Co musisz wiedzieć o harcerstwie

Odznaki, obozy, drużyna, przyjaźń… Brzmi znajomo? Okazuje się bowiem, że wśród fanów serii mamy wielu sympatyków harcerstwa. Gdy tylko twórcy zdradzili informację o dodaniu tego typu aktywności do nowego dodatku, gracze podekscytowali się i podzielili relatywnie pozytywnymi opiniami. Oczekiwania były duże. Oto poradnik dotyczący harcerstwa w The Sims 4 Cztery pory roku.

Zajęcie pozaszkolne

Aby zostać harcerzem, należy użyć telefonu i podjąć zajęcie pozaszkolne. Jest to zupełnie nowa opcja w grze i działa na tej samej zasadzie, co podejmowanie kariery u dorosłych Simów. Jak widać na załączonym zdjęciu, zbiórki harcerskie odbywają się w weekendy od godziny 14.00 do 16.00, a Sim zaczyna swoją przygodę jako harcerz lama. Nie uzyskuje z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Zadania

Po dołączeniu do harcerzy wyświetla się komunikat oznajmujący zmianę charakteru podjętej pracy. Dowiadujemy się wówczas, że nasz Sim nie będzie dłużej czwórkowym uczniem. Zostanie za to harcerzem lamą. W panelu kariery, w którym dotychczas można było monitorować postępy w nauce, pojawia się inny – panel właściwy harcerstwu. Powiadomienie informuje nas z kolei o tablicy sprawności i odblokowanym mundurze.

Pierwszym zadaniem, z którym musi się zmierzyć harcerz lama, jest zdobycie odznaki. Nie może przy tym zapominać o wykonywaniu zadania codziennego, czyli o sprawdzaniu tablicy.

Sprawności

Na tablicy harcerskiej znajduje się 9 sprawności.

 • Dobre uczynki – aby ją zdobyć, należy pobawić się z małym dzieckiem, rozbawić kogoś, wynieść śmieci albo pomóc w odrobieniu pracy domowej.
 • Dzielenie się – aby ją zdobyć, należy udzielić się charytatywnie lub wręczyć prezenty.
 • Młody naukowiec – aby ją zdobyć, należy podejmować się zajęć naukowych tj. programować albo prowadzić badania z pomocą mikroskopu/teleskopu.
 • Odpowiedzialność obywatelska – aby ją zdobyć, należy sprzątać lub dokonywać napraw.
 • Przygody w plenerze – aby ją zdobyć, należy brać udział w zajęciach poza domem (łowienie ryb, szukanie żab, grillowanie).
 • Rzemiosło i sztuka – aby ją zdobyć, należy stworzyć ozdoby, rysunki lub obrazy.
 • Skłonności naukowe – aby ją zdobyć, należy czytać książki lub odrobić pracę domową.
 • Towarzyskość – aby ją zdobyć, należy wchodzić w przyjazne interakcje z innymi Simami.
 • W formie – aby ją zdobyć, należy tańczyć lub ćwiczyć.

Po sprawdzeniu postępów na tablicy okazuje się, że aby zdobyć sprawności, należy daną czynność wykonać określoną ilość razy. Taki zabieg z pewnością wydłuża czas rozgrywki. Dowiadujemy się również, że Sim stanie się Lamorożcem po zdobyciu wszystkich sprawności.

Gdy zdobędziemy odznakę, należy ją odebrać na tablicy sprawności. Wówczas awansujemy na harcerza gryfa i zdobywamy podręcznik harcerstwa.

Stopnie

Sim w miarę postępu kariery zyskuje nowe stopnie harcerskie. Jest ich 5:

 • Harcerz lama
 • Harcerz gryf
 • Harcerz jednorożec
 • Harcerz pegaz
 • Harcerz lamorożec

Po zdobyciu ostatniego stopnia Sim otrzymuje trzy rzeczy: złote trofeum harcerskie, strój doświadczonego harcerza, cechę „harcerski dryg”. Nowa cecha umożliwia szybsze zdobywanie umiejętności.

I co dalej?

Po zdobyciu wszystkich sprawności i najwyższego stopnia harcerz nie ma za wiele do roboty. W zasadzie jego rola ogranicza się do chodzenia na zbiórki w weekendy. Nie można się więc oprzeć wrażeniu, że nie jest to należycie rozbudowana aktywność. Twórcy mogliby przecież wprowadzić np. biwaki harcerskie. Warto też wspomnieć, że zdobycie wszystkich sprawności zajęło niewiele ponad godzinę rozgrywki w rzeczywistości i tydzień w grze, czyli nie była to zbyt długa zabawa.

A Wy? Co sądzicie o harcerstwie w The Sims 4? Podoba Wam się? A może też uważacie, że czegoś brakuje?


Komentarze użytkowników i gości

39

 1. Sid
  o 11:22

  Jak wszystko w 4 niedorobione, więc trzyma poziom. XD Brakowało mi zajęć pozaszkolnych, nawet w mysiej dziurze. W trójce poza skautingiem był balet. Szkoda, że dodali tylko jedno zajęcie. Czym to się różni od skryptu klubowego ja się pytam. Odznakami i ubraniami?

 2. Ginewra
  o 11:45

  Ciekawe, czemu nie mogli zrobić jak prace u nastolatków – czyżby EA sugerowało, że harcerstwo jest ważniejsze od szkoły? 😀

  • Vince1994
   o 12:41

   Ja bym wolał żeby można było dzieckiem sterować jak jest w szkole tak jak np lekarzem mam na myśli profesje z witaj w pracy oczywiście żeby było to opcjonalne.

   • Ginewra
    o 13:05

    Jak to się ma do mojego komentarza?

   • Ajik7777777
    o 14:17

    vince1994 można jeśli masz mod Czas do Szkoły (czy jakoś tak się on nazywał) gdzieś na DotSims jest jego Polska wersjia wię polecam mod ma tylko dwa minusy szkołę musisz sobie ściągnąć z galeri a w szkole nie ma nauczycieli a i mod działa tylko jeśli masz dodatek Witaj w Pracy bo szkoła działa na identycznej mechanice (czyli jak kariera zawodowa 😉

  • Aleksandra
   o 12:43

   Ale przecież dziecko dalej normalnie chodzi do szkoły, tak samo jak nastolatek też może być harcerzem i dalej uczęszcza na zajęcia do szkoły.

   • Vince1994
    o 12:48

    Ale żeby było widać wnętrze szkoły tak jak np szpital jak masz witaj w pracy do możesz sterować simem w pracy wykonywać polecenia.

   • Ginewra
    o 13:05

    Chodziło mi o to, że informacja o harcerstwie ZASTĘPUJE informację o szkole. U nastolatków “na górze” masz informacje o szkole, a “na dole” o ewentualnej, dodatkowej pracy.
    Zażartowałam sobie, że skoro harcerstwo zastępuje informacje o szkole (i już nie wiemy, czy latorośl nadal jest wzorowym uczniem), to tak jakby EA sugerowało, że jest ono ważniejsze od szkoły 😉 Nigdzie nie sugerowałam, że nagle uczniak przestanie chodzić do szkoły 😀
    Ale dzięki za informację, że nastolatek też może być harcerzem 😀

    • Aleksandra
     o 13:08

     Mi nadal pokazuje informacje o szkole w przypadku dziecka, więc może to bug, że niektórzy nie mają pokazanej szkoły w panelu.

    • Tokusa
     o 16:37

     Hmm to raczej bug. U mnie informacje o harcerstwie są zaraz pod informacjami o szkole, coś na wzór tego jak pokazywana jest praca nastolatka.

 3. Loui
  o 12:11

  Może nie jest jakoś super rozbudowane, ale przynajmniej coś dla tych dzieciaków dali.

  • Remczak
   o 12:27

   Zgadzam się z tobą. Przynajmniej tym razem nie zapomnieli o dzieciach.

 4. Hejkasz
  o 12:12

  Szkoda że tylko dla dzieci, gram tylko młodymi dorosłymi.

  • Ajik7777777
   o 14:20

   Dziwne wydawło mi się że widziałem na jakimś First Look’u dorosłom simkę przystępującą do harcerstwa?

   • Tokusa
    o 16:38

    @Ajik7777777 musiała być to nastolatka. Młoda dorosła simka niczym się nie różni z wyglądu.

    • Hejkasz
     o 10:06

     Nie no jest chudsza (Cieńsza) Ale nigdy nie patrzyłam czy jest wyższa czy niższa, No szkoda że nie ma ciuchów chociaż czasem innych między nastolatki a emeryci.

    • Ginewra
     o 12:11

     Ja tą cienkość widzę jedynie w CASie, kiedy przeklikuję z jednej grupy na drugą. A w plenerze nigdy nie jestem w stanie określić, czy patrzę na nastolatkę, czy dorosłą osobę, chyba że danego Sima znam (np. Kasandra Ćwir na początku gry 😉 ).
     Co do wzrostu – mają ten sam, stąd też i na początku wydawania gry była burza o to. No i o brak małego dziecka 😉

    • Tokusa
     o 18:15

     Szczerze mówiąc nigdy jakoś nie rzuciło mi się w oczy, by nastolatka jakoś była chudsza czy coś, nie mniej łatwo to przeoczyć. Ale zauważalnych różnic niestety brak. I dzięki za info.

   • Nikt Ważny
    o 18:03

    Dorosłom? Co to znaczy?

 5. Liliya
  o 12:25

  Mogliby z czasem bardziej rozwinąć te harcerstwo :/

 6. Nierozlaczka
  o 13:15

  Szkoda, że nie ma dla nastolatków

  • Aleksandra
   o 13:18

   Jest również dla nastolatków.

 7. Pixeel
  o 16:12

  Fajnie, że dodali w końcu coś dla dzieci, bo oprócz systemu skłonności z Być Rodzicem nigdy nie pojawiało się nic fajnego (nie licząc pojedyńczych obiektów).

 8. ToriLiddell
  o 17:08

  Pewnie zrobią kolejny pakiet na zajęcia pozaszkolne jak w przypadku “Psy i Koty”, gdzie później dodali “Mój pierwszy zwierzak”

 9. Fiolek
  o 18:09

  Akurat robię Legacy Challenge, więc będę miał spoooro okazji do wysyłania tam dzieci 😀

 10. Tokusa
  o 18:14

  Szkoda, że nie pokazaliście trzeciej finałowej ankiety od SimGuru Granta 😛 Kończy się za 5h, a do wyboru są finaliści czyli: czarownice, syreny, wróżki i wymyślony przyjaciel.
  Sama zagłosowałam na czarownice.

  • Ginewra
   o 18:32

   Oho… to już się robi aż za poważne 😀

  • Ravgreend
   o 18:40

   Byle nie syreny, co one miały by robić w świecie bez mórz i bez nurkowania? Taplać się w wannie i basenie xD ?

   • Pixeel
    o 19:50

    Właśnie, dodawanie syren jes tak samo bez sensu jak na przykład samochodów. To tak jakby wampirami możnaby było przebywać tylko w Forgotten Hollow

   • realista
    o 19:55

    Przecież to pewne, że jakby je wprowadzili, to jak i Wampiry dostałyby nowy świat xD

  • Hiruko
   o 00:09

   Ja nie zdążyłam, bo za późno o tym przeczytałam, ale przynoszę wyniki głosowania:
   1. Czarownice
   2. Syreny
   3. Wymyślony przyjaciel
   4. Wróżki

 11. Evaerynth
  o 18:37

  Jeszcze nie testowałam harcerstwa, bo obecnie gram jedynie dorosłą Simką, ale zdobywanie sprawności i “awansowanie” wygląda fajnie. 🙂

 12. Hiruko
  o 18:41

  Napalałam się na to harcerstwo, widzę teraz że niepotrzebnie. Jest jednak iina rzecz, która mi się bardzo spodobała, a mianowicie… Perspektywa zajęć pozaszkolnych (ogólnie), innych od typowej pracy dla nastolatków. Mam nadzieję, że zrobią coś w tym kierunku, gdy przyjdzie czas na szkolno/studencki dodatek/pawiet/whatever 🙂

 13. yourlioness
  o 22:09

  Lol, nawet nie wiedziałam o harcerstwie w simsach XD

 14. Liliya
  o 08:19

  Bardzo mi się podoba to, że gdy sim po zdobyciu wszystkich odznak stanie się młodym dorosłym to otrzymuje dodatkową cechę i dzieki niej trochę szybciej rozwija umiejętności 😀

 15. Sherlocked
  o 10:55

  Harcerstwo jest całkiem okej, liczę na to, że w przyszłości pojawi się więcej zajęć pozalekcyjnych, jakiś balet, zajęcia sportowe czy muzyczne.

  Ciekawi mnie, czy wskoczy jakiś artykuł dotyczący nowej kariery, która przyszła z dodatkiem.

 16. Mateo
  o 19:11

  Uważam, że harcerstwo w The Sims 4 to bardzo świetny pomysł. Oderwanie się od nudnego życia simowego dziecka.

 17. Lila
  o 14:09

  A wiem ktoś jak zrobić by mój sim dalej chodził do szkoly i był harcerzem?

 18. Natalia
  o 17:14

  Mam ten dodatek od świąt Bożego Narodzenia (2k18) i gdy chce aby dziecko zostało harcerzem/harcerką pokazuje mi się komunikat o porzuceniu kariery ucznia 😐. Nie wiem o co chodzi wtedy dziecko spada na trójkowego ucznia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!