Gry komputerowe dla dzieci – jak należy je rozsądnie wybierać?

Wielu rodziców opóźnia proces rozpoczęcia przygody ich dziecka z grami komputerowymi, ponieważ w środowisku krążą błędne mity chociażby odnośnie zbyt dużej ilości agresji w nich zawartej. Jeżeli ktoś jednak z uwagą podejdzie do wyboru właściwych gier komputerowych, z takimi problemami nie będzie miał do czynienia. Gry komputerowe z powodzeniem mogą służyć do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych.

Edukacyjne gry komputerowe

Właściwy wybór gier komputerowych nie będzie miał złego wpływu na dziecko. Co więcej, ze spokojem można wskazać na ich edukacyjną rolę, jak również korzystny wpływ na rozwój dzieci w różnym wieku. Nie każda gra komputerowa jest zła. Trzeba podejść właściwie do tego tematu. Jak również do dozowania czasu, który każde dziecko będzie spędzać na graniu. O czym trzeba pamiętać, decydując się na zakup gry komputerowej?

Wiek dziecka

The Sims 4 to jedna z ciekawszych propozycji, która od wielu lat podbija serca kolejnych, młodych pokoleń. Czy jednak będzie do dobra gra dla dziecka? Pod uwagę trzeba wziąć taki czynnik, jak wiek dziecka. Odpowiednie informacje znaleźć można na opakowaniu. To właśnie tam opisane jest dla jakiej grupy wiekowej oferowana jest gra komputerowa. Obecnie można znaleźć już różne gry, które dedykowane są dla dzieci w wieku przedszkolnym. 

Dlaczego wiek jest tak ważny? Po pierwsze – udostępniane treści. Po drugie – poziom trudności. Jeżeli dziecko otrzyma coś, co będzie dla niego zbyt skomplikowane, szybko zniechęci się do pokonywania kolejnych poziomów. W drugą stronę – zbyt łatwa gra sprawi, że maluch będzie szybko się nudzić. 

Tematyka gry

Gry komputerowe polegające na rozwiązaniu zadania logicznego czy też przygodowe – nie brakuje gier komputerowych (następców gier wideo), które są w stanie wciągnąć do swojego świata. Wybierając tematykę gry, warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje malucha. Jeżeli ma się do czynienia z chłopcem, który z wielkim zaangażowaniem kopie piłkę na podwórku, to taka forma rozrywki na komputerze, jest jak najbardziej wskazana. Dziewczynki na pewno nie pogardzą grami w typie salon fryzjerski, gotowanie, itd.

Aczkolwiek, warto również pod uwagę wziąć temperament dziecka. Tym bardziej że granie na komputerze może stać się dla niego odpowiednim treningiem umiejętności. Nauczycielki meldują, że dziecko ma problem ze skupieniem uwagi? Warto podsunąć maluchowi gry logiczne, gdzie trzeba zająć się wykonywaniem jednej czynności przez długi czas, np. budowaniem domu, czy też leczeniem człowieka/zwierzęcia leżącego na stole operacyjnym.

Różne rodzaje gier

Patrząc na ofertę, łatwo zorientować się, że do wyboru ma się różne rodzaje gier na komputer. W sklepach znaleźć można:

  • gry tematyczne – dotykają one wąskiego sektora, np. dinozaury, roślinność. Polecane są w szczególności dla maluchów, które są na etapie nauki o świecie. To dodatkowa lekcja edukacji, jaka będzie w stanie odpowiedzieć także na różne pytanie, jakie rodzić się będą w tym młodym umyśle.
  • gry językowe – nauka i zabawa w jednym. Tym bardziej że nauka języków obcych to niezwykle przydatna umiejętność. Warto zadbać o to, aby każde dziecko miało przynajmniej jedną, dwie gry, które pomogą w szlifowaniu języka.
  • gry edukacyjne – je również można podzielić na kolejne podkategorie. To właśnie dzięki nim można ćwiczyć myślenie, zapamiętywanie, jak również orientację przestrzenną.

Kontrola nad dzieckiem

W szczególności starsze dzieci chętnie samodzielnie dokonują zakupu gier komputerowych. Fakt, że w domu posiada się nastolatka nie oznacza tego, iż rodzice są zwolnieni z kontroli obowiązku nad takim obywatelem. Należy na bieżąco sprawdzać, w co dziecko gra, jak również ile czasu spędza na takich czynnościach. Trzeba znaleźć idealną alternatywę, która uzależniona jest od każdego dziecka. Tym bardziej że porzucenie kontroli nad tym, może sprzyjać m.in. rozwojowi agresji u młodych osób. 

Zalecany czas gry, w przypadku nastolatków to dwie godziny. W przypadku przedszkolaków to 30 do 60 minut. 

Gra komputerowa dla dziecka

Wybór prezentu dla dziecka to nie lada problem. Nie tylko, jeśli mowa o własnych pociechach, ale tych obcych również. 

Co zrobić, jeśli dziecko prosi o grę komputerową? Czy można ulec tej prośbie? Oczywiście, że tak. Aczkolwiek, podjęcie finalnej decyzji należy uzależnić od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić chociażby cenę. Czy koszt zakupu gry komputerowej nie przekroczy budżetu finansowego, który można przeznaczyć na ten cel? Jeżeli okaże się, że gra znajduje się poza zasięgiem finansowym, trzeba odpuścić. Będzie to dobra okazja do tego, aby nauczyć dziecko oszczędności. Zamiast prezentu, można przekazać gotówkę ze słowami, aby udało się samodzielnie dozbierać resztę kwoty. Na pewno nie zabraknie innych członków rodziny, którzy także podarują pieniądze. Dziecko będzie wiedzieć, że nie wydaje się pieniędzy na głupoty, tylko na spełnienie marzeń.

Jeżeli gra nie jest tak droga, można ją kupić. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić, czy ma się do czynienia z produktem, który jest dla niego przeznaczony, czy tematyka jest faktycznie odpowiednia. Warto również upewnić się, czy sami rodzice nie mają nic przeciwko temu, aby taki prezent sprawić. To dorośli są najbardziej decyzyjnymi osobami, którzy muszą wyrazić zgodę na taki zakup. Gry dostępne w ofercie sklepów to nie tylko rozrywka interaktywna polegająca na eliminacji wirtualnych przeciwników

Zareaguj na nowinkę!
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
4
+1
0

Oglądaj SimStories