Pszczoły i ule w The Sims 4. Poradnik do pór roku

Marzysz o własnej pasiece w rozgrywce? My też… Na szczęście The Sims 4 Cztery pory roku rozwiązało ten problem! Od teraz możemy zbierać miód i budować relacje z… pszczołami! Przedstawiamy krótki poradnik simowego pszczelarza.

Od czego zacząć?

Ul znajdziemy w obiektach sklasyfikowanych jako zajęcie poza domem. Kosztuje on 256§ i można go postawić, gdzie tylko dusza zapragnie. Nawet w domu! Dla prawdziwego klimatu pasieki zalecamy postawienie kilku uli, co zresztą przełoży się na większe zyski. Może nie trzeba będzie w ogóle pracować?

Zadbaj o jakość miodu

Pszczoły mogą produkować miód różnej jakości. Nie musimy się tym jednak martwić, jeżeli jesteśmy dobrymi pszczelarzami i dbamy o swoją pasiekę. Aby uzyskać miód wysokiej jakości, wystarczy nawiązać dobre relacje z pszczołami. Tak, dobrze czytacie. Simy mogą budować relację ze swoimi miododajnymi owadami! Po kliknięciu na ul wystarczy wybrać opcję „buduj więź z pszczołami”.

Pszczoły potrzebują 24h na zapełnienie miodem całego ula, ale Sim może go zbierać co 7h. Miód dobrej jakości wart jest aż 61§ a ten złej zaledwie 18§.

Uspokajaj swoje pszczoły

Pszczoły w Czterech porach roku mają swoje humorki. Mogą odczuwać trzy różne stopnie rozdrażnienia: niski, średni, wysoki.

Ponadto zawsze są w dwóch poziomach aktywności, tj. aktywne lub uśpione.

Rozdrażnienie towarzyszy pszczołom cały czas, ale dzięki budowaniu relacji możemy uspokoić nasze owady. Wówczas nie doprowadzimy do intensyfikacji ich emocji, a w efekcie unikniemy niechcianego użądlenia. Należy jednak uważać na naszych Simów. Zdarza się bowiem, że pragną oni zakłócić spokój pszczół poprzez otwarcie ula.

Jeżeli mimo dobrych relacji z pasieką boimy się użądlenia, możemy założyć kostium pszczelarza. Warto też wspomnieć o tym, że woń krokusa posadzonego w pobliżu ula uspokaja pszczoły.

Dokonuj odpowiednich interakcji

Poza zbieraniem miodu i nawiązywaniem relacji możemy oczywiście dokonać kilku innych interakcji. Lista wszystkich akcji związanych z ulem poniżej.

 • Przebierz się w kombinezon pszczelarski (lub zdejmij) – kombinezon zapewnia ochronę przed użądleniami, ale odbiera możliwość budowania z nimi więzi i zbierania roju.
 • Buduj więź z pszczołami – buduje relacje między Simem a pasieką.
 • Zbierz miód – Sim może zbierać miód co 7h. Ul będzie jednak pełny dopiero po 24h, dając wówczas 3 słoiki miodu. Ponadto miodu można używać do nowych przepisów na jedzenie i drinki.
 • Sprzedaj miód – miód można sprzedać bezpośrednio z ula.
 • Zakłócaj spokój – Sim wyjmuje plastry miodu i podrzuca je w powietrzu, ryzykując przez to użądleniem. Czasami jednak pszczoły nie reagują, a Sim staje się rozbawiony.
 • Zbierz rój – jeżeli Sim ma dobre relacje ze swoimi miododajnymi podopiecznymi, może zebrać pszczeli rój, który pozwala na wykonanie kilku dodatkowych akcji.
 • Zastosuj środek na roztocza – zabija roztocza, które raz na jakiś czas pojawiają się w ulu i zwiększają poziom rozdrażnienia pszczół.

Pszczoła niezbędnikiem ogrodnika

Okazuje się, że ul to prawdziwy skarb dla Simów ogrodników. Pszczoły automatycznie dbają bowiem o pobliskie rośliny, jeżeli akurat nie podejmujemy z nimi żadnych interakcji. Wylatują wtedy z ula i sprawią, że ogród nabiera kolorów. Wszystko w nim zaczyna szybciej rosnąć, w efekcie pozwalając Simom na częstsze zbiory.

Uwodź Simów… pszczołami?!

Jeżeli Sim zbierze rój i w żaden sposób go nie wykorzysta, ten zniknie z ich wyposażenia po upływie 5h. Czynność zbioru może zostać powtórzona co 2h.

Rój zezwala Simowi na wydanie pszczołom kilku poleceń.

 • Atakuj – pszczoły atakują wybranego Sima i żądlą go.
 • Rozwesel – nieszczęśliwy Sim może sprawić, aby pszczoły go rozweseliły.
 • Rozwesel kogoś – pszczoły rozweselają innych Simów.
 • Uwodź – Sim wysyła pszczoły do wybranej osoby, która następnie zostaje uwodzona za pomocą owadów. Interakcja zwiększa łączącą Simy więź przyjaźni i romansu.
 • Wyślij po prezenty – pszczoły wrócą do Sima z prezentem zawierającym obiekt kolekcjonerski.
 • Zapyl pobliskie rośliny – pszczoły zapylą pobliskie rośliny.

Korzystacie z pszczół w rozgrywce? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!


Komentarze użytkowników i gości

18

 1. Krystian
  o 03:24

  Nawet nie wiedziałem o tych interakcjach, przydatny wpis😁

 2. Ginewra
  o 07:31

  A to dlatego rośliny nie rosną tak chętnie… Na ogrodniczych graczach gra wymusza kupienie 4PR 😀

 3. Evaerynth
  o 07:57

  Od razu po zainstalowaniu “Czterech pór roku” kupiłam ul i od tej pory jest stałym elementem ogrodu. Bardzo przydatny obiekt, nie tylko ze względu na produkcję miodu i zapylanie roślin, ale też pozwala szybciej uzupełniać kolekcje. 🙂

 4. Makkev
  o 09:29

  Fajny poradnik 😉 Pomocny

 5. Toshe
  o 09:58

  Muszę kupić rodzince ul ^-^

 6. Mateo
  o 09:59

  Dzięki pszczołom mój sim znalazł żonę xD i uzupełnił dwie kolekcje. Naprawdę polecam.

 7. MariQ
  o 11:53

  Nie wiedziałam że pszczoły i ule będą aż tak rozbudowane 🙂 Mega pomysł na urozmaicenie rozgrywki 😀 Bardzo fajny poradnik na pewno jeszcze tu zajrzę gdy będę miała 4PR 🙂

 8. EmojiSok
  o 14:44

  Dzięki pszczołom mój sim znalazł żonę xD i uzupełnił dwie kolekcje. Naprawdę polecam.

 9. LuAn
  o 17:42

  Tak, korzystam i lubię. 🙂

 10. MoraKwiatek
  o 18:20

  Ja mam ul od zainstalowania dodatku 4 pory roku. To moje marzenie w realnym życiu ale ze względu na brak własnej pasieki zachwycam się pszczołami w grze. 😀

 11. Nira
  o 19:45

  Świetny po

 12. Emma Marie Charlotte
  o 21:46

  Dosyć ciekawy i przydatny ten poradnik 🙂

 13. Safia
  o 21:49

  Chciałabym mieć ts44pr…

 14. Nylax
  o 22:49

  PRzyda się ^^

 15. Claymora
  o 00:37

  O kilku rzeczach nie wiedziałam, więc poradnik przydatny ^^ Dziękować

 16. Kasiunia
  o 10:43

  Ule są swietne 😉

 17. Safia

  Jak jak bardzo bym chciała 4 pory roku…

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane! E-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się i zbieraj punkty za komentowanie!