Zwierzaki w serii The Sims. Jak wyglądały?

„Kiedy zwierzaki?” – do jeszcze niedawna było to najczęściej zadawane pytanie przez graczy i trudno się temu dziwić. W końcu zwierzęta to nieodłączna część naszej rzeczywistości, więc powinny brać też udział w rozgrywce. Teraz, kiedy już w każdej części mamy naszych milusińskich, pora na krótkie porównanie.

The Sims

W pierwszej części zaczęło się od szkodników. Muchy były zmorą Simów. Pojawiały się na brudnych talerzach, przy stosach śmieci, nad niewyczyszczoną toaletą, a nawet przy niepościelonym łóżku. Nie były one szkodliwe, ale obniżały potrzebę Pokój. W The Sims Światowe życie pojawiły się z kolei karaluchy. Potrafiły one przechodzić przez ściany, a ich obecność mogła wprawić Simy w panikę. W tym stanie zwykle próbowali podeptać robactwo, ale niekoniecznie kończyło się to jego pozbyciem. Na szczęście wystarczyło użyć sprayu owadobójczego, aby wypędzić niechcianych gości z domu.

Kolejny dodatek przyniósł nam tajemniczego Niedźwiadka Niejadka (ang. Claire the Bear). Po zainstalowaniu The Sims Randka na parcelach mieszkalnych zjawiała się pewna niedźwiedzica i przeszukiwała kubły na śmieci. Dodatkowo budziła wówczas wszystkich członków rodziny! Twierdzi się, że była to Claire Ursine z Sunset Valley. W końcu postacie mają to samo imię, a ponadto ursine z języka angielskiego oznacza niedźwiedzi! Warto także dodać, że Sim NPC w przebraniu niedźwiedzia występujący w The Sims 4 Ucieczka w plener jest najprawdopodobniej nawiązaniem do Niedźwiadka Niejadka.

Zwierzaki stricte pojawiły się dopiero w The Sims Zwierzaki. Dodatek umożliwił adopcję pupili lub ich zakup w sklepie zoologicznym. Poza psami i  kotami, z którymi można było dokonać najwięcej interakcji, pojawiły się również ptaki (aż 4 rodzaje papug), iguany, żółwie i rybki. Mogliśmy także skorzystać z usług tresera. Wraz z dodatkiem pojawiło się nowe otoczenie (Starówka) oraz dwa NPC: szop (El Bandito) oraz skunks (Henri LeStanc). Dodatek wprowadził również ogrodnictwo, które z kolei wiązało się z pojawieniem królików i świstaków. Uprawy (zwłaszcza marchewek) przyciągały wymienione zwierzęta i niestety często kończyło się to zniszczonym ogrodem. Rozwiązaniem problemu był zakup kota lub stracha na wróble.

The Sims Abrakadabra umożliwiło zamianę Sima w ropuchę. Pojawiły się także smoki, których jaja mogliśmy nabyć za Magimony.

The Sims 2

Podstawa gry zawiera już karaluchy i muchy, które kwalifikowane są jako szkodniki. Co ciekawe, oba istotnie wpływają na naszych Simów. Karaluchy mogą doprowadzić np. do choroby, a muchy potrafią wywołać nawet śmierć. Aby pozbyć się robactwa, można użyć sprayu (jak w The Sims) lub zadzwonić do tępiciela. Podstawa gry zawierała również akwarium, w którym Simowie mogli podejmować kilka interakcji z rybkami m.in. karmić je. W otoczeniu pojawiały się kaczki jako dekoracje.

The Sims 2 Zwierzaki zawierało: psy, koty, 5 rodzajów papug i gryzoni. Dodatkowo pojawiło się również wilkołactwo, które możliwe było do zdobycia dzięki interakcjom z psami o świecących oczach (przywódcami wilków).

Psy i Koty miały własną wolę. Pupilów można było jedynie oduczyć pewnych zwyczajów, w ten sposób mając nad nimi kontrolę. Kazanie lub zabranianie czegoś nie wchodziło w grę. Zarówno psy, jak i koty mogły mieć własną pracę, a niekiedy do osiągnięcia w niej awansu wymagane było opanowanie jakiejś konkretnej umiejętności przez pupila. Treser mógł wyręczyć w tym właściciela. Dodatek zawierał również NPC Śmierdziucha Skunksa.

Cztery pory roku wzbogaciły rozgrywkę o pingwiny, które Sim mógł przegonić lub pogłaskać, oraz o motyle i świetliki możliwe do schwytania. Z kolei Czas wolny sprawił, że Simowie mogli stworzyć własną kolekcję owadów. Dodano do gry różne rodzaje chrząszczy, pająków oraz motyli. Simy mogły być także gonione przez pszczoły. Pojawiła się możliwość zakupu farmy mrówek.

The Sims 3

Podstawa gry zawiera już ryby i owady, które Simowie mogą kolekcjonować. W otoczeniu czasami zobaczymy też lecące ptaki, ale są one jedynie ozdobą i nie można podjąć z nimi żadnych interakcji. Dodatek Po zmroku dodał gołębie widoczne w Bridgeport.

The Sims 3 Zwierzaki oznaczały prawdziwą rewolucję. Obok standardowych psów i kotów pojawiły się bowiem również konie, a do tego mieliśmy możliwość hodowania następujących zwierząt: żółwi, węży, ptaków, gryzoni. Jako NPC pojawiły się jelenie oraz szopy pracze. Dodatek zawierał również magiczne zwierzę – jednorożca, który posiadał kilka ciekawych umiejętności m.in. teleportację.

Po raz pierwszy gracz miał możliwość pełnej kontroli swoich pupili, co znacząco ułatwiało rozgrywkę.

Rajska wyspa dodała do gry niecodzienne zwierzęta. Od teraz Simowie mogli natknąć się na rekiny (były ich aż cztery rodzaje!) lub mitycznego Krakena. Takie spotkanie było jednak niebezpieczne i mogło skończyć się nawet śmiercią!

The Sims 4

Podstawa gry zawierała ryby, owady, żaby i możliwych do kolekcjonowania kosmitów (np. żywy kosmiczny jeżozwierz lub żywy kosmiczny wieloryb). Ucieczka w plener dodała takie zwierzęta jak wiewiórki czy dzięcioły widoczne w Granitowych Kaskadach. Niemożliwym jest jednak podjęcie z nimi jakiejkolwiek interakcji. The Sims 4 Spotkajmy się zawiera gołębie i owce. Oba zwierzęta  funkcjonują tylko jako dekoracje. Podobnie jest z nietoperzami, które pojawiają się wraz z dodatkiem Wampiry.

W czwartej części twórcy po raz pierwszy postanowili wydać dodatek w całości poświęcony tylko psom i kotom. Jako NPC pojawiają się lis oraz szop pracz. Rozgrywka nie została wzbogacona przez konie czy mniejsze zwierzęta. Dopiero niedawno wydane akcesoria (Mój pierwszy zwierzak) dodają do rozgrywki klatkę, w której umieścić można chomika, jeża, szczura lub bawolusa. Psy i koty nie są już w pełni kontrolowane. Powrócono do modelu gry znanego z drugiej części serii, co nie wszystkim przypadło do gustu. Narzeka się również na brak koni. Za to po raz pierwszy w historii The Sims gracze mogą ubierać swoich pupili w różnorodne stroje.

Przygoda w dżungli zawiera kilka egzotycznych zwierząt. Pojawiają się śmiertelnie niebezpieczne pszczoły i jadowite pająki, a oprócz tego w otoczeniu możemy znaleźć: węże, papugi, krokodyle czy iguany.

Podsumowanie

W  całej serii The Sims pojawia się wiele zwierząt, ale tylko dodatki i akcesoria poświęcone stricte pupilom (Zwierzaki, Psy i koty, Mój pierwszy zwierzak) zawierają gatunki, z którymi Sim może podjąć interakcje. Zdecydowana większość zwierząt w serii to dekoracje albo obiekty kolekcjonerskie (np. owady, ptaki) czy zwierzęta bezpośrednio połączone z obiektami – kury i krowy. Gdyby dokonać podziału możliwych do adopcji pupili w zależności od części, wyglądałoby to tak:

 • The Sims: psy, koty, papugi, iguany, żółwie i rybki.
 • The Sims 2: psy, koty, papugi (5 typów) i gryzonie (5 typów), rybki
 • The Sims 3: psy, koty, konie, żółwie (3 typy), węże (3 typy), ptaki (m.in. też gołąb czy szczygieł), gryzonie (szczur, świnka morska, wiewiórka), rybki
 • The Sims 4: psy, koty, gryzonie (4 rodzaje)

Uwagę niewątpliwie przykuwa zawartość The Sims 3. W grze nie brakuje zwierząt znanych z poprzednich części, a oprócz tego dodatek The Sims 3 Zwierzaki zawiera również zupełnie nowych pupili np. konie, węże, żółwie. Nie można się zatem oprzeć wrażeniu, że twórcy zrobili krok do tyłu, oferując w The Sims 4 tak mało gatunków i to podzielonych między dodatek a akcesoria. Mało tego, węże czy papugi, które można było hodować w Trójce, w najnowszej części funkcjonują tylko jako dekoracje. Zrezygnowano również z opcji pełnej kontroli nad milusińskimi, co nie przypadło do gustu wielu graczom.

Nasuwa się zatem pytanie o kierunek prac nad zwierzętami w serii The Sims. Czy twórcy wydadzą kolejne akcesoria uzupełniające Psy i koty? Czy pojawią się inne małe zwierzęta? Czy można w ogóle liczyć na konie?

Co o tym sądzicie? 🙂


Komentarze użytkowników i gości

52

 1. Ginewra

  I z powodu tej nowinki było “za dużo wywołań”? 😀 Dobrze, że znowu działacie, martwiłam się! Aż na FB zajrzałam, czy nie macie tam ogłoszenia “prace remontowe w związku ze społecznością”, ale nie…

  • GlossyGem
   Administrator

   Przerwa nie była związana z tą nowinką. 🙂

 2. Pixeloowy

  Ten ból kiedy całe dzieciństwo użerałeś się z karaluchami, a teraz dowiaduję się, że istniał jakiś spray na wypędzenie ich xD
  (o tym, że Tragicznego Klauna można się pozbyć też kiedyś nie wiedziałem)

  • Pixeloowy

   XDD *WYPĘDZENIE ich
   Autokorekta w telefonie kiedyś mnie doprowadzi do depresji xD
   I to że nie można edytować komentarzy na DotSim

 3. Irbis

  Zwierzaki zawsze były moim ulubionym dodatkiem do serii 😀 Co do fragmentu notki o TS4, to owady doszły z “Ucieczką w plener” (chyba, że chodzi o te pszczółki i ważki latające jako dekoracja), a lisa i szopa spokojnie możemy sobie stworzyć w CAS (CAP?), więc raczej nie nazwałabym ich NPC 😉 a co do ciekawostek, to w Windenburgu można czasem zobaczyć przechodzącą przez drogę rodzinę kaczek, przed którą zatrzymują się przejeżdżające samochody 😀
  I nie zapominajmy o śmiercionośnej śwince morskiej z TS Światowe Życie 😉

 4. Vince

  Który dodatek byście woleli pory roku czy konie?

  • Bunny

   Zdecydowanie konie 🙂

  • pquest

   Oczywiście, że Pory Roku. Konie to wykrojona część dodatku Zwierzaki, a Seasons są “pełnym” dodatkiem.

   • Crazy13

    Co się jeszcze nie zdziwisz z tymi porami roku i pełnym dodatkiem. 😛 😀

    • pquest

     Tego jestem świadom xD Zwłaszcza, że już widzę ten pakiet rozgrywki TS4: Grad. Ale mimo wszystko, konie nie są mi do szczęścia potrzebne, a pogoda już bardziej.

 5. Conrad

  Super artykuł 😉

 6. Ayano

  Najlepiej by było, gdyby dali jakieś inne zwierzęta jako część kolejnego dodatku. Np. w porach roku mogliby dać konie itd. Wydawanie osobnych akcesoriów, w których znajdowałyby się tylko konie, byłoby mocną przesadą ze względu na wydanie akcesoriów “Mój pierwszy zwierzak” osobno do dodatku “Psy i koty”. Ale patrząc na to, jak do tej pory wydawane było The Sims 4, to pewnie nie tylko konie dostaniemy osobno, ale i każdą porę roku…

  • Lenciai^^

   Konie są za duże, wiec jak będą to w pakiecie rozgrywki nie w akcesoriach😂

  • Lenciai^^

   Na pewno nie dodadzą ich do 4 w porach roku

 7. Cold

  Niestety w żadnej serii koty nie były dopracowane – liczę, że w TS5 będą zachowywać się jak na koty przystało.
  Ale w TS3 jest więcej zwierzątek, np. węży. Chyba, że jako typ macie na myśli ich rzadkość, to ok 😉 tylko wtedy dobrze by było napisać w każdym nawiasie typ jako rzadkość lub typ jako nazwa zwierzęcia.
  Myślę, że można liczyć na konie w TS4. Mało tego, można również liczyć na papugi, żółwie, a nawet krowy. Oczywiście nie dadzą tego w jednym rozszerzeniu, więc trzeba też liczyć na promocje 😛

  • Vince

   Mam nadzieje że w the sims 5 psy i koty będą w podstawce jaka jest szansa na to?

   • realista

    Haha, chyba śnisz xD Przed premierą w czwórce, podnieśli cenę dodatku, by więcej hajsu zarobić, bo tak ludzie na to czekali, a Ty marzysz, że dadzą Ci za darmo xD

   • Cold

    Zerowa. Zwierzaki to jeden z dodatków przynoszący największe zyski, więc raczej nie dadzą ich w podstawce, bo po prostu im się to nie opłaci.
    To już prędzej w podstawie daliby coś w stylu Pokoleń z Trójki lub Czasu Wolnego z Dwójki (mam nadzieję), ale jeśli Piątka będzie kontynuacją polityki Czwórki, to sam nie wiem, czego się w podstawce spodziewać 😉

    • Ginewra

     Pewnie niczego. Nawet dla ścian będziemy czekali do aktualizacji.

    • Cold

     To w takim razie ogrodzenie jako ściany? Czemu nie, w końcu i tak w podstawie będzie wieczne lato, więc Simom będzie ciepło 😉

    • Ginewra

     W podstawce będzie “wciel się w życie bezdomnego – masz do dyspozycji krzaczek, grill, kubeł na śmieci i krzaczek, a rozrywkę uzupełnisz patrząc w chmury” 😉

    • Cold

     A w aktualizacji wprowadzającej ściany:
     Od teraz Twoi Simowie zasmakują życia w czterech kątach. Tak jest – dodaliśmy ściany! Ciesz się nimi i kto wie…może to właśnie przy ścianie lub tuż za nią znajdziesz swoją drugą połówkę. Pamiętaj tylko, że ściany “ciekawski tynk” czasami potrafią słuchać.

    • Orzeszek

     Czy Waszym simom nie znudziło się już życie w domach bez dachów? Jeśli tak, to mamy dla Was znakomitą wiadomość! Wiemy, że długo na to czekaliście, ale to dlatego, że nasi najlepsi wizjonerzy chcieli, aby nowa zawartość była niesamowicie zaspokajająca Wasze potrzeby. Cieszymy się, że możemy Wam o tym powiedzieć! Do The Sims 5 dojdą teraz dachy!

 8. Wiktor

  Karolu,czy wiadomo już kiedy można się spodziewać mailu dotyczącego wysyłki nagród za konkurs wielkanocny ?

  • Irbis

   Podpinam się do pytania, chyba, że wysyłka była bez maili ☺️

 9. Vince

  Mam pytanie czy opłaca się instalować the sims mobile i czy jest dostępne na androida?

  • Lenciai^^

   Na androida oczywiście jest dostępne ale nie opłaca sie moim zdaniem bo ja zainstalowalam i grałam 1tydzien… Moim zdaniem na pewno ciekawsze jest the sims freeplay, w mobile wchodzisz do gry, klikasz coś 5 razy i już nic nie możesz zrobić 😕

 10. Nikt

  Nie opłaca się,grałam z miesiąc a potem mi się znudziło.I te mikropłatności albo czekaj 5 godzin na zakończenie czegoś tam.

 11. BangBang

  W The Sims 1 są również kaczki, pływają na stawach, gdzie są posadzone rośliny wodne

 12. Lenciai^^

  W ts4 można gonić gołębie i szopy i lisy to sa jedynie ‘nakladka’ na psy i koty i są kolekcje owadów

  • Lenciai^^

   Pszepraszam, teraz zauważyłam że są wymienione owady🙃
   Fajna nowinka, widać która część serii jest okrojona 😂😂

 13. Simunia

  Zdecydowanie lubię the sims 3 zwierzaki są moim zdaniem najlepsze. No i wprowadzają konie <3. Zresztą obecnie gram w 3. I całkiem dobrze się przy tym bawię.

 14. Sid

  Kluczową różnicą jest to, że w poprzednich edycjach, zwłaszcza w 3,dodatki były kompatybilne i współgrały ze sobą. Często dodawały coś szczególnego, jak wilkolactwo, itd. To był cały urok simsow i fair działanie wobec gracza. W sims 4 z kotami nawet nie są kompatybilne myszy z San myszuno. Przynajmniej u mnie. :/

  • Ginewra

   No właśnie ta kompatybilność i współgranie nie było takie super… Widziałeś kiedyś wampira, wilkołaka, albo wróżkę na rolkach? Trochę więcej takich smaczków by się znalazło 😉

   • Cold

    Wampiry zamiast jeździć na rolkach to biegały w kółko z tym swoim “sprintem” 😛
    Wróżki zamiast jeździć, to latały
    Wilkołaki natomiast biegały na czterech łapach
    Chyba, że chodzi o jakieś mody, czy coś, co pozwalało na jeżdżenie tym istotom na rolkach to wtedy rzeczywiście dziwne 😛

 15. Papyrus00Sans

  Czekam na bardziej interesujące nowinki… :<

 16. Vince

  Co do zwierzaków w 4 na youtube widziałem jak niektórzy mogą sterować zwierzakami jaki jest
  kod na sterowanie zwierzakami?

  • Aleksandra

   Nie ma kodu, trzeba pobrać specjalny mod, aby móc sterować zwierzakami. W którymś modnym piątku było dokładnie o tym modzie i skąd go pobrać 🙂

 17. Vince

  Która gra bardziej laguje/crashuje the sims 3 czy the sims 4 oczywiście z dodatkami u was?

  • Omega55

   Zdecydowanie 3 :\

  • Lilith

   Chyba mój laptop jest jakiś dziwny (nawet nie gamingowy), ale TS3 ze wszystkimi dodatkami i akcesoriami + trochę modów, cc i store chodzi mi zdecydowanie lepiej niż TS4 z kilkoma pakietami rozgrywki czy tam akcesoriami i dodatkami. Nie wiem dlaczego, ale w sumie na starym laptopie miałam podobnie- TS4 okropnie zacina – TS3 jedynie jak świat się wczyta to przez chwilę tnie, bo wszystko się doładowuje 😀

   • Wiktor

    Mam właśnie tak samo 😂 TS3 chodzi mi o wiele lepiej niż TS4

   • Pixeloowy

    Nie wiem jaki masz laptop, ale ja też mam laptop i The Sims 3 ze wszystkimi dodatkami działa gorzej niż kupa xD Na najniższych ustawieniach każde pojedyncze ubranie w CAS ładuje się na simie ok 10-20 sekund xD The Sims 4 mi laguje na najwyższych ustawieniach, ale gdy obniżę zakres widzialnosci to wszystko działa płynnie a ekrany ładowania trwają do 40 sekund

    • Vince

     A w trybie życia/kupowania/budowania? masz racje CAS w 3 to katastrofa ale reszta spoko.

    • Lilith

     No normalny mam, nawet nowsze gry mi pewnie nie pójdą (bynajmniej nie te, które bym chciała), ale jakoś TS3 ma się u mnie lepiej, a TS4 no nie bardzo. I nawet na CAS jako tako nie mam co narzekać, ale gram na modach i ładuje mi się po jednym ubraniu z każdego (bez dodatkowych wariantów kolorystycznych, bo i tak mogę zmienić kołem :P)

  • Cold

   U mnie na laptopie podstawka Czwórki chodziła gorzej, niż Trójka ze wszystkimi dodatkami (nie mam pojęcia, czym to było spowodowane). Gdy uruchomiłem TS4 z dwoma dodatkami, to potrafiła mnie wywalić nawet podczas ładowania mojej rodziny. Ogólnie Czwórka często odmawiała mi współpracy pokazując mi pulpit. Co do ekranów ładowania, to trwały krótko, ale po zainstalowaniu dodatku czas ten się wydłużył.
   Obecnie w Trójce nie mam żadnych lagów, crashowania i bardzo się z tego powodu cieszę (mój najdłuższy lag w Trójce trwał chyba 4 sekundy ^^) 😉

   • Lilith

    Ja małe lagi mam, jak mi mody resetują miasto, bo trochę się wtedy dzieje. A najlepsze jest to, że koleżanka ma gorszego lapka niż mój u TS4 jej ładnie działa- trochę to przykre mieć fajnego laptopa, a TS3 działa lepiej niż TS4 xD

 18. Pixeloowy

  Oprócz psów, gryzoni, kotów i koni w The Sims 3 pojawiło się coś jeszcze: pszczoły w NZTŚ, kury i krowy w Store. Dzięki temu można było stworzyć świetny, wiejski dom <3

 19. Sylwia

  Już wkrótce pakiet rozgrywki the Sims 4 konie xD a tak serio faktycznie krok w tył na nawet dwa. The Sims 3 pod względem zwierząt i zawartości najlepiej. To już chybadodatek do 1 część Simsów oferuje więcej niż do 4.

 20. Hrabina Vergatosta

  Najlepsze są w czwórce. Lecz więcej ich jest w trójce..

 21. Mateo
  o 16:37

  Dla mnie najlepsze są w trójce ale w czwórce też są całkiem niezłe

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!