Odwzorowanie japońskiej kultury w The Sims 4 Śnieżna eskapada

The Sims 4 Śnieżna eskapada to dziesiąty dodatek serii, którego premiera miała miejsce 13 listopada 2020 roku. Jest to pierwsze rozszerzenie nawiązujące do kultury japońskiej, która w szczególności objawia się wyjątkowym szacunkiem do natury. Można to zauważyć już podczas pierwszej wizyty w nowym otoczeniu – Górze Komorebi. Miejsce to odznacza się przede wszystkim możliwością wędrówek po lokalnych szlakach.

azja

Podczas spaceru do świątyni, Sim może zatrzymać się, aby napisać życzenie na tabliczce Ema. Tabliczki te w kulturze japońskiej są wieszane na stelażach, w okolicach chramu, przez wiernych. Niegdyś związane to było z ofiarowywaniem chramom żywych koni. Teraz służą głównie do wpisywania różnych modlitw lub próśb. Simowie używający stelażu mogą otrzymać nastrójnik “Wielkie życzenie” lub “Pewne życzenia nigdy się nie spełniają”.

tabliczki ema

Nowym obiektem w grze jest Kotatsu, znajdujący się w trybie budowania, w kategorii stoły do jadalni. W Japonii nazywane tak były paleniska we wnętrzach izb. Służyły one do gotowania potraw oraz ogrzewania stóp. Obecnie Kotatsu są niskimi stolikami, elektrycznie podgrzewanymi tak jak w serii The Sims.

kotatsu

Kolejnym obiektem w trybie budowania są znane wszystkim drzewka Bonsai. W kulturze azjatyckiej Bonsai to sztuka hodowli oraz pielęgnacji drzew i krzewów. Polega na uprawie zminiaturyzowanych roślin w płaskich pojemnikach.

bonsai

Wraz z nowym dodatkiem doszła również bardzo ciekawa opcja do ustalenia, czy w domu można nosić obuwie wyjściowe, kapcie lub całkowicie zdjąć buty. Jest to związane z zamiłowaniem Japończyków do czystości. Wchodząc do japońskiego domu, z reguły napotykamy stopień (występujący również na posesjach znajdujących się w nowym otoczeniu), przypominający gościom o zwyczajowi zdejmowania obuwia. Z ciekawostek, stypa jest jedynym wydarzeniem, kiedy należy zostać w obuwiu wewnątrz budynku.

Onsen “Sutefani” to nic innego jak publiczna łaźnia zbudowana na gorącym źródle. Panuje tam surowa zasada, która odwzorowana została również w The Sims. Polega ona na dokładnym umyciu ciała mydłem oraz skrupulatnym opłukaniu się z mydlin przed wejściem do źródła. Na dodatek kąpiel powinna być traktowana jako wyjątkowe doświadczenie, włosy nie powinny dotykać wody, a rozmowy mają być ciche.

W The Sims 4 Śnieżna eskapada nową maskotką jest Yamachan, którego pomnik znajduje się w dzielnicy Wakaba. Mimo że nie nawiązuje ona zbytnio do kultury japońskiej, jego nazwa wzięła się z połączenia dwóch słów Yama – góra oraz Chan, czyli sufiks dodawany do imion dzieci. Maskotka Yamachan spaceruje po otoczeniu, a Simowie mogą robić sobie z nią zdjęcia oraz tańczyć.

yamachan

Podczas spacerów po jednej z dzielnic – Senbamachi, Simowie mogą wybrać się do lasu bambusowego, który stanowi odwzorowanie lasu w Kioto. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia podczas rozgrywki jest świątynia, przy której znajdują się wyżej wspomniane tabliczki Ema. Naszym zdaniem twórcy odwzorowali tym budynkiem rekonstrukcję świątyni buddyjskiej Kan’ei-ji, znajdującej się w Tokio.

Ostatnim wymienionym przez nas nawiązaniem do japońskiej kultury są chramy, występujące w otoczeniach Senbamachi oraz Yukimatsu. Stanowią one nawiązanie do Jinja, czyli miejsc kultu, w stylu Horoka. Różnią się tym od pozostałych Jinja, że są miniaturowymi wersjami tych chramów. W Japonii istnieje około 20 tys. chramów, a z ciekawostek są one zazwyczaj budowane z drewna, bez użycia gwoździ. W The Sims, Simowie mogą robić sobie przy nich zdjęcia i je oglądać. Opcja kłaniania się przed kapliczkami została usunięta ze względu na przeszłość historyczną Japonii i Korei Południowej.

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, co myślicie o takim nawiązaniu przez twórców do japońskiej kultury 🙂

Komentarze

   • Jakoś powątpiewam, by w ogóle taką dali… choć byłoby miło. 🙂
    Jeśli już, to raczej jako aktualizacja – jakieś dania, stroje czy coś – a mogli, w końcu mamy sporą diaspore w stanach, i jesteśmy takimi przyjaciółmi…
    Jak już coś większego i słowiańskiego, to raczej jakąś Rosje – bardziej znana, i charakterystyczna.
    Nie ukrywajmy, ale kultura słowiańska nie zdążyła się rozwinąć zbytnio, nim nastało średniowiecze i całą europą zawładneła jedna religia która dyktowała kulturę.

 1. Fajnie, że tak dokładnie oddali kulturę Japońską. Szkoda tylko, że nie ma nowej umiejętności (jak “kultura selwadoryjska” która doszła w Przygodzie w Dżungli) bo samo zwiedzanie tych wszystkich kapliczek, świątyni czy cmentarza wydaje mi się zabawą na jeden raz. Nie widzę zbytnio sensu robienia tego częściej

 2. Jedynie czego mi szkoda to to, że przy stoliku do zabawy dla dzieciaków nie można układać origami. Liczyłam na to widząc te małe modele, ale rozumiem, że musieli z czegoś zrezygnować (albo pewnie było to zbyt trudne/pracochłonne to stworzenia). Może ktoś w przyszłości stworzy modyfikację – stolik już jest 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Autor nowinki

Triss
Mam na imię Kinga. Interesuję się muzyką i medycyną. W wolnym czasie gram na gitarze i w gry komputerowe. Do moich ulubionych serii należą The Sims oraz Assassin's Creed.

Podsumowanie

Opublikowano

Powiązane nowinki