Trzech Simów LGBT+ na okładce The Sims 4. Co na to polscy gracze i twórcy?

Temat LGBT+ nie jest obcy Electronic Arts. Firma od lat wspiera tę społeczność poprzez specjalne wydarzenia w swoich grach, możliwość romansowania z dowolną płcią, jeżeli gra posiada taką opcję (Mass Effect, Dragon Age). Nic więc dziwnego, że w symulatorze życia takich akcentów jest więcej.

Teraz, w 2019 roku Maxis poszło o krok dalej, dodając na oficjalną okładkę gry trzech Simów z mniejszości LGBT+. Na okładce drukowanej na całym świecie i wyświetlanej w każdym sklepie z grami komputerowymi będziemy mogli zobaczyć Delę, Mię i Huntera, trzech nowych Simów mających bardzo ważną misję.

 

Zacznijmy od początku

Wszystko zaczęło się od samego udostępnienia możliwości łączenia Simów w homoseksualne pary w The Sims 1, z każdą kolejną częścią gra szła o krok dalej i dopasowywała się do teraźniejszego świata. O ile w czasach The Sims 2 temat ten nie był często podnoszony, tak na zwiastunach The Sims 3 mogliśmy zobaczyć m.in. biorącą ślub parę kobiet czy całujących się wojskowych. Były to drobne elementy, swojego rodzaju oczko w stronę mniejszości seksualnych.

Myślę, że to bardzo ważny krok. Pozwala graczom się otworzyć na różnorodność, natomiast osoby ze środowiska LGBT+ mogą poczuć się wspierane przez to, że posiadają swoich reprezentantów w grze. – Marcin, wieloletni fan serii, redaktor DOTsim.

Prawdziwą rewolucję przyniosła najnowsza odsłona serii ? The Sims 4, gdzie twórcy w jasny sposób pokazują, że różnorodność wśród ludzi nie jest im obca. Już przed premierą na jednym z zamkniętych pokazów pokazano krótki zwiastun, na których para lesbijek brała ślub. Z powodu tej sceny, gra została oznaczona kategorią PEGI 18 w Rosji, gdzie panuje jawna dyskryminacja mniejszości. W tej odsłonie temat gejów i lesbijek przestał być tematem tabu.

 

Przełomowa aktualizacja

W głośnej aktualizacji z 2016 roku wprowadzono do gry dodatkowe opcje związane z określaniem płci i sylwetki Simów. Od teraz mogliśmy wybierać, czy nasz Sim jest kobietą czy mężczyzną i jaki jest jego fizyczny wygląd ? bardziej męski czy damski. Usunięto blokadę głosów, teraz mężczyźni mogą mieć wyższy głos, a kobiety niższy, zależnie od naszych preferencji.

The Sims Studio postanowiło zerwać z określeniami i podziałami, dlatego poszli jeszcze dalej. Zdjęto filtrowanie ubrań i fryzur na damskie i męskie. Jeśli zatem gracz ma ochotę ubrać Sima w cykroniową kurtkę lub założyć Simce ciężkie skórzane spodnie ? może to zrobić.

Aktualizacja nie spodobała się środowiskom sprzeciwiającym się równemu traktowaniu osób, a także? niektórym simowym influencerom. Osoby te jasno wyraziły swoje zdanie na temat zmian, nie ukrywając swoich negatywnych emocji. Nie jest to odpowiedni przykład dla młodych odbiorców. Na szczęście, w społeczności fanów są również twórcy, którzy nie boją się mówić jak jest ? równość potrzebna jest tu i teraz.

Pojawienie się społeczności LGBT+ w większym stopniu w The Sims 4, jak dla mnie jest świetnym pomysłem. To bardzo ważne, aby każdy mógł być w grze kimkolwiek chce i czuć się z tym dobrze. Jest to okazanie wsparcia grupie, która nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem i wsparciem.

Dodatkowo jest to element edukacyjny dla najmłodszych użytkowników The Sims, dzięki temu odpowiedzą sobie na wiele pytań, może odnajdą własną drogę, podbudują pewność siebie, a na pewno zyskają więcej tolerancji i akceptacji w prawdziwym życiu.

Wielu moich przyjaciół i znajomych, którzy grają w The Sims, a zarazem należą do społeczności LGBT+, bardzo cieszą się z tej zmiany. Gra daje im większą swobodę i wsparcie ich samych. Mam nadzieję, że The Sims 4, będzie dalej rozwijać się w tym kierunku, bo jest to przede wszystkim gra, gdzie można poznać i rozwijać samego siebie.

? komentuje sojuszniczka osób LGBT+, twórczyni internetowa Adrianna Skon.

Influencerzy od lat działający w społeczności wiedzą, że fani The Sims to wyjątkowo kreatywna i wspierająca się społeczność. Nic więc dziwnego, że możemy znaleźć w niej sporo osób z różnych mniejszości, a także ich sojuszników, takich jak nasza redakcja czy Adrianna, która zgodziła się wypowiedzieć w sprawie.

To nie koniec zmian w tym kierunku, jakie zaszły w The Sims 4. W 2017 roku wraz z premierą The Sims 4 Psy i koty dodano okolicę Brindleton Bay. Jedną z przygotowanych w niej rodzin była para dwóch mężczyzn ? Brent i Brant oraz ich pupil Rozi. Heckingowie są pierwszą homoseksualną rodziną, dodaną oficjalnie w serii.

W czerwcu 2019 roku dodatek The Sims 4 Wyspiarskie życie dodał do gry transpłciową postać ? Lię, która układa swoje życie na nowo na wyspie Sulani. Na tym samym archipelagu mieszkają Oliana i Leila, para kobiet wychowująca syna ? Tane?a . Poprzedzająca dodatek aktualizacja dodała do wszystkich gier podstawowych flagi różnych mniejszości seksualnych, w tym m.in. flagę osób transpłciowych, lesbijek i tęczową gejowską flagę.

Tęczowi Simowie na okładce

W lipcu marka The Sims 4 przeszła ogromną zmianę wizualną wszystkich materiałów promocyjnych. Zmieniły się etykiety dodatków, pakietów i akcesoriów, menu główne, ekran ładowania, a nawet logo i intro. Wszystkie zwiastuny mają teraz ciemnoniebieskie oznaczenia. Zmianie uległa również okładka, na którą trafili zupełnie inni Simowie i to tutaj zaszła prawdziwa rewolucja.

Z oficjalnego opisu życiorysu Simów dowiadujemy się, że Dela i Mia widoczne na okładce są parą. Dziewczyny wspólnie odkrywają świat i swoją pasję do sztuki. Na okładce możemy zobaczyć, jak Mia obejmuje swoją partnerkę. Innym przedstawicielem społeczności LGBT+ jest Hunter, gej, aktywista. Dlaczego podkreślamy wyjątkowość tych Simów? Ponieważ pierwszy raz w historii prawie 20-letniej serii, na oficjalną okładkę dostępną na całym świecie trafiają queerowi Simowie.

Obecność Simów ze społeczności LGBT+ na okładce gry generalnie na świecie nie budzi skrajnych emocji. Osoby te są obecne wszędzie, więc nic dziwnego, że widać je w przestrzeni publicznej, również na okładce The Sims 4.

W Polsce może być to szczególnie wartościowe dla młodych graczy, którzy po raz pierwszy widzą np. parę jednopłciową, ponieważ w ich środowisku jest to temat tabu albo nie mieli jeszcze okazji z nikim porozmawiać o funkcjonowaniu osób LGBT+ w społeczeństwie.

Daje to młodym osobom obraz tego, że osoby LGBT+ są społecznością obecną wśród nas, a takie naturalne eksponowanie i włączanie ich do gier komputerowych jest pozytywnym promowaniem różnorodności.

– skomentował sprawę Andrzej Słodyczka z Parada Równości w Warszawie.

Jak komentują organizatorzy ?Parady Równości? w Warszawie, to doskonały sposób na pokazanie różnorodności i stworzenie reprezentanta danej mniejszości. W ten sposób pokazuje się młodym graczom, że mają ogromne wsparcie, szczególnie w Polsce, gdzie wokół tematu LGBT+ wciąż rodzą się kolejne pomówienia, a i politycy niezbyt chętnie odnoszą się do sprawy.

A co Wy sądzicie o tych zmianach i tak silnym przedstawieniu postaci w grze? W jaki sposób gra wpłynęła na Wasze życie? Napiszcie w komentarzu swoją historię, być może pomoże ona innym czytelnikom i czytelniczkom, którzy wciąż nie do końca radzą sobie z tym tematem, który jest szczególnie trudny w okresie dojrzewania.

Autor artykułu: Karol 'GlossyGem’ Decka

Zareaguj na nowinkę!
+1
3
+1
1
+1
2
+1
2
+1
7
+1
1

162 KOMENTARZE

  • No i właśnie nie agituje – jest możliwość wyboru – gra jest i dla większości i dla tych z mniejszości, którzy na codzień mogą czuć się wykluczeni.

 1. Coś mi się już robi od tematu LGBT, najlepiej niech Maxis stworzy nowy dodatek „LGBT” i doda miasto transwestytów, homo itp……… Już mam tego tematu dość.

 2. Teraz może aktualizacja dla katolików? Kościoły, interakcje z różańcem, zakonnice itd mile widziane- czekam! 🙂 xD

  • Myślę, że łączysz tutaj dwie różne grupy. Społeczność LGBT+ to mniejszość seksualna, natomiast katolicy związani są z religią. Religii w grze nie mamy i mieć nie będziemy, ponieważ Simowie mają w tym temacie własne wartości.

 3. Skoro twórcy chcą pokazać dzieciom jaki jest świat wprowadzając lgbt to dlaczego nie pokażą świata z tej innej strony, niepełnosprawność, choroby genetyczne \o-o/

 4. Dlaczego wolny wybór (religia) łączysz z orientacją seksualną, której nie da się zmienić (lub jest orientacją płynną)? I w świecie zwierząt jest to normalne (tak, człowiek jest zwierzęciem).

 5. @Marcin733 z aparatem sim to Noah, a Hunter to pewnie ten telefonem 😉

  Mi pasuje takie. Może trochę odrzucać ale szanuje. Fajnie by było gdyby gra była jeszcze bardziej taka dając osoby niepełnosprawne ,raz wiarę

 6. Katolicy to niby większość w Polsce, a religie niezbyt są ukazywane w The Sims. Jeśli LGBT jest w grze, to dodajcie też wszystkie inne rzeczy które niektórym się podobają lub nie. Tak samo jak LGBT. Beznadziejny pomysł.

  • Żadna religia nie jest pokazana w grze. Religie to nie mniejszości (lub większości) seksualne. Tych nie ma i nie będzie, bo gra wolna jest od tego typu podziałów.

 7. Już mi to LGBT bokiem wychodzi. Na świecie jest ich zaledwie kilka procent, a nie ma filmu, serialu, gry czy książki bez chociażby jednego przedstawiciela tej grupy, zupełnie jakby na świecie było ich od groma.
  Niech sobie geje tam są i się kochają, nie obchodzi mnie to. Ale niech nie próbują narzucać innym swoich idei i próbować ludziom wmówić, że homoseksualizm to coś zupełnie normalnego.
  Tak czy inaczej wygląda na to, że trójka nowo dodanych do gry przez twórców simów skończy u mnie w ten sam sposób co pozostali z serii „propaganda lgbt” – od co zostaną usunięci z otoczenia i galerii. Proste.

 8. Mateusz, z chorobą styczność? A może właśnie trzeba by unikać takich osób jak ty, którzy uczą dzieci, że to choroba. Masakra. Aż mnie skręca za takie coś. Pomyśl ty i inni, którzy popierają, że to choroba, zło itd. jak bardzo ranicie ludzi za takie mówienie. W ogóle co Wy tutaj robicie? Dotsim popiera LGBT, więc jeżeli dla was to choroba to co czują twórcy tej strony? Myślcie zanim powiecie coś co kogoś zrani. Mnie się bardzo podoba to co robi EA. A niech robi. Popieram. Niech dzieci uczą się tolerancji od najmłodszych lat i będą mądre, a nie zacofane jak to u nas w Polsce bywa. I jeszcze jedno gwoli wyjaśnienia, jestem katoliczką, wierzę w Boga, chodzę do kościoła, jestem hetero, mam męża i mam swoje poglądy, a nie, że ktoś mi coś narzucił. Popieram małżeństwa homoseksualne. Sama piszę też romanse o tej tematyce i jak wspomniałam mam swoje myślenie, a nie zacofane. I tak, wiem, dużo osób z LGBT nienawidzi katolików. Bo też mają narzucone przez innych myślenie, że katol to zło. Ludzie nie są złem. Nie ważnie jakiej są orientacji, jaką mają religię czy są sprawni czy nie. Nauczmy się wszyscy tolerancji. Nie musimy wielu rzeczy akceptować, ale ludzi może oceniajmy po tym jacy są, jakie mają serce, a nie, nie nawidzę go, bo jest chory, to gej.

 9. Nie mam nic przeciwko homoseksualistom, mam nawet homoseksualnych znajomych, ale troszeczkę zaczynam się martwić. Jak z czarnymi. Nie mam nic do czarnych aktorów, to ludzie tacy sami jak wszyscy inni, ale dlaczego obecnie w hollywood WSZYSTKO zastępuje się czarnoskórą wersją? Do tej aktualizacji nowych, oczobijnych okładek w ogóle nie wiązałam z lgbt, a teraz się niemalże wpiera, że to specjalnie dla tej części społeczności. Takie, no, po prostu mam mieszane uczucia. Tak to serio, nie mój problem kto co z kim robi w swojej sypialni, ani jako kto się czuje, to jego życie, dlaczego mam je krytykować, skoro nie robi mi krzywdy?

 10. @Gocha twoje wypowiedzi natomiast zahaczają już o skrajny homofobizm 😛 Przecież wszystko to, o co się wkurzasz jak stara ciotka, al’a „transwestyci, geje, lesbijki, seks pozamałżeński i z simami różnej płci” jest w grze od dawna. Ba, nawet w TS1 simy tej samej płci mogły być w związkach. To nie jest choroba i mieszanie tego do religii jest po prostu głupie. A jakby kiedyś do gry naprawdę dodano różne większe choroby i niepełnosprawności, to akurat byłoby fajnie, bo nadałoby to realizmowi grze, jak i również pokazało jak różni się przystosowanie domu dla osób niepełnosprawnych, od przystosowania domu dla ludzi sprawnych „jak najbardziej”. Ale to nie wejdzie, nie w TS4, może w TS5.

 11. Podoba mi się to, że twórcy wspierają środowisko LGBT+, ale powoli zaczyna się to przeradzać w obsesję i czasami mam wrażenie, że EA ma podpisaną jakąś umowę i w danych odstępach czasowych musi dodać jakieś rzeczy związane z tym środowiskiem. Moim zdaniem twórcy powinni zrobić darmowy pakiet LGBT, takie coś jak pakiet świąteczny, w którym dodaliby wszystkie rzeczy nawiązujące do środowiska LGBT+. Wtedy gracze, którzy jeszcze nie oswoili się z tą tematyką mogliby pobrać taki pakiet wtedy kiedy będą na to gotowi.

  Świat simów jest światem w pełni tolerancyjnym, wszyscy są biseksualni i nie można odmówić komuś znajomości ze względu na jego preferencje seksualne (oczywiście wymyślone przez nas na potrzeby naszej rozgrywki). Więc dla mnie troszkę niezrozumiałym było dodawanie flag orientacji do takiej gry, oczywiście rozumiem idee, że twórcy chcą szerzyć tolerancję, ale simy i tak nie mogą należeć do żadnej z tych grup, ponieważ jak już wspomniałam są biseksualni.

  Jeżeli chcemy edukować najmłodszych graczy dzięki grze komputerowej to może warto wprowadzić do gry te niepełnosprawności, ponieważ dzięki temu dzieci nauczą się tolerancji, szacunku oraz będą wiedziały, że trzeba pomagać takim osobom.

  Drugą rzeczą edukacyjną jaką chciałabym zobaczyć w grze to troska o środowisko, bardzo spodobał mi się ten motyw w wyspiarskim życiu i uważam, że powinno się pojawić więcej takich rzeczy, aby pokazać, że należy dbać o planetę inaczej czeka nas szybki jej koniec.

  A skoro już mowa o ogólnej tolerancji do wszystkich orientacji seksualnych, narodowości oraz religii to dlaczego na tej okładce, która ma szerzyć tolerancję nie znalazł się żaden sim azjata? Dyskryminacja na tle rasowym jest wciąż częstym zjawiskiem, więc też powinniśmy uczyć tolerancji do innych narodowości.

 12. Sam jestem homoseksualny, ale brakuje mi religii. Nie myślę, że katolicy są źli, jednak ciągle mam narzucaną tą religię. To boli. I jeśli dojdzie chrześcijanizm, to dojdzie islam, buddyzm, hinduizm, konfucjanizm, taoizm, judaizm itd.

 13. Nie przeszkadza mi to, za to przeszkadza mi to, że gra ma zwalone tworzenie NPCÓW i generuje mi rudych Murzynów o imionach i nazwiskach jakby kot przeszedł po klawiaturze. Nie wspominając już o strojach, gdzie nic do niczego nie pasuje.

  I swoją,drogą – uważam, że edukowanie dzieci należy do obowiązku rodziców, a nie EA.

 14. @Gocha właśnie przez takie myślenie mnóstwo młodych ludzi popełnia samobójstwa. Dzieci POWINNY uczyć się tematów związanych z LGBT tak szybko, jak to możliwe dlatego, że wiele z nich dojrzewając dowie się, że same są homoseksualne. A bez znajomości tematu mogą pomyśleć, że jest to coś złego. W dodatku brak wsparcia ze strony rodziców tylko to wszystko pogorszy…

 15. A ja mam wywalone na to, czy ktoś jest homo, czy heteroseksualny. Mam swoje życie, swoje problemy, swoje dobre i złe dni i nie mam czasu na zastanawianie się nad tym. Jak ktoś jest homoseksualny to niech sobie będzie i co się ma niby stać – kometa w ziemię uderzy po raz n-ty?
  Chociaż przyznam, że aktualizacja z transseksualistami mnie oburzyła, bo osobiście czuję ogromny dyskomfort przy takich osobach.
  Jednak nic chyba mnie bardziej nie oburzy niż te durne ubranka dla zwierząt typu pszczółka, astronauta czy jakiś sweterek.

 16. No proszę, jaki hejt się posypał w stronę LGBT+ Ale tak to niestety jest, kiedy ludzie żyją w tej swojej umysłowej ciemnocie.

 17. Jak można wywnioskować po komentarzach, starsi fani, maja spore uprzedzenia i coraz mniej nam brakuje pod tym względem do Rosji

 18. I rozpoczął się shitstorm, czyli po polskiemu gówno burza.
  A ja się tylko o jedno spytam… gdzie do jasne ciasnej jest flaga heteroseksulanych przedstawicieli rasy ludzkiej?
  I niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego wygląda ta flaga jak pasek kreskowy w odcieniach szarości? Bo zdecydowanie jestem za zmianą!! Chcę czerwoną z pięknym białym kwiatem lilii na środku!!!

  A tak z innej strony… popieram wszystkie wypowiedzi.
  Po pierwsze powinniśmy się szanować. Nie piszcie proszę słowa „tolerancja”- bo po waszych komentarzach stwierdzam, że nie rozumiecie znaczenia tego słowa. Plus jest mielone bardziej niż papier toaletowy w parówkach. Dlaczego? Bo tolerować nie znaczy akceptować. Tylko przymykać oko i dać sobie spokój.
  Po drugie wszyscy jesteśmy ludźmi pod względem genetycznym. Niektórzy to po prostu odmiana parapetów. Nigdy nie zrozumieją innego człowieka.
  Po trzecie to prawda, zbyt wiele dzieje się wokół środowiska LGBT – ale głupia nazwa, jakby mieli inny ekosystem czy coś. Inne grzyby? Ehh… Człowiek to człowiek. A to co robi sam lub z kimś w kiblu lub w łóżku (albo gdzieś indziej) kogo to interesuje? Po co to halo? Czyżby próba wskazania nowego nurtu? Pokazanie, że to jedyna prawdziwa droga?
  Po czwarte jestem zmęczona tym tematem jak z pewnością większość ludzi na świecie. Dajta se spokój.
  Po piąte, czuje się pomału dyskryminowana jako heteroseksualna osoba w dodatku biała. To zaczyna robić się dziwne…

  Ogólnie nie wiem po co się produkować. Każdy ma rację, a zarazem jej nie ma. Bo… prawda leży pomiędzy xD

 19. Prawdę mówiąc nie rozumiem o co jest ten cały szum związany z nową okładką. Chyba nie żyjemy w średniowieczu i każdy wie, że istnieją osoby hetero, homo, trans czy biseksualne. Co jest nienormalnego w pokazaniu ich na okładce?

 20. Wcześniej na to nie wpadłam xD
  Zauważyliście, że na okładce nie ma żadnej osoby otyłej? Tylko same dość mocno wysportowane oraz wychudzone. Dyskryminacja osób otyłych!!
  I serio specjalnie przyjrzałam się każdej okładce! Nie ma osób otyłych ani starych! Jedyną okładką była ta poprzednia, która miała tę starszą niezadowoloną kobiecinę. Oraz faceta w czapce zdecydowanie z tyłu o trochę pełniejszych kształtach.

  Co jest wyjątkowo dziwne, bo USA gdzie tworzy się serię simów jest najbardziej otyłym uprzemysłowionym narodem na świecie!

  Dodatkowo w simsach zauważyłam zdecydowanie wybrakowanych przedstawicieli z pełnymi kształtami, są źle ubrani i nie posiadają żadnej poruszającej historii – bo w cale ich nie posiadają. Pojawiają się jak zapchaj dziura. Dlaczego?

 21. I bardzo dobrze, że nie ma religii w simsach, to największe zło które kiedykolwiek powstało, ze wskazaniem na te rzekomo objawione(czyt. Urojone). Ktoś tu wspominał, że oh ah bo chrześcijanie mordowani, no właśnie przez muzułmanów, a gdyby nie było żadnej z tych religii, to by się nie zabijali!

  Oh oh zmęczeni już tą tematyką, no biedactwa! To kilka lat… a co mają powiedzieć te osoby, które przez wiele setek lat, ukrywały się jak szczury, bo nie mogły być prawdziwym sobą, odkąd te religijne plagi się rozlazły i objęły panowanie nad światem. I tępiły je niczym robactwo! O tym już nie pamięta nikt, co?
  Jak se moherowi robią jakieś chore akcje różańcowe, pielgrzymki, czy obłąkańcze tańce koło tej metalowej ryby… to nikt na to nie reaguje, a to jest taka sama szopka jak parada równości.

  Na co poniektórych tutaj, to szkoda słów, ameby umysłowe…
  Najlepsze jest to że ci święci, zarzucają lewej stronie jakim jadem pluje tak naprawdę! A ileż można nadstawiać policzek by cie uderzali raz po raz i gnoili? No ile? To się niech nie dziwią, że agresja rośnie i rośnie, a eskalacja konfliktu jest coraz większa.

  Choroba… taaa, kiedyś depresje leczono elektrowstrząsami i lobotomią…
  Kobiece napięcie przedmiesiączkowe też było chorobą przez którą zamykano w psychiatrykach… i takim samym błędem przeszłości było uznanie homoseksualizmu za chorobę! Dla mnie chorobą jest nienawiść, a tą serwują religie od najmłodszych lat.

  Ciekawe czy te bogobojne mohery, które teraz tworzą tą „strefę wolną od lgbt+” takie odważne by były gdyby je posłać je na środek arabskiego świata, gdzie to oni byli by mniejszością, gnębioną, opluwaną wręcz niszczoną… chociaż to to tępe, i wątpię by zrozumieli tą lekcje. Niestety większość populacji ludzkiej cierpi na debilizm, i ma problemy z uczeniem się na swoich błędach, a co dopiero na błędach minionych pokoleń… Smutne.

  A co do samych simsów, to jestem za. Fajnie jakby dodali preferencje płci, i też jestem za poważnymi chorobami w tym za niepełnosprawnością, chociaż tego to nie wiem czy by dodali, bo niektórych niepełnosprawnych coś takiego odstręcza wręcz irytuje, jakoby to było poniekąd wyśmiewaniem się z niepełnosprawności.

  • @Esmeralda Rozumiem że masz swoje zdanie i jesteś w pełni szczęśliwa z propagowania Lgbt, ale religie dla niektórych są bardzo ważnym aspektem życia i proszę nie obrażać chrześcijaństwa. Szacunku trochę. Tolerancja działa w dwie strony.

  • W 100% się z Tobą zgadzam. Religie to największe gówno i zło tego świata. Całkowicie odebrały ludziom mózg i tylko kieruje się tymi durnotami spisanymi w ich świętych książeczkach, albo tym co „posłannik boga” im powie, za co muszą oczywiście dać co łaska… Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jaką krzywdę wyrządza innym właśnie przez to gówno zwane religią…

 22. @Mateusz owszem, niektórych może to obrzydzać, ale w grze simowie nie będą się obściskiwać jeżeli gracz nie będzie tego chciał, więc nwm w czym problem. Poza tym tacy ludzie istnieją naprawdę ale na pewno nie zasługują na to żeby ich wyśmiewano i obrażano. No bo co jest w tym złego, przecież oni nikogo nie krzywdzą. Uważasz że jeśli jakaś kobieta kocha inną kobietę, to powinna wyjść za mąż za mężczyznę ,,bo tak trzeba” i być przez całe życie nieszczęśliwa? Ja myślę że to świetnie, że twórcy simsów wspierają LGBT bo to jak w prawdziwym życiu (a szczególnie w Polsce) traktowane są tęczowe osoby jest straszne.

 23. Może i sami wierzycie w te wasze bajki, że wam się „Ideologia” nie podoba albo, że to przeszkadza bo jest zbyt „nachalne” (nachalne pokazanie dwóch czy trzech simów niehetero na tysiące hetero…
  Ale ja już trochę lat mam, pamiętam jak to jeszcze wyglądało kilkanaście lat temu, wszystko w kulturze było zdominowane przez wyłącznie jedyną słuszną orientację. Jak już się pokazał wątek innej orientacji to w kontekście żartu i wyśmiania. Może było z dwóch, trzech celebrytów o których wiadomo a każdy inny się krył, żeby tylko nikt się o jego orientacji nie dowiedział. I myślicie, że to doprowadziło do czegoś dobrego? Homofobia była dużo powszechniejsza i mocniejsza niż teraz. Pewnie nie wiecie jak to wychowywać się słysząc w szkole od kolegów a nawet od własnych rodziców obelgi na swój temat, bojąc się przyznać, że po prostu w okresie dojrzewania zauważyłeś, że nie podobają ci się dziewczyny a chłopcy. Może jak chociaż zobaczysz na okładce do gry to poczujesz, że nie jesteś sam. (Tak apropo „przecież dzieci w to grają”). Dzieciaki potrzebują największego wsparcia, bo mają najbardziej przesrane. No ale pewnie dzieciom hetero się stanie jakąś krzywda, że zobaczą kogoś homo w grze czy filmie. Wiedza o tym co jest na świecie jest straszną ideologią, najlepiej zamknąć dziecko w piwnicy i niech nawet przez okienko nie wygląda bo jeszcze geja zobaczy i co wtedy. Trochę zluzujcie, co ma się stać?
  Teraz przynajmniej w kulturze, filmach, grach jest trochę lepiej i inne orientacje są w jakikolwiek sposób reprezentowane. Dla was to może być szok, kiedy wcześniej ktoś tą grupę osób traktował tak jakby nie istniała, ale nie jest to żadna wasza wymyślona „ideologia”. Mniej ważni się poczuliście bo nie mówi się już tylko i wyłącznie o was czy o co tu chodzi?

 24. Jestem gejem. Nie nauczyłem się tego tak jak sądzą niektórzy tutaj są nie wybrałem też tego. Wiara i orientacja seksualana to dwie różne rzeczy. Bo tak jak co do tego czy Bóg istnieje pewności nie ma to z całą pewnością można stwierdzić że geje już tak. Lgbt to nie ideologia tylko ludzie którzy z jakiegoś dziwnego powodu mają ciężej w życiu. Bardzo cieszą mnie zmiany których dokonują twórcy tej gry. To gra w życie, my też żyjemy. „Dzieci nid powinny się trgo uczuć” no racja. Bo tego się nie da nauczyć. Pozdrawiam gorąco.

 25. @Mateusz Widać jakim jesteś imbecylem, że mieszasz te rzeczy wszystkie razem.
  Zoofil krzywdzi zwierzęta, nekrofil bezcześci zwłoki, a kazirodztwo naraża na poczęcie dzieci z poważnymi wadami genetycznymi… a homoseksualizm? Co czyni złego? W czym ludziom przeszkadza normalnie żyć? Nie krzywdzi nikogo?

  Nikt ci nie każe od razu sypiać z facetami… ogarnij się dziecko… pewnie sam jesteś krypto-gejem i nie umiesz tego zaakceptować, to się wyżywasz!
  Biedne skrzywdzone dziecko… 🙁

  @Ravgreend Jestem jak najbardziej za, ale jak te zacofane bęcwały tak strzelają swoim jadem, to nie mogę tego tak zignorować, choćbym chciała! Moja wewnętrzna natura mi na to nie pozwala.

 26. Niektórzy ludzie powinni zapoznać się z LGBTQ+ bo gdy widzę jak ktoś porusza ten temat i obrazani są tylko geje no to sory bardzo nie widziałam że lgbtq+ to tylko geje. Ludzie zastanówcie się nad swoim zachowanie i to co sobą reprezentujecie. Żyjemy w świecie gdzie nie powinno być dyskryminacji żadnej. No ale cóż. Moim zdaniem EA wychodzi z szlachetną inicjatywą wspierając społeczność LGBTQ+

 27. Wy wszyscy co mówicie ooo religia, uuu dzieci, to są tylko wymówki do własnych poglądów. Są ludzie religijni którzy naprawdę miłują bliźnich. A dużo większe traumy mogą stać się dziecku niż zobaczenie dwóch kobiet trzymajacych się za ręce albo zobaczenie kogoś kto odstaje od sztywnych ról społecznych. Współczuję bardzo tym dzieciom, które może też są takie, i nauczą się że to jest normalne i nie są same! Zgroza.

 28. Równość równością, dla mnie każdy jest równy, nie tylko osoby lgbt.

  To prawda, że ostatnio jakby na siłe wprowadzają to LGBT, jakby to było jakimś bóstwem i każdy ma je wielbić.

  A te wszelkie Pakiety Świąteczne nie mówią o Katolicyzmie? Ja wiem, ze choinka, prezenty i kolacja to nie jest chrześcijaństwo, ale wydaje mi się że inni tego nie obchodzą. [Jeżeli się mylę prosze o poprawkę ;)] Był też ten np. meksykański dzień zmarłych. Wydaje mi się że te religie jakby są, ale lepiej ich nie dodawać.

 29. Gdzie się podziała cała zabawa z simsow? Gdzie króliczek który przychodził przy smutku? Czy nikt już nie myśli o rozwijaniu kariery? A co z wprowadzeniem psa? A kto umie gotować? Kto pobawi się z dzieckiem? CZY ONI ZAPOMNIELI, ŻE TO SIMSY?

 30. @Gocha Miałam napisać uszczypliwą odpowiedź, ale wiesz co? Szkoda czasu. Bardzo mi Ciebie żal, musisz być nieszczęśliwą i zahukaną osobą o niskiej inteligencji emocjonalnej, aby pisać to, co piszesz. Mam nadzieję, że kiedyś będziesz miała okazję otworzyć się na świat i zrozumieć, że ludzi ocenia się po tym, jacy są, a nie z kim sypiają.

 31. @Mateusz Zasłanianie się Bogiem jest żałosne. Przypominam, że Bóg stworzył ludzi, w tym też homo, gdyby ich nie chciał, to by ich nie było xD To jest właśnie smutne, że ludzie, którzy się zasłaniają Bogiem, mają w sobie najwięcej nienawiści.

 32. Boże, widzisz i nie grzmisz. Brak słów naprawdę. Gardzę sobą w tej chwili. Nie dlatego, że mam problem z religią czy środowiskom LGBTQ+, gardzę sobą, bo jestem człowiekiem. Jest mi wstyd za rodzaj ludzki i właśnie w takich chwilach wolałbym po prostu być psem, kotem albo innym stworzeniem. Żyjemy w XXI wieku, niby jesteśmy tacy mądrzy, tyle wiemy, możemy wszystko, a problemy są takie same jak zawsze. Bez względu na to jak bardzo będziemy udawać, że jesteśmy nieomylni, bez względu na to ile jeszcze się dowiemy o otaczającym nas świecie i tak wciąż będziemy małymi dziećmi, które bawią się ogniem. Tylko czekać aż się oparzymy. Smutne jest to, że możemy rozmawiać, widzieć się z osobami z drugiego końca globu, a nie potrafimy rozmawiać ze sobą, z ludźmi którzy otaczają nas na co dzień. Żyjemy w czasach kiedy największym zagrożeniem dla człowieka jest drugi człowiek.

 33. Masakra ;( tym obrażaniem się nawzajem niszczycie tę stronę Każdy ma własną opinię na ten temat i ja to szanuję Po co wyzwiska typu debil czy ameba no nieładnie nieładnie

 34. Wszyscy w koło starają się mówić innym jak mają żyć, co robić, kim być. Każdy by tylko rzucał nakazami, zakazami, a gdzie są ludzie, którzy potrafią się przyznać do błędu? Który człowiek potrafi to zrobić? Dlaczego wszyscy musimy być tacy okrutmi wobec siebie? Dlaczego w dzisiejszych czasach oceniamy innych na podstawie koloru skóry, orientacji czy religii? Każdy ma prawo do własnych przekonań, każdy ma prawo wyrazić własną opinię, ale do cholerki, dlaczego nikt nie potrafi zachować ich dla siebie tylko na siłę próbuje je narzucać? Środowisko LGBTQ+ zawsze istniało i istnieć będzie. Zachowywanie się jakby to była nowość, jakby to była choroba, zboczenie jest niczym innym, jak próbą zaklinania rzeczywistości. To jest śmieszne i bezskuteczne, bo świat jest jaki jest. Jest kolorowy, nie czarno-biały. Można zaprzeczać, udawać, że się nie widzi, ale to niczego nie zmieni. To się tyczy także innych spraw: wiary, poglądów, koloru skóry czy innych rzeczy. Przygnębiające jest to, że pomimo naszej „wyższości” nad innymi gatunkami w wielu kwestiach pozostajemy za nimi w tyle.

 35. Bądźmy dla siebie mili, szanujmy się. Naprawdę musimy tak pluć jadem? Może czas wyjść z naszej wygodnej i ciepłej strefy komfortu i zobaczyć co świat ma do zaoferowania, bo świat nie kończy się tylko na nas i na tym co wiemy i myślimy, że jest słuszne. Może warto poświęcić parę chwil na doedukowanie się i chociaż spróbować podjąć próbę spojrzenia na świat oczami osoby, która ma inne poglądy, doświadczenia i pragnienia? Jak np. osoby z niepełnosprawnościami albo innej orientacji. Kiedyś ludzie, którzy czegoś nie akceptowali sięgali po pochodnie i widły. Biorąc pod uwagę całą tę dyskusję widać, że nic się nie zmieniło po dziś dzień. Dzisiaj te pochodnie i widły przybrały po prostu inną formę.

 36. P.S. Jeśli chodzi o kwestię Boga i wiary to większość ludzi to zwyczajni hipokryci. Rozumiem, że można wierzyć i nic do tego nie mam. To co mi się nie podoba to mówienie, że Bóg jest miłosierny, kocha wszystkich bezgraniczną miłością i nikogo nie wyklucza, bo każdego dnia widać jak kościół odrzuca wiernych tylko dlatego, że są, z różnych najczęściej niezależnych od nich powodów, inni, różni. To jest niczym więcej jak zaprzeczaniem przykazaniu, które mówi o tym, że powinniśmy kochać bliźniego. Sądzę, że to wiele mówi na temat kościoła. Po drugie jakim prawem ktokolwiek, kiedykolwiek wypowiada się za Boga? Dla mnie wiara i kościół to są dwie różne sprawy. Mogę wierzyć w Boga lub nie, ale kościół jest dla mnie po prostu zakłamany.

 37. Myślałem, że wśród graczy The Sims jest o wiele więcej tolerancji. Przecież we wszystkich częściach gry mogliśmy stworzyć pary homoseksualne jak tylko chcieliśmy, a że twórcy sami dodają osoby homoseksualne to moim zdaniem nic dziwnego skoro mogą.

 38. Na bogów Asgardu i ciasto czekoladowe, bardziej się nie dało popsuć całkowitej atmosfery?

  @Słoma pamiętajmy jednak, że Biblia to książka napisana kupę lat temu, zgodnie z myśleniem, jakie istniało kupę lat temu, przez bardzo wielu ludzi. Z jednej strony KK krzyczy, aby nie brać dosłownie wszystkiego, co jest w ich piśmie, z drugiej krzyczą, by brać dosłownie wtedy, gdy dla kleru jest to wygodne. Z jednej strony homoseksualizm jest tępiony w biblii, z drugiej religia chrześcijańska miała traktować głównie o wzajemnej miłości i wybaczeniu, czego nie widać w ujadaniu jeden na drugiego jak niekarmiony Szarik.

  I ogólnie, dlatego nie powinno się wprowadzać religii do gier. Robią syf. Serio syf. Ludzie zaczynają się obrzucać za przeproszeniem g*wnem, bo „moja racja jest najmojsza, a jak się nie zgadzasz to stul pysk”

  Kariethen dobrze napisał. Szanujmy się.

  Poza tym serio, homoseksualizm istnieje w przyrodzie, a ludzie nie są jedynymi zwierzętami, które są w stanie preferować tą samą płeć.

 39. @Słoma Zgadzam się z Tokusą. Biblia została napisana przez ludzi i dla ludzi. Przekładając coś z jednego języka na drugi bardzo łatwo o pomyłki czy błędną interpretację. Wystarczy zmienić jedno słowo i zmienia się cały kontekst. Dlatego nie interesuje mnie Biblia i to co jest w niej napisane, bo każdy mógłby coś w niej zmienić, zinterpretować inaczej tylko dla własnych korzyści. Ludzie często biorą Biblię zbyt dosłownie, traktując ją jak wyznacznik, którym powinni się kierować ludzie w swoich życiach. Nie wierzę w Boga, ale wierzę w to, że gdyby istniał to jedyną rzeczą jaką miałaby dla niego znaczenie jest to czy jest się dobrym człowiekiem. I tyle. Nie kolor skóry, orientacja czy cokolwiek innego, ale właśnie to.

 40. @Mateusz W momencie kiedy będą mieli równe prawa to przestaną o nie walczyć. Możesz tego nie rozumieć, nie akceptować, ale przynajmniej mógłbyś spróbować zrozumieć.

 41. Czytając komentarze powyżej zastanawiam się co niektórzy mają w głowach. „The sims wolne od ideologii” moim zdaniem jest. Wprowadzenie LGBT+ jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż nie uważam by wolność w każdym słowa tego znaczeniu (w tym wolność orientacji seksualnej była jakąkolwiek ideologią). A jeśli chodzi o nawiązania do Katolicyzmu, a bardziej Chrzescianswta występuje w simsach np nawiązanie do świąt – Wielkanoc, Boże Narodzenie – jest to w dodatku z porami roku. I jeszcze jeden wątek. Jeśli katolicyzm to też Islam powinno dać, prawda? Można by powiedzieć znacznie więcej, ale po co? A homofobia niestety się szerzy, co widać w komentarzach powyżej.

 42. Czytając te komentarze mam ochotę wyjechać z tej Polski, czuję że codziennie cofamy się coraz bardziej w rozwoju to jest żałosne. Nikt nie każe wam używać tych flag lub łączyć waszych simsów w pary homoseksualne, możecie grać tak jak zwykle I mieć wywalone na te rzeczy

 43. Nie mam nic przeciwko LGBT+ ani w życiu, ani w grze. Jakoś od zawsze wydawało mi się naturalne, że niektórzy preferują płeć przeciwną, niektórzy własną, niektórzy obie… Świat jest różnorodny, ludzie są różnorodni, po co tworzyć jakieś „normy”. I trzeba wspierać ludzi, którzy są w mniejszości. Niemniej wydaje mi się, że ostatnio twórcy za bardzo skupiają się na tym temacie. Wystarczyłaby jak dla mnie aktualizacja, którą mieliśmy, do tego jakiś darmowy pakiet. Jest tyle ważnych tematów, na których można się skupić, nie tylko LGBT+.

 44. @Hejkasz aye. Tak to po prostu znikąd wrzucili i tyle. Jakby zrobili jakieś ankiety czy coś, to by było lepiej. A tak się muszą turlać po aktualizacjach i w ogóle :C

 45. @Evaerynth Skupiają się ponieważ żyjemy w czasach pewnych zmian społecznych. Temat jest aktualny i jeszcze przez długi czas zostanie. Choć przyznam Ci rację, ja też mam wrażenie, że twórcy popadli w pewną skrajności. Choć to się tyczy, moim zdaniem, ogólnie pojętej poprawności politycznej. I żeby nie było, rozumiem to i uważam za potrzebne, po prostu zamiast znaleźć jakąś równowagę mam wrażenie, że szala przechyliła się z jednej na drugą stronę. A to również dobre nie jest.

 46. Nie wiem czy wy sobie ludzie zdajecie sprawę z tego, że simsy to jest symulator życia. To teraz pokażcie mi gdzie w życiu jest przycisk do wyłączenia LGBT. Nie ma? Cóż za szok. Nie rozumiem o co chodzi niektórym ludziom. Jak nie chcecie tworzyć simów LGBT to nie twórzcie. Proste.
  Nwm też po co zadawać sobie tyle trudu i w każdym nowym save usuwać Brenta i Branta albo te nowe postacie LGBT z Sulani. Jeszcze nigdy nie spotkałem Brenta i Branta razem na jakiejś parceli publicznej, więc nwm w jaki sposób mieliby się „obnosić” ze swoją orientacją. Nawet jak byłem ich sąsiadem to jak przychodzili z komitetem powitalnym, to też się nie całowali ani nic. Ale dobrze wasza gra, więc jak najbardziej macie prawo robić w niej co tylko chcecie.
  Ja rozumiem, że możecie być zmęczeni tematem LGBT, ale nic nie daje wam prawa do wyzywania tych ludzi od osób chorych, nienormalnych itp. To też są ludzie tak samo jak wy. I to, że wam się to nie podoba, i jest to dla was dziwne to nic nie zmieni bo na koniec dnia ci ludzie dalej będą gejami, lesbijkami, trans itd. Nie jesteście czasem zmęczeni tym ciągłym obrażaniem i tą walką z nimi. Dajcie sobie spokój bo to niszczy wasze nerwy. Wiecie jaki świat jest piękny jak nie denerwujecie się na wszystko wokoło.
  Ah mój ulubiony temat religii… po prostu kocham. Widzę, że niektórzy tutaj są takimi wybiórczymi chrześcijanami. Bo przecież w biblii jest napisane, że „geje to zło”. Tak, ale w biblii jest też napisane, że np. jeżeli kobieta zostanie zgwałcona to ma swojego oprawcę poślubić i wtedy wszystko jest ok. Jest również napisane, że podczas walki braci, gdy kobieta się wtrąci to należy jej odciąć rękę. I co? Robi ktoś tak? No ale przecież jest napisane w biblii. Wszyscy zasłaniają się biblią i wybierają to co jest dla nich wygodne i z czego chcą korzystać.
  A ostatnie i moim zdaniem najważniejsze jest to żeby po prostu być dobrym człowiekiem. Biblia nie jest po to żebyście żyli dokładnie słowo w słowo tak jak tam jest napisane. Ludzie, miejcie swój kodeks moralny i żyjcie według niego, a nie jakiejś starej książki.
  Pozdrawiam 😉

 47. @Słoma nie ma absolutnie żadnego powodu, by ta gra miała ograniczenie wiekowe 18+, w grze najbardziej „gorącym” elementem jest jedynie animacja simów, gdy robią bara-bara w szafie, przy czym i tak nie jest w żaden sposób gorsząca.

 48. @Słoma ci rodzice mogą się nie zgadzać na zakup gry. Nikt nikogo do zakupu nie zmusza 🙂 Skoro tak bardzo podoba ci się Rosja i rządy Putina, to mateczka Rosja zaprasza.

 49. @Słoma AIDS nie dotyczy tylko homoseksualnego środowiska. Wiele rzeczy jest potwierdzonych badaniami. Każda ze stron może podawać źródła, które potwierdzają ich argumentację. Tyle w temacie. Swoją drogą, ludzie, którzy twierdzą, że wierzą w Boga, muszą być ludźmi słabej wiary skoro sądzą, że Bóg, jako istota nieśmiertelna i nieomylna, nie jest ponad takimi podziałami. Ja tak sądzę. I nie, nie wypowiadam się za Boga, tylko przytaczam argument, który wcześniej podałem, mianowicie to, że Bóg powinien kochać wszystkich bez względu na wszystko. Plus twierdzicie, że Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo, więc może sam jest/był biseksualny. Nie próbuję obrazić niczyjej wiary, po prostu zanim zaczniesz rzucać cytatami zastanów się nad tym.

 50. @Słoma jest taki magiczny sposób- wyprowadź ich i usuń ze świata, albo utop w morzu. Simy utopione za sprawą syren są niemożliwe do wskrzeszenia 😉

 51. @Słoma Tylko, że rodzice to też ludzie i popełniają błędy. Może kiedyś sam zostaniesz rodzicem i jeśli, któreś z Twoich dzieci będzie homoseksualne albo transpłciowe to wtedy otworzą Ci się oczy. Teraz możesz tego nie rozumieć, ale orientacja to nie jest wybór. I porównywanie pedofilii czy zoofili do homoseksualizm jest bezsensowne, ponieważ pedofolem może być człowiek, który podaję się jako heteroseksualista.

 52. @Słoma Dlatego właśnie to nie jest religijna gra. Dlatego święta w simsach nie są w żaden sposób religijne albo nastawione na jedną konkretną religię.

 53. @Hejkasz aye. Sama choinka też jest zapożyczona od protestantów, podobnie jak wiele innych elementów. Dlatego fajnie jest, że można się pobawić i porobić różne rzeczy, bez przesycenia tylko jedną religią 😀

 54. Protestantyzm to wciąż odłam chrześcijaństwa, a nie osobna religia. Jest to więc przedmiot chrześcijański – czyli wciąż mamy do czynienia z jedną religią, a jedynie innymi jej odłamami. Każdy odłam opiera się jednak na wierze w Jezusa i jego dzieło zbawienia, więc odłamy nie różnią się między sobą aż tak mocno, by określać je innymi religiami. Chyba, że mowa o np. judaistycznych elementach w grze typu „menora” jednak nie jest ona wykorzystywana w „typowych świętach BN” jakie znamy chociażby z reklam (choinka, kominek, mikołaj i takie tam).

  Biblia wypowiada się na temat homoseksualizmu we fragmencie księgi kapłańskiej (rozdział 20, werset 13 – głośno było o tym fragmencie w ciągu ostatnich dni). I chociaż biblia potępia czyny homoseksualne, potępia także wszelkiego rodzaju praktyki szkodzące drugiemu człowiekowi – w tym okazywanie nienawiści. W końcu według biblii każdy jest grzeszny i nie ma prawa osądzać innych (wyjęcie belki ze swojego oka zamiast zajmowania się drzazgą w oku drugiej osoby). W samym katolicyzmie stosunek do osób homoseksualnych dość jasno określa katechizm KK – zapis nr. 2358 i 2359 (pierwszy dotyczy stosunku katolików do osób homoseksualnych, a drugi przemawia do osób homoseksualnych chcących być częścią KK). Wykorzystuję te zapisy w dyskusjach z krewnymi, którzy czasem zapominają o chrześcijańskim miłosierdziu, a z katechizmem ciężko im się wykłócać.

 55. Wg mnie to nic złego, że w mediach pojawiają się wszelkiej maści mniejszości, także te seksualne. Przecież homoseksualizm jest tak stary jak ludzkość. A warto oswajać się z różnymi zjawiskami, bo w końcu nie żyjemy gdzieś na księżycu, czy innym odludziu, lecz w sercu Europy. PS Sama jestem osobą heteroseksualną. Ale szanuję ludzi o innym kolorze skóry, innych wyznań, orientacji seksualnych, etc.

 56. ja tam się cieszę, że są, bo gra jezt bardziej urozmaicona
  a polacy w większości to ciemnota, więc będą się czepiać
  zawsze mogą sobie ich usunąć za świata, to nie jest trudne serio
  ja np. zawsze usuwam baby ariel

 57. Ludzie, co to za ból dupy! Taki jest świat i nikt nie zmusza nikogo do grania w tą grę. Wydaje wam się że osoby grające w simsy nie wiedzą co to homoseksualizm. Przecież w 4 klasie jest coś takiego jak WDŻ (wychowanie do życia w rodzinie) i tam dzieci mają tłumaczone co to takiego. Więc nie widzę sensu robić kłótnię.

 58. @Meh prawda to *ukłon*. Znaczy głównie chodziło mi o to akurat, że w simsach możesz zrobić święta podobne do tych co w rzeczywistym świecie, ale nie zupełnie identycznych, że w sumie mamy taki misz-masz różnych tradycji, bez mocniejszego nacisku na jedną wiarę.

  I ogólnie miło widzieć komentarz kogoś, kto zaznacza takie rzeczy jak potępianie praktyk szkodzących drugiej osobie. Bo rzucać kamieniami to wszyscy gotów, ale sami oberwać, to już niezbyt 🙂

 59. Aż żal czytać komentarze niektórych osób. Nie wiem co was tak oburza, na okładce są dwie Simki, które się trzymają za ramię, nie ma tam nic ostentacyjnego ani nachalnego, gra nikomu niczego nie narzuca, tych Simów nawet nie ma w grze dopóki ich nie pobierzecie z Galerii… Nic dziwnego, że Polska jest postrzegana jako zacofany kraj.

 60. Trochę takie to na siłę. Bez przeczytania opisu postaci nigdy nie wpadłabym na to, że są to pary w dodatku nie heteroseksualne. Patrzą na obrazek widzę grupkę przyjaciół, którzy świetnie spędzają że sobą czas. Praktycznie jak na prawie każdej okładce dowolnej części the Sims.

 61. @Tana93 już nie oceniając okładek, bo swoje już powiedziałam, ale tak na dobrą sprawę jak pary homoseksualne miałyby się wyróżniać? XD Nosząc ciuchy z seks szopu i najlepiej jakby się ze sobą obściskiwały? Właśnie sens jest w tym taki, że to simy jak każde inne.

 62. aż strach czytać komentarze, bo Polska to oczywiście Polska, yikes.

  Ale no, YAS, podobają mi się ci nowi simowie nawet. I jeżeli danie kilku nie-hetero simów (choć, szczerze, nikt w the sims nie jest hetero, to jest Fakt) jest „promowaniem LGBT na siłę”, to mogę tylko rzec: im więcej tego promowania LGBT na siłę, tym lepiej. ?

  Poza tym, ludzie zdziwieni/oburzeni tym chyba tak naprawdę nie wiedzą niczego o simsach, bo gra i twórcy zawsze byli bardzo pomocni i otwarci w głoszeniu tolerancji, szczególnie jeśli chodzi o inne orientacje seksualne. So yeah….. stay mad about it

 63. Tak abstrachując od ideologicznej dyskusji jaka się tu wywiązała:

  „Heckingowie są pierwszą homoseksualną rodziną, dodaną oficjalnie w serii”
  Nie do końca, w trójkowym Roaring Heights pojawiło się kilka homoseksualnych par. Nazwisk nie pamiętam, ale byli na 100%.

 64. Rzygać mi się chcę jak patrzę na część komentarzy, przez to że spotykam więcej tolerancyjnych ludzi zapominam w jakim ciemnogrodzie żyję. Więc po raz milionowy pytam: A co Wam w Nas przeszkadza? Żyjemy i krzywdy Wam nie robimy, zajmujemy się swoim życiem i naprawdę nic Wam do tego kto z kim chodzi do łóżka, kto kim się czuje i tym podobne bo TO NIE WASZA SPRAWA, nosz cholera, czemu ciągle trzeba Wam to tłumaczyć? CO Wam do tego? I jeszcze pisanie że to choroba czy tego typu rzeczy jest po prostu brakiem szacunku wobec innego człowieka

 65. @Baptysta Ale ty zdajesz sobie sprawę że nie wszyscy wierzą w Boga? I nikt naprawdę nie narzuca tu swojej propagandy poza Tobą, na serio, dawno nie widziałem takiego fanatyka. Bo wiesz taka wiadomość, homoseksualistą nie jest się z wyboru, więc twoje pisanie o opamiętaniu się jest wredne. I czego właściwie żądasz? Że mam się wstydzić tego kim jestem bo w Twojej Świętej Księdze jest tak napisane. Narzucasz wszystkim swoją ideę i nie potrafisz zrozumieć że nie wszyscy są tacy jak ty, więc błagam nabierz odrobiny szacunku i zrozumienia wobec innych i ich sytuacji czy poglądów bo jesteś strasznie egocentryczny i zaślepiony

 66. Ta aktualizacja sprawiła mi naprawdę wielką przyjemność. Od bardzo dawna wspieram całą społeczność LGBT+ i cieszy mnie to, że mają swoich reprezentatów w simsach. Jakoś zawsze mi tego brakowało… Prywatnie sama do niej należę, ponieważ jestem osobą biseksualną i jest mi bardzo miło, że jestem wspierana przez twórców mojej ulubionej gry.
  Nieprywatnie napiszę, że wszystkie aktualizacje związane z LGBT+ były bardzo potrzebne i mogą odegrać korzystny wpływ na dzieci, które grają w simsy. Pomoże przełamać tematy tabu (jeżeli nie rozmawiają na te tematy z rodzicami) i odnaleźć własną drogą, a także nauczy tolerancji i pokaże, że każdy ma prawo być kim chce i kochać kogo chce.

 67. @Baptysta A ja uważam, że to ludzie tacy jak Ty, ślepo zapatrzeni w swoją wiarę, krzywdzą innych. Rozliczają i oceniają sądząc, że wiedzą lepiej. Nie, nie wiecie. Macie prawo wierzyć w co chcecie, ale nie macie prawa narzucać tego innym. I przestań rzucać argumentami typu, że seks między dwoma lub więcej, mężczyznami lub kobietami jest czymś złym, bo nie jest. Co to za argument? Żaden! Myślenie stereotypowe, które uderza w te pary, które szukają miłości, bliskości, oparcia czyli tego czego pragnie każdy. Seks tak samo często uprawiają osoby heteroseksualne jak i homoseksualne, więc wygląda na to, że sodoma i gomora dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Jednak najlepiej jest obrażać ludzi, których się nie zna i nie rozumie, zakładając, że wszystko co złe jest wynikiem ich działań lub po prostu zwyczajnej egzystencji.

 68. @Baptysta Właśnie przez to, że osoby takie są szykanowane i prześladowane są bardziej otwarte na innych, bardziej współczujące i mają otwarty umysł. To samo można powiedzieć o wielu innych mniejszościach. Jak widać, wiele osób wciąż ma klapki na oczach.

 69. @Baptysta I jeszcze jedno. Zastanów się czasem nad własnymi słowami: „…a łamiąc słowa z Biblii skazujecie się na wiadomy osąd przez Boga”. No właśnie! To Bóg będzie osądzał. Więc, po kiego grzyba, Ty osądzasz innych? Zostaw to Bogu i nie mieszaj się. Swoją „prawdę” możesz przekazywać tym, którzy chcą jej słuchać.

 70. Szanuję homoseksualistów, ale czy Simsy muszą się skupiać tylko i wyłącznie na tym temacie? Czy musi być z tego taki marketing?

 71. 1 Jan 4:20
  Jeśliby ktoś mówił: ?Miłuję Boga?, a brata swego nienawidził, jest kłamcą,
  albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi,
  nie może miłować Boga, którego nie widzi.

 72. @człowiek ale simsy nie skupiają się wyłącznie na temacie lgbt? A tak to marketing będzie czy tego chcemy czy nie. To produkt, który chcą sprzedać. Wbrew pozorom, takie g*wnoburze jak tam, która wywiązała się tutaj z osobami skrajnie homofobicznymi taki marketing napędza. Jest atencja, jest profit.

 73. ?? TU NIE MA MIEJSCA NA HEJT ????

  Drodzy czytelnicy,

  Wiemy, że nasz artykuł dotyczący przedstawicieli społeczności LGBT+ wzbudził sporo emocji.

  Wśród wypowiedzi, oprócz kulturalnego wyrażenia swojego poparcia lub niezgody, znalazły się skandaliczne komentarze pełne jadu.
  Nie możemy pozwolić, aby na naszej stronie pojawiał się język nienawiści, dlatego zmuszeni jesteśmy zareagować.

  Naszym głównym celem jest ochrona wszystkich użytkowników korzystających z portalu, a w szczególności osób będących przedstawicielami każdej mniejszości i młodszych graczy, dla których tak negatywne komentarze mogą być szczególnie krzywdzące.

  Usunęliśmy wszystkie komentarze będące przejawem dyskryminacji społeczności LGBT+ oraz te, które godziły w uczucia religijne. Nie zgadzamy się na hejt z żadnej strony. Wierzymy, że fani The Sims są w stanie przezwyciężyć wszelkie podziały, z którymi musimy spotykać się w prawdziwym życiu.

  W wielu przesłanych do nas mailach były groźby, inni nakazywali nam zmianę regulaminu strony, a inna część osób chciała wyraźnego komunikatu, że DOTsim wspiera środowisko LGBT+.

  Ostatnią z próśb jesteśmy w stanie spełnić i chętnie to zrobimy. Informujemy, że DOTsim wraz z redakcją, na zawsze pozostanie sojuszniczką osób LGBT+ i wszystkich mniejszości spotykających się z dyskryminacją.

  Z okazji czystki w komentarzach i uwolnienia się od negatywnych treści, przygotowaliśmy dla Was dwie radosne aktywności.

  ? Kod STOPNIENAWISCI doładuje Wasze konta o 250 monet na profilu.

  ? W poniedziałek będziecie mieć okazję zdobycia jedynego w naszej Społeczności kolorowego medalu w wyzwaniu.

  Pozdrawiamy,
  Redakcja DOTsim

 74. Co prawda nigdzie nie hejtowałam religii, ale rozumiem że dziwnie by wyglądały moje odpowiedzi do powietrza, więc trza było usunąć.
  Dobra reakcja!

  A tak to podbijam pytanie ArtSim, bo sama się zastanawiam :V

 75. Glossy, moim zdaniem powinniście reagować na bieżąco, a nie 2 dni po burzy.
  Wiem że nie zawsze ktoś jest online, ale te kłótnie były w godzinach szczytu, możliwe że większość osób by się nie denerwowała jakbyście reagowali w danej chwili.

 76. Controlveta, nie było mnie jakiś czas tutaj i dopiero przeczytałam Twój komentarz i nie wiem dlaczego nazywasz mnie głupią i tak dalej. Co ja takiego napisałam? Czy nazwałam homoseksualizm chorobą? Nie. Jeżeli sądzisz, że tak to w ogóle nie przeczytałeś tego co napisałam. I jeszcze jedno, nie nazywaj nikogo głupim, bo w ten sposób tam samo ranisz, jak jesteś raniony, kiedy ktoś mówi do Ciebie inaczej.

 77. Ja już kod wpisałam. 🙂 @Kariethen ma rację. Trzeba postawić się w sytuacji, kiedy nasze dzieci okażą się być orientacji homoseksualnej. Czy wtedy wyrzekniemy się ich? Czy udzielimy potrzebnego im wsparcia? Szacunek należy się każdemu człowiekowi, bez względu na to, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry, wyznanie (lub jego brak), a także orientację seksualną. Szanujmy się nawzajem, także tu, na Dotsim, a świat od razu stanie się sympatyczniejszym miejscem. Pozdrawiam autora nowinki, jak również wszystkich komentujących. 🙂

 78. Kochani, spokojnie :), EA nie wprowadzi do waszych gier Simów LGBT+, jeżeli sami tego nie zrobicie. A jak się boicie, że przez przypadek wprowadzi jednego, czy dwóch to możecie sobie pobrać MC Commandera i tam ustawicie blokadę na wszystko co chcecie.

  Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy „wybranym narodem”, do którego dotarła gra The sims 4. Wydawana jest na całym świecie, także w krajach o innych religiach, kulturach i obyczajach. Grają w nią ludzie o różnych światopoglądach, kolorach skóry, wierzeniach, oraz preferencjach seksualnych. Dlatego właśnie ta gra jest tak popularna na świecie, że łączy ludzi bez względu na przekonania i odmienności, a także uczy tolerancji.
  Nie psujmy sobie nawzajem świetnej zabawy w grze.

  Pozdrawiam wszystkich Simsomaniaków! 🙂

 79. Hmm… powiem tylko tyle, że przez takie jadowite osoby, które wręcz markują się tą religią pełną miłości i współczucia, straciłem najlepszego przyjaciela…
  Najgorsze jest to, że takie persony raczej mają nikłe szanse na to by zrozumieć, jak bardzo krzywdzą niczemu winne osoby, które wychodzą po za ich kanon pojmowania.

  I tak w ogóle, to ta rzekomo święta książ(ecz)ka, którą można kupić już nawet na poczcie, czy stacji benzynowej(Co mnie, by osobiście obrażało, jak bym był wierzący)… Czy wy myślicie, że ona ma całą zawartość jaką powinna mieć? Oj nie nie… pewnie oryginały, z niewygodnymi rzeczami i historiami, pozostały w archiwach pod Watykanem. Ahh szkoda strzępić palców… po za tym, to nie jest strona na takie dywagacje, by ten temat pociągnąć i jeszcze rozszerzyć!

  Simsy…hmm… tak naprawdę jak wielu wspominało, to nic nowego w tej serii.
  Cieszy mnie wsparcie i w ogóle. Fakt, może to męczyć, ale chyba lepiej by zrobili to raz pod rząd, niż się tak co jakiś czas rozdrabniali. A faktycznie temat, jest jak najbardziej aktualny. W końcu skupienie przejdzie na co innego.

  I moim zdaniem, trochę samo DotSim zkiepściło, bo wyszczególniliście tylko te trzy historie, miast dać wszystkich simów z nowej okładki. I do tego ten tytuł artykułu… on aż się prosi o taką wojenkę…

  Jak to mawiała moja kochana Babcia… „Jak ci się coś nie podoba, to odwróć głowę i nie patrz, a nie będziesz przeżywać, szkoda na to twojego życia, a ludzi i świata, tak łatwo nie zmienisz, a zwłaszcza samemu.” 🙂

 80. Wypowiem się nie o nowince, a o ludziach, którzy wylewają swój jad. Drodzy ludzie pełni nienawiści – najpierw wyedukujcie się na jakiś temat, a później wypowiedzcie się na temat, ok? Tutaj jest link do naukowego filmiku, który może zmieni wasz pogląd na homoseksualizm: https://www.youtube.com/watch?v=tmvH9Ou54F4 . Posiadanie poglądów i własnego zdania to jedno, a wylewanie nienawiści i jadu na ludzi, którzy ci nie pasują to drugie. Czy homoseksualizm kogoś zabił? Nie. Homofobia? Tak – na świecie osoby dyskryminowane umierają z rąk homofobów bądź sami to robią za nich, bo oni pozbawili ich radości życia i sprawili, że taka osoba nie widzi sensu w byciu żywym, bo po co ma żyć, skoro nie może zmienić tego kim jest, a ludzie się nad nią znęcają? Homofobia to lęk – lęk przed nieznanym. Temat orientacji i LGBTQ+ to wciąż świeży temat w naszych czasach – temat tabu. Lęk przed nieznanym jest lękiem pierwotnym. Lękiem niesłusznym. Tyle razy widziałem osoby LGBTQ+ porównywane z dewiacjami i niektóre osoby z tej mniejszości, które dopuściły się zbrodni, a na ich podstawie jest cała społeczność oceniana. Ludzie hetero też potrafią być ludźmi złymi, bo nieważne jaką orientację masz, religię, płeć, kolor skóry, poglądy, przeszłość, pochodzenie – w każdym w nas jest zło, Nie powinniśmy oceniać całej, danej grupy ludzi czynami jednej osoby – to jest naprawdę głupie. Nie powinniśmy też oceniać ludzi stereotypami – to także jest głupie. Każdy człowiek jest INNY. Bycie innym od reszty nie jest przecież złe, nie robisz tym nikomu krzywdy. Żyjmy tak, aby być szczęśliwi, nie robiąc sobie krzywdy i innym ludziom. Czy homoseksualizm kogoś krzywdzi? Nie, ci ludzie potrafią żyć w szczęśliwych związkach, czasem nawet, tworząc również szczęśliwą rodzinę. Jeśli chodzi o dzieci i to, że takie treści nie są dla nich odpowiednie – UWAGA! Tu będzie bardziej subiektywna opinia, z którą nie każdy musi się z nią zgadzać, co jest dobre, bo mamy prawo do własnych poglądów i własnego punktu widzenia, pod warunkiem, że te poglądy nikogo nie krzywdzą – Uważam, że może jeśli dzieci dowiedzą się o tym, że możesz być innym od innych ludzi na różne sposoby, nie robi to z ciebie gorszej osoby – przecież ta odmienna część ciebie to nie cały ty. Później takie dziecko, gdy stanie się nastolatkiem i okaże się być np. homoseksualne, to przynajmniej nie zapewni jej to aż takiego wielkiego cierpienia i stresu oraz dyskryminacji ze strony jego własnego środowiska, które jak też będzie w ten sposób o tym uczone, to też będzie je akceptowało. To jest straszne, że niektórzy rodzice wydziedziczają swoje dzieci z tego powodu, jakby pieniądze mogły kupić miłość. Gratuluje redakcji, że usunęła nienawistne wpisy antyreligijne. Nie powinni ludzie znęcać się nad ludźmi danej wiary. Nie tylko środowisko LGBTQ+ jest dyskryminowane, bo reszcie ludzi się im nie podoba to kim są. Wstyd mi jest, że muszę wyjaśniać takie czasem nawet oczywistości, ale widać, że nienawiść i gniew jest tak silną emocją, że potrafi przysłonić nawet zdrowy rozsądek.

  Przepraszam redakcję za ten wpis. Wiem, że to portal o grze, a nie portal opiniotwórczy, ale jak widzę ludzi, którzy krzywdzą innych, bo są mniejszością, to mi ręce opadają.

 81. Nie mam nic przeciwko LGBT, niech sobie będą, nie obchodzi mnie co robią itp. ale z tym promowaniem już przesadzają. Jestem tolerancyjna jak tylko potrafię, ale już mi się chcę wymiotować tym tematem. Poważnie.

 82. @Ginewra
  W poniedziałek, czyli dzisiaj ma być, a ten dzień wciąż trwa 😉
  Chociaż właściwie nie wiadomo, o który poniedziałek chodzi 😛

 83. GlossyGem No tak, ale hmm… można to było delikatniej, bardziej neutralnie zrobić.
  Nie dziwię się trochę, że niektórzy, poczuli się przytłoczeni.
  Lecz z drugiej strony, fakt! Widzieli nagłówek, to mogli olać artykuł, i tyle.

 84. Mi to osobiście nie przeszkadza. Jestem osobą tolerancyjną. Nikomu nie szkodzą tym, że są bi, homo czy trans.Nie mam nic przeciwko temu, że takie postacie są w grze.Takie pary spotykają się z dużym hejtem i nienawiścią.Jedynie czemu jestem przeciwna to adopcja dzieci przez takie pary.Nasz kraj nie jest na to gotowy…I widząc co się dzieje…Chyba nigdy nie będzie…
  Wolę LGBT niż tych pożal się boże zagorzałych katolików…

 85. Co jest z tą okładką? Gdzie są dzieci czy ludzie starsi? Ach tak, zapomniałam, że gdy SimGuru zapewniali, że „mają dobrze przemyślane historie nowych postaci na okładce”, to będzie sprowadzać się to tylko i wyłączne do ich nieheteronormatywności. BTW statystyka fajna rzecz, a jest jeszcze fajniejsza jak umie się jej używać. 1% populacji wynoszący 75 milionów to wysoka liczba, ale jak wie każdy, kto miał chociaż pobieżną styczność z analizą danych, ważne są liczby WZGLĘDNE. Oraz w tym przypadku miary dyspersji chociażby. W dużym uproszczeniu sprowadza się to do tego, że te przykładowe 75 milionów to dużo, ale w skali całego globu ta liczba się rozmywa.
  Co to się porobiło z tą grą, jednocześnie to najbardziej zdziecinniała odsłona, w której nawet nie można porządnie unieszczęśliwić sima, a jednocześnie jej marketing skupia się na promowaniu LGBT…

 86. @Esmeralda – jak już, to „fora”, a nie „wora”, skoro chcesz być taka niegrzeczna i za twórców witryny decydować, kto może tu przebywać, a kto nie.

 87. Gdyby każdy się zajął swoją dupą, a nie cudzą, to w tym kraju nie byłoby problemów i dram, jak pod tym postem. Coraz bardziej mnie ta Polska przeraża.

 88. Tak czytam tą dyskusję i mam wrażenie, że problemem nowych simsów i lgbt nie jest to, że komuś przeszkadza obecność takich postaci w grze (bo przecież od zawsze była możliwość romansowania simami jak tylko się chciało). Myślę, że problemem jest to, że w porównaniu do poprzednich części Sims 4 jest potwornie uboga, zwłaszcza w rozgrywce i karierach (czy tylko ja mam wrażenie, że mamy dosłownie garść karier, a większość jest na jedno kopyto?). Dlatego kiedy pojawiają się kolejne aktualizacje, które poza wsparciem dla lgbt nie wnoszą do rozgrywki nic (tęczowe ubranka, flagi itp.) to nic dziwnego, że ludzie się irytują narzekają, bo faktycznie takie coś może dojść jako darmowy pakiet okolicznościowy, a w aktualizacji mogliby dodać coś co miałoby wpływ na rozgrywkę, najlepiej jakieś nowe kariery. Jakoś gdy doszła aktualizacja z nową karierą to narzekań nie było.
  Bądźmy szczerzy to wkurza. Tak samo jak wkurzają wszystkie super dodatki do casa czy recolory dla drzwi, a nadal nie naprawiono bugów, nadal rozgrywka jest potwornie uboga, nadal nie ma karier.
  Simsy są symulatorem życia… no fajnie tylko kiedy już stworzę sobie pięknego sima, z gotową historią, opcjami płciowymi i ubranego w tęczową koszulkę to nie mam co robić, bo rozgrywka nadal jest potwornie uboga. I to jest problem.
  I rodzą się dyskusje o ideologii zamiast o grze. Jakoś w starszych wersjach simsów takich dyskusji nie było, bo było w tamtych grach po prostu co robić. I tyle, jakby EA nieco wyważyło rozbudowę CAS i rozgrywki (bo CAS jest super i więcej mu nie trzeba, a rozgrywka to nadal bieda) to pewnie nie byłoby narzekań, że kolejna aktualizacja lgbt, bo większość interesowałaby się zamianami w rozgrywce, a osoby zainteresowane lgbt dodatkowo cieszyłyby się z tęczowych koszulek i flag. I wszyscy byliby zadowoleni.
  Przyznam się, że ja sama powoli przestałam grać w czwórkę na rzecz dwójki, pograłam chwilę syrenkami, bo nowość i po dwóch dniach gra znów poszła na bok, bo jest po prostu nudna. I tyle, to jest problem. A potem ludzie wylewają swoją frustrację, jak to było przy słynnej aktualizacji gender, wydanej przed tak wyczekiwanymi małymi dziećmi.

 89. @Ginewra U nas zawsze, każdy mówił tak, a nie inaczej, więc dla mnie to jest poprawna wersja 🙂
  To nie było decydowanie za twórców, to była sugestia. I według mnie lepiej być niegrzeczną, niż słodko-pierdzącą, bo hej hej… świat nie jest słodki, kolorowy i dobry.

  @Motoko Z takimi jak „ty” nie warto wchodzić w szerszą dyskusję, tylko proste komunikaty wchodzą w grę.

  @Morty Dla kogo nudna i uboga rozgrywka jest, dla tego jest. Mi na przykład o ziemie i morze, lepiej gra się w czwórkę, niż tą przereklamowaną trójkę. Aczkolwiek w jednym masz racje, dwójka debest <3

 90. @Esmeralda, wiesz to chyba też zależy od stylu gry. Bo owszem pod pewnymi względami czwórka jest super, pod innymi bardzo kiepska. Wszystko tak naprawdę zależy od tego co lubimy. Mi osobiście w czwórkę bardzo dobrze gra się w wyzwania wielopokoleniowe. Natomiast w kwestii rozgrywki i zabawy dwójeczka the best (świetne różnorodne kariery, studia, historie simów, interakcje, większy poziom trudności albo takie banalne drobiazgi jak kupowanie jedzenia czy ubrań). Generalnie w dwójkę można grać i grać i wciąż jest coś do zrobienia lub odkrycia, a w czwórce po paru godzinach można całkowicie ograć dodatek.
  Ps. Przybijam piąteczkę z fanką dwójki 😉

 91. Morty, dlaczego ograć dodatek. Niektórzy mówią tak jakby grali w zupełnie coś innego niż Simsy. Simsów się nie ogrywa. Gra się w nie. Tworzy rodziny, prowadzi je przez życie, przez kolejne pokolenia. a nie zdobywa jak najwięcej umiejętności, karier, po czym nuda, bo nic nie ma do zrobienia. W czwórkę gram od początku i często prowadzę przez lata tę samą rodzinę, a w dwójce czy trójce kończyłam na pierwszym pokoleniu, bo się nudziłam. Tak, dwójka jest super, ale dla mnie najlepsza była do robienia seriali.

 92. @Morty Ano też prawda. Wszystkie części mają swoje wady i zalety. Grając w czwórkę, odczuwam czasem bark tego czy tamtego i nakręcam się by następnym razem zagrać w dwójke, i tu jest tak samo fajnie fajnie, ale czuje brak, i znów nakręcam się na czwórkę. Ba czasem nawet i ochota na jedynkę przyjdzie, ale ona jest obecnie tak toporna, że po dłuższej sesji, trzeba odpocząć mentalnie 😀
  Choć kiedyś grało się tak łatwo i jakby tych problemów nie było…

  PS. Co do karier, czy ja wiem, mi się wydaje, własnie że czwórka ma je najbardziej urozmaicone i różniące się od siebie. W dwójce się zmieniają opisy i są ograniczone tylko tymi 7 podstawowymi umiejętnościami, nie dostajemy za awans nic, prócz premii, jedyna nagroda to ta za karierę.

  W czwórce, fakt mało ich jest i liczę na więcej :3 Ale jednak, co praca to inne umiejętności do wbijania, a awans nowe rzeczy i interakcje daje. I to fajne rozbicie na dwie ścieżki.

  @LuAn Podpisuje się pod tym co napisałaś, myślę podobnie. Simsy to nie RPG czy coś, że każdy dodatek to osobna fabuła i osobne przejście. One tutaj mają tworzyć całość i uzupełniać się. I tak w simsy się po prostu gra, a nie ogrywa. Zawsze wiele zależało od naszej wyobraźni.

 93. @Morty Dokładnie w punkt. Minął już ponad miesiąc od premiery IL, syreny wciąż mają zepsutą genetykę. Patch zepsuł restauracje. Wszystko to są funkcje za które zapłaciliśmy naprawdę ciężkie pieniądze. Lista bugów w tej grze jest niepoliczalna, a EA zmienia okładkę gry. Od pięciu lat ludzie proszą o dodanie tak podstawowej emocji jak „strach” i wciąż jej nie dostali.

  Zdaje się, że najbardziej znudzeni czwórką są ci, którzy są z grą już od paru odsłon. Dużym problemem jest niski poziom trudności przez który trudno zaangażować się w rozgrywkę. TS4 cały czas prowadzi gracza za rączkę, przypadkowe śmierci nie zdarzają się właściwie wcale. W dwójce wbicie najwyższego poziomu aspiracji było walką, tutaj simy są szczęśliwe niemal cały czas, nawet w grze zmodowanej tak, by usunąć wszystkie szczęśliwe nastrójniki związane z bzdurami typu „ładne wnętrze”. Wszystko jest proste, simy szybko awansują i gromadzą majątek. Dla ścisłości proces upraszczania gry rozpoczął się już wcześniej (nawet dwójka jest prostsza od niesławnej pod względem trudności jedynki), ale w trójce ogrom aktywności odwracał uwagę od tego problemu. Czwórka jest po prostu o wiele za prosta.
  Oczywiście jak najbardziej można grać w czwórkę i dobrze się bawić, ale wydaje mi się, że zależy to też od stylu gry. Czwórką zdaje się być zrobiona z myślą o graczach, którzy lubią grać artystycznymi, towarzyskim, rodzinnymi simami i przy takim stylu gry można nie widzieć wszystkich niedoróbek. Wychodzą one jednak jak tylko odejdzie się od tego schematu; granie złymi, szalonymi, snobistycznymi czy paranoidalnymi simami różni się dokładnie niczym od grania simami przyjaznymi. Zresztą, zostało to już dawno idealnie podsumowane w klasycznym już wątku Psychosausage, polecam się zapoznać jak ktoś jeszcze nie widział, o tutaj: https://forums.thesims.com/en_US/discussion/817854/an-obnoxious-psychosausage-tests-the-boundaries-of-the-sims-4-emotions To już ponad cztery lata i wciąż nie zostało to naprawione?
  Kariery… Ponownie, co kto lubi. Pełno jest rzeczy związanych z social media typu kariery influencera, krytyków czy tech guru (a jakby tego było mało, zapowiedziano dodanie kariery fashion photographer w nadchodzącym Moschino pack), a brakuje prawdziwych zawodów, rzeczy z jakimi stykamy się na co dzień. Nie ma kariery związanej z nauczycielstwem, nie ma prawników, bankierów, osobiście marzyłabym o jakiejś ciężkiej pracy w korpo żeby jeszcze uprzykrzyć simom ich egzystencję (toż korpo to samo życie), a kariera biznes tego nie oddaje.

  @Esmeralda I ponowne, co za błyskotliwa riposta. Widzę, że przyjmujemy strategię „obraź wroga, a potem wykonaj taktyczny odwrót”, rzeczywiście najbardziej trafna w sytuacji, gdy nie ma się żadnych merytorycznych podstaw by odnieść się, nie mówiąc już o podważeniu postawionej tezy. Dodam jedynie, że podejście tego typu być może rzeczywiście działa na szkolnym korytarzu, gdy chcesz zdobyć „szacun” wśród koleżanek, ale gdyby kiedyś brała udział w dyskusji bądź debacie, nie oczekuj, że z taką strategią zostaniesz potraktowana poważnie.

 94. @Motoko Oj oj, jesteś śmiechu warte, i tyle w tym temacie 🙂
  Po prostu, z pewnymi ludźmi nie warto zamieniać więcej słów niż trzeba.
  Małe śmieszne dziecko… hahah… debaty, twoje to chyba w piaskownicy.

 95. @Morty , kupowanie jedzenia, czy ubrań… ależ proszę bardzo, ta opcja jest jak najbardziej dostępna w czwórce, tylko trzeba znać dobrze grę i mieć odpowiednie dodatki. Rozumiem, że nie każdy je ma, ale wtedy nie narzekajmy, jak mamy tylko podstawkę gry..i może parę dodatków.

  Dużo gram i dużo buduję, zbudowałam także wiele parcel publicznych, w tym – zbudowałam grywalny szpital, komisariat, sklep spożywczy z mieszkaniem na tej samej parceli, restaurację jako osobny lokal, a także jako hotel, Spa jako klub, jako hotel, itd…

  @Motoko , zajmuję się bugami od wielu lat, gram od jedynki i mogę wszystkie gry porównać…i przyznam, że każda z nich jest inna. Dwójka nie była znowu tak świetna, jak piszesz, przede wszystkim miała najwięcej bugów, po niej zaraz trójka – gdzie ich ilości także trudno zliczyć.

  Czwórka jest najbardziej stabilną grą i jak na razie do tej pory ma najmniej błędów, więc nie można narzekać. No, ale przede wszystkim trzeba znać dobrze grę i jej poprzednie odsłony. W żadnej serii nie było ani kariery nauczyciela, czy prawnika, ani tak rozbudowanej – jak piszesz – kariery biznesowej. Czwórka pod tym względem i tak jest najbardziej rozbudowaną grą, więc nie powinnaś narzekać, chyba, że jak wyżej napisałam, nie znasz dobrze rozgrywki, no i nie posiadasz wszystkich dodatków (pakietów/akcesoriów), a wtedy faktycznie trudno oceniać, ale też lepiej się nie wypowiadać.

  Napisałaś też, że w skali globalnej ten 1, czy parę % się rozmywa. No to muszę Cię zmartwić, podobnie się rozmywa te kilkadziesiąt wpisów na amerykańskim forum, w linku, który wyżej podałaś – to w porównaniu do skali globalnej, gdy na całym świecie w czwórkę gra kilkanaście milionów graczy, obawiam się, że nie będzie nawet setnej promila. xd
  Natomiast EA reaguje dopiero, gdy wpłynie do niej pół tysiąca takich skarg dotyczących bugów gry, czy próśb o interakcje, które będą możliwe do spełnienia/(czytaj:wykonania) w tej grze. Więc zamiast narzekać na forum, możesz przejąć inicjatywę… możesz mieć misję do spełnienia – wszyscy SimGuru są obecni na Twitterze. 😉

 96. @Dana Zarówno w dwójce jak i w trójce była kariera nauczyciela, nazywana „edukacją”, źródło: https://sims.fandom.com/wiki/Education
  Co do pozostałych wymienionych karier to rzeczywiście nigdy wcześniej nie pojawiły się one w żadnej z poprzednich odsłon; miałam na myśli jedynie, że być może warto byłoby je jednak dodać, bo nie wszystkich bawią zawody typu influencer. To już czwarta odsłona, a gra raczej się zwija niż rozwija (i mam wszystkie dodatki od dwójki do czwórki, poza dwoma zestawami akcesoriów do TS4, więc znam całość, nie ma to jak siła przyzwyczajenia).
  Dalej, wymieniłam tylko dwa bugi spośród wielu, o obydwu EA doskonale wie, źródło do zgłoszenia pierwszego z nich: https://answers.ea.com/t5/Bug-Reports/OPEN-IL-Mermaid-genetics-dont-work/td-p/7965782. Oczywiście wszystkie odsłony borykały się z odmiennymi problemami, jednak dwójka wychodziła jeszcze w czasach, gdy patchowanie gier nie było tak proste jak jest obecnie, gdy każdy z nas jest zmuszony do posiadania konta na Originie żeby uruchomić grę. Trójka to zupełnie osobna historia, jej fatalna optymalizacja to już legenda :D. Jednak pomimo tych problemów obie te gry nadrabiały to na inne sposoby, natomiast w czwórce błędy to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ignorowanie takich problemów przez EA to po prostu wyraz braku szacunku do pieniędzy klienta, a błędy w genetyce syren brzmią już jak jakiś ponury żart. Bugi w tej grze to nie są jakieś pomniejsze błędy, dotyczą one podstawowych aspektów rozgrywki.
  Tamten post na forum miał raczej na celu zobrazowanie problemu o jakim pisałam, sama nie potrafiłabym tego oddać w lepszy sposób :D. Zresztą SimGuru powinni ten akurat wątek kojarzyć, w pewnym momencie był popularny i był on im podsyłany. Tak samo jak i wiele innych.
  Nie mam też żadnej misji, SimGuru są całkowicie świadomi wszystkich problemów i je ignorują. I tak, narzekanie na forum niczego nie zmieni, bo jedyną rzeczą jaka mogłaby zmienić sytuację byłoby odcięcie szerokiego strumienia gotówki jaki trafia do EA ze sprzedaży, a jak wiemy to zbyt szybko nie nastąpi. Ale zawsze można chyba wyrazić swoją opinię, czyż nie?
  I na koniec wracamy do statystyki: wątków i postów wytykających grze błędy jest dużo, ale rzeczywiście w stosunku do całej grupy graczy jest to niewielki odsetek. Jednocześnie w większości na czwórkę narzekają gracze, którzy z serią są już od dawna i nie podoba im się kierunek obrany obecnie przez EA (a kierunek ten zwie się „zrób jak najmniej za jak najmniejsze pieniądze”). Z perspektywy biznesowej, rzeczywiście można ich zignorować, bo to jest ta grupa, która i tak z sentymentu będzie kupować dalej (jak ja, jeszcze), a nawet jak odejdą, nie będzie to jakiś znaczący uszczerbek w sprzedaży. Właśnie z tej przyczyny już od lat szczerze życzę im pojawienia się na rynku jakiegoś poważniejszego konkurenta, bo wtedy utrata klientów lojalnych boli najbardziej. Z perspektywy klienta monopol jest najgorszą formą rynku, a z tym mamy obecnie do czynienia, niestety.

 97. Hmm… niestety ale, nie tylko EA, większość tych dużych gigantów growych odwala taką kitę… mają markę, fajną grę, serię… i tak potrafią ją, że tak powiem „zeszmacić”
  Choćby popatrzmy co Ubi z serią Heroes zrobiła, miało być lepiej, a wyszło jak wyszło. Choć ja tam lubię 7 część, i uważam ją za spoko, choć to nagłe porzucenie…
  Kiedyś się robiło gry z powołaniem… teraz, teraz to w sumie w każdym aspekcie wchodzi komercha…
  No nic, taki mamy obecnie świat, że jedzie się na utrwalonej marce, a nie na jakości, jaką ona reprezentowała, na początku.

  Nie winiłbym tutaj producentów, oni pewnie by chcieli… ale EA wie lepiej, i ucina fundusze… nowa fifa co roku potrzebna 🙂

 98. Jestem osobą bardzo tolerancyjną, jestem za osobami LGBT+ i nigdy nie przeszkadzała mi możliwość tworzenia związków homoseksualnych związków w simsach. Jednakże moim zdaniem EA powinno trochę ochłonąć i wziąć głęboki oddech zanim znowu zacznie się tak afiszować ze swoją tolerancją wobec różnych środowisk. Wszędzie teraz się o tym mówi i dobrze, ale seria the sims to jednak tylko gra, gra która miała być wolna od religii i przekonań. A teraz zachowują się tak, jakby chcieli wykrzyczeć całemu światu „zobaczcie jacy jesteśmy tolerancyjni”. Małe gesty są spopo, sama się mega pozytywnie zaskoczyłam po instalacji psów i kotów do czwórki, że wprowadzili tam parę mężczyzn. Jednak ze wszystkim można przesadzić i takie do bólu afiszowanie się zacznie być w końcu niesmaczne.

 99. Tak szczerze to mam gdzieś tę całą tolerancję. Jeżeli kogoś wkurza promowanie LGBT, to ja mogę powiedzieć, że mnie wkurza promowanie „prawdziwej rodziny”. Od urodzenia nie znam ojca, wychowała mnie wyłącznie matka. Kiedy widzę radosne życie promowanych „rodzinek” to śmiać mi się chce ile osób w to wierzy. Tak samo nagonka na to, że muszę się reprodukować i mieć dzieci. Nic nie muszę, nie lubię i nie chce mieć i w tym wypadku też nie ma tolerancji. W tym chorym kraju, ktoś żeby coś miał to musi być w związku małżeńskim (bo politycy już myślą nad tak zwanym bykowym) oraz musi mieć dzieci, bo 500+, bo wakacje+ itd. I to najlepiej jeszcze siedząc w domu i nic nie robiąc.
  Jeżeli ktoś nie ma zamiaru tolerować LGBT, to jest ok. Ale jak ktoś zaczyna nie tolerować rzeczy, o których wyżej napisałem, to wszyskim dookoła zaczyna odbijać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories