Dotyczy to oczywiście wyzwania parceli „Proste życie„. W tym celu wystarczy użyć funkcji „Zamów na wynos” w telefonie, następnie wybrać opcję „dostawa produktów spożywczych” i wybrać to co potrzebujemy (w tym przypadku praktycznie wszystko). Wybrać można się również na specjalne stoisko w dzielnicy „Finchwick” i zrobić zakupy samodzielnie.

Gdy zakupy zostały zrobione warto zastanowić się nad tym jak zarobić pieniądze na kolejne, opłaty oraz karmę dla naszych zwierząt. Niestety dodatek nie dodaje żadnej nowej kariery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ją samemu. By tego dokonać, wystarczy wybrać na telefonie naszego Sima opcję „Zarejestruj się w Urzędzie Pracy„, następnie nadać nazwę karierze (w moim przypadku był to „rolnik”), wpisać krótki opis i gotowe. Na farmie zarabiać możemy naprawdę na wiele sposobów. Od sprzedaży jajek, mleka, wełny czy plonów po wygrywanie w konkursach na jarmarku w Finchwick, czy pomocy sąsiadom. Czy właśnie wspomniałem o sąsiadach?

Proces rejestracji w Urzędzie Pracy.

Mieszkańcy Henford-on-Bagley

Dodatek dodaje do gry nowych Simów NPC. Są to m.in. Pani Zadecka, burmistrz miasteczka, dostawca żywności, czy właściciel pubu. By sprawdzić kto jest kim w Henford-on-Bagley wystarczy znaleźć specjalną tablicę przy terenie festiwali we Finchwick i wybrać odpowiednią opcję.

Tablic we Finchwick w The Sims 4 Wiejska sielanka
Tablica z ważnymi mieszkańcami Henford-on-Bagley

Największą nowością w kwestiach społecznych między Simami, jaką dodaje dodatek, jest system sprawunków, które można wykonywać dla naszych sąsiadów. Przypominają one prace dorywcze z The Sims 4 Wyspiarskie życie i dzięki nim możemy poprawić nasze relację z mieszkańcami wsi, nieco zarobić oraz otrzymać ciekawe obiekty czy produkty. Sprawunków jest naprawdę sporo i dotyczą różnych dziedzin. Od wyhodowania specjalnej rośliny, po odwiedzenie starych znajomych danego sima czy wyhodowanie konkretnego koloru wełny. Do wyboru do koloru!

Oprócz wspominanych warto również odwiedzić strażnika stworzeń, który mieszka w specjalnej chatce w dzielnicy „Bramblewood”. Jest to całkowicie nowy typ NPC, który pojawia się w dodatku The Sims 4 Wiejska sielanka. Dzięki niemu możemy otrzymać cenne wskazówki dotyczące prowadzenia gospodarstwa, zakupić ubranka dla zwierząt, poprosić o uszycie takiego (o ile posiadamy wełnę), a także wymienić się jagodami, które można zbierać w okolicy.

Chatka strażnika stworzeń.

Gospodarstwo w Wiejskiej sielance

Panel zakupu olbrzymich roślin użytkowych i nawozów

Gdy już poznaliśmy wszystkich sąsiadów, zarobiliśmy kilka simoleonów należy zabrać się za to co jest najważniejsze w tym rozszerzeniu – prowadzenie gospodarstwa. Do tego celu warto posadzić rośliny, w tym olbrzymie rośliny użytkowe, a także kupić kilka zwierząt. W tych pierwszych do wyboru mamy: grzybnię, bakłażana, arbuza, dynię oraz sałatę. Jeżeli chodzi o zwierzęta, ja dobrze wiemy, dostępne mamy kury, krowę oraz lamę.

Panel zakupu zwierząt w kurniku/oborze.

Po zakupie zwierząt oraz odpowiednich roślin należy zająć się poszczególnymi z nich. Ze zwierzętami mamy naprawdę sporo nowych interakcji społecznych, a także możliwości wpływania na produkty, jakie będziemy mogli z nich otrzymywać. Do tego celu niewątpliwie przyda się notatnik, w którym pojawią się informację o tym jak uzyskać dany kolor wełny lamy, czy stworzyć wyjątkowe przysmaki dla naszych zwierząt.

Ulepszony notatnik z otwartą zakładką dotyczącą Wiejskiej sielanki.

Jeżeli chodzi o kwestię roślin to jest ona podobna do tego, z czym mieliśmy do czynienia wcześniej. Musimy pilnować podlewania, odchwaszczania, czy robali, które mogą zniszczyć nasze plony. Oprócz tego klikając na grządkę lub za pomocą komputera możemy zakupić jeden ze specjalnych nawozów, które pozwolą utrzymać nasze rośliny przy zdrowiu.

Interakcje społeczne możliwe do wykonania z kogutem.

Farma w The Sims 4 dodaje do gry również dwie nowe umiejętności, o których warto w tym miejscu wspomnieć. Są to haftowanie krzyżykowe oraz wekowanie. Dzięki nim możemy stworzyć piękne ozdoby oraz dżemy i inne przetwory, które można zabrać ze sobą m.in. na piknik. Umiejętności też mogą się stać dobrym sposobem na zarobienie kilku Simoleonów i podreperowanie budżetu naszych Simów.

Wekowanie i haftowanie w Wiejskiej sielance
Nowe umiejętności: haftowanie krzyżykowe i wekowanie.

Dzikie zwierzęta

Królik i lis w The Sims 4 Wiejska sielanka

Ostatnią kwestią, której warto się przyjrzeć i którą warto się zainteresować na początku rozgrywki w The Sims 4 Wiejska sielanka, jest kontakt z dzikimi stworzeniami. Są to króliki, ptaki oraz lisy. Dzięki przyjaźni z pierwszymi dwoma możemy uzyskać cenną pomoc w dziedzinie ogrodnictwa. By taką pomoc uzyskać, wystarczy zaprzyjaźnić się z królikiem albo stadem ptaków. Dzięki temu odblokują się nam specjalne domki dla tych zwierząt, a po ich postawieniu stworzenia te będą częściej pojawiać się na naszej parceli. Oczywiście bez ich posiadania postacie te również będą nas odwiedzać i pomagać przy plonach, ale będzie mieć to miejsce rzadziej. W budowaniu relacji z tymi zwierzętami przydadzą się wspominane już interakcje społeczne, a także specjalny system prezentów. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się co lubi dane zwierzę i podarować mu potrzebny obiekt, co zdecydowanie przyśpieszy proces budowania znajomości.

Domek dla królików i ptaków w The Sims 4 Wiejska sielanka
Domki dla królików i ptaków.

Jeżeli chodzi o lisy, to nasza rozgrywka skupia się głównie na bronieniu przed nimi innych zwierząt, czy jaj z naszego kurnika. Dotyczy to głównie przytaczanego wcześniej wyzwania parceli „Dzikie lisy”, które automatycznie jest aktywowane na każdej działce w nowym otoczeniu. Oczywiście bez problemu wyzwanie to można w każdej chwili usunąć.

Co sądzicie na temat nowości, które dodaje do gry Wiejska sielanka? Jakie będą Wasze pierwsze kroki w nowym dodatku? Zamierzacie skorzystać z naszych? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy pod postem! 😀

Zareaguj na nowinkę!
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
5
+1
1

35 KOMENTARZE

 1. Żałuję, że nie stać mnie obecnie na ten dodatek, bo nie mogę oderwać się od oglądania rozgrywek na yt. Otoczenie wygląda przepięknie i żałuję jedynie, że nie można mieć jakiś większych interakcji z lisami. Najciekawszą dla mnie zagadką jednak jest, jak dokładnie działa ten specjalny system prezentów. Co dokładnie można dostać o tych Małych przyjaciół?

 2. Zazdroszczę… Ja na razie nie mam kasy by kupić nowy dodatek. 🙁 Mogę się jedynie torturować filmikami z YouTube. 😉 Życzę WSZYSTKIM którzy mają już Wiejskie Życie udanej rozgrywki i zabawy !!

 3. Hej mam pytanie. Obecnie do pełnej kolekcji brakuje mi : Dodatku „wiejska sielanka”, Pakiet rozgrywki „wystrój marzeń”, kolekcja „oaza na patio” i akcesoria „zjawiska paranormalne” . Chciałam skorzystać z funkcji „stwórz zestaw” ale dostaje informacje ze nie mogę, ponieważ mam imponującą kolekcje i nie da się stworzyć zestawu, a z tego co wiem do zestawu potrzeba dodatku, akcesorii i pakietu rozgrywki, czyli tego czego mi akurat brakuje. Czy wie ktoś co może powodować taki komunikat ? Czy jest jeszcze jakiś czynnik który nie pozwala na stworzenie własnego zestawu ?

  • Próbowałaś tylko przez aplikacje, czy też przez konto w przeglądarce? U mnie się tak zdarzało parę razy, to bez problemu robiłam zestaw w przeglądarce, a aplikacja wyrzucała komunikat, że nie mogę.

  • Bo według Origin masz wszystkie dodatki – dlatego nie możesz stworzyć zestawu. Wiejska Sielanka zostanie odblokowana dla zestawów dopiero po jakimś czasie. To normalne i tak samo działało przy innych dodatkach.

 4. Czy można już grać w ten dodatek?
  Kupiłam przedpremierowo, dostałam już pakiet z gnomem ale nadal nie mogę pobrać dodatku. Czy u Was już działa?

 5. Ja nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro potrafią dodać do klubów (ze Spotkajmy Się) nowe zajęcia czy kryteria klubowe, to dlaczego nie potrafią dodać do systemu „lubię”, „nie lubię” nowych opcji jak haft krzyżykowy? I to jest zawarte w grze podstawowej, a nie jak kluby w innym dodatku. Mam nadzieję, że wkrótce zaczną naprawiać te niedopatrzenia i dojdzie też tam dzierganie i parę innych pominiętych umiejętności.

 6. podoba mi sie mnogość nowości w tym dodatku. Jedyne co mnie poki co zaskoczylo to po zainstalowaniu dodatku widzę czego potrzebuję do gotowania ale z jakiegoś nieznanego mi oczywiście powodu nie mogę gotować

  P.S Mam prąd

 7. Ciekawe jest to, że Windenburg miał 4 dzielnice (25 parcel) plus 3 osobne małe otoczenia z jedną parcelą. San Myshuno też 4 dzielnice plus małe otoczenie z parkiem. Od czasów zwierzaków mamy tylko 3 dzielnice, brak małego otoczenia. Kiedyś dało się stworzyć dzielnicę, która ma 8 parcel, po kilku latach jest to technicznie niewykonalne dla EA. To chyba powinno być odwrotnie, po latach powinni lepiej znać silnik gry i jej możliwości. Czy będzie jeszcze jakiś dodatek z 4 dzielnicami (bo np 5 wymaga boskiej interwencji, na którą EA nie ma funduszy finansowych). Zaczynam podejrzewać że ich polityka to trzymać graczy tuż pod powierzchnią wody. Dać dać in cokolwiek ale nie tyle by byli zadowoleni, by gra była wiecznie niekompletna i wymagane było dalsze jej wsparcie. Głosem społeczności (bo już nie ma konsumentów) są jacyś zatrudneni Simguru oraz Youtuberzy o których producent się zatroszczy. I tak od lat.

 8. Zgodzę się z jednym, dostęp do wszystkich miast to postęp. Choć jest to postęp na tle głupiego systemu z 3, który trzeba było ratować modami.

  Jakoś otoczenie z windenburga gdzie jest 8 parcel działa nie gorzej niż te nowsze. Zresztą jeśli otoczenia mają mniej parcel to otoczeń powinno być mniej. Zresztą całe to tłumaczenie jest absurdalne. Jeśli silnik gry jest zły i sobie nie radzi to dlaczego te Simsy mają już 7 lat a nie 4/5 tak jak pozostałe. Nie można swojego lenistwa tłumaczyć niekompetencją.

  Te miejsca do spacerowania to naprawdę nie jest element rozgrywki. Czy Simsy to aktualnie symulator chodzenia między drzewami? Jakie okazje do rozgrywki daje takie otoczenie poza spacerem czy bieganiem. To nie jest nasz świat i nasza rozgrywka tylko makieta przygotowane przez producentów. Dzięki Bogu że są jakieś parcele.

  Istnienie tych guru to marketingowy spin, jak wszystko związane z simsami teraz. Uprzedzam też komentarze typu „nie podoba się to nie kupuj”. No przy takim podejściu nie ma co liczyć na dobre produkty. Takie podejście znaczy że tej gdy nie można krytykować. To najgorsze co może zrobić fan.

  • Bleh… zawsze się musi znaleźć jakiś pieniacz, co psuje zabawę innym… nikogo to nie interesuje, ale trzeba bić pianę…

 9. Zakupiłam dodatek w dniu premiery i jestem naprawdę zadowolona. Zasmucił mnie jedynie brak zagrody dla królików czy posiadanie króliczego towarzysza, ale mam nadzieję, że s czasem twórcy dodadzą opcje sprowadzenia króliczka lub konia do gry 🤗

  Opcje wyzwań też są bardzo ciekawe i chętnie się za to wezmę. Ciekawi mnie, czy posiadając psa ma jakieś interakcje z zwierzętami typu kura czy krowa 🤔

 10. ktoś wie dlaczego jak kupiłam wiejską sielankę i wchodze do miasta to nie widać parceli tylko białe tło. kupiłam a niie moge zagrać proszę pomocy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories