EA nie wyda ślubnego pakietu w Rosji. Słowo od naszej redakcji

Aktualizacja 16.02.2022 20:44: Electronic Arts zdecydowało się wydać pakiet w Rosji.


8 lutego świat obiegła wieść o nadchodzącym pakiecie rozgrywki The Sims 4 Ślubne historie. Niedługo później opublikowano komunikat o tym, że rozszerzenie nie zostanie wydane w Rosji.

Electronic Arts jako powód podaje obowiązujące u naszych sąsiadów prawo – zakaz promocji homoseksualizmu wśród nieletnich. Jak możemy przeczytać w oficjalnej notce, premiera pakietu z parą lesbijek na okładce byłaby niezgodna z prawem. Czy tak jest naprawdę? Nie do końca, na co wskazują głosy mieszkańców Rosji.

Niespójność w zapowiedzi

Użytkowniczka Alesya dokładnie prześledziła ciąg wydarzeń i podzieliła się zebranymi materiałami w serwisie Twitter. Z jej wpisów wynika, że decyzja o niewydawaniu pakietu mogła zapaść niedawno. Game Changerzy z Rosji otrzymali zaproszenia na ślub (w zwiastunie) tak samo, jak reszta osób na całym świecie. Wcześniej miejsce na pakiet rozgrywki znajdowało się na stronie głównej The Sims.

Zwiastun posiadał tłumaczenie tytułu i opisu rozszerzenia na język rosyjski, a w grze pojawił się komunikat o nowo opublikowanym zwiastunie The Sims 4 Ślubne historie. Na bannerze w grze widniała ta sama para, która znajduje się na okładce pakietu.

SimplyHao zaś podaje się za prawnika aktywnie działającego w Rosji. Wyjaśnił on, że decyzja o braku premiery nie może mieć związku z rosyjskim prawem, ponieważ chociaż jest ono złe i krzywdzące – nie zakazuje przedstawiania par homoseksualnych w ogóle, zakaz dotyczy produktów i przestrzeni dostępnych dla nieletnich. W tym przypadku wystarczyłoby oznaczenie wiekowe +18, którym już teraz oznaczona jest cała seria The Sims 4 w Rosji.

Śluby nie dla Rosji

Wycofanie z wydania pakietu w Rosji oburzyło fanów The Sims zarówno w samej Rosji, jak i na całym świecie, czego dowodem jest zyskujący na popularności twitterowy hasztag #WeddingsForRussia (Śluby dla Rosji).

W trakcie oficjalnej transmisji na żywo z gry czat został wyłączony z powodu kilkuset komentarzy od osób niezgadzających się z polityką EA.

Powstała również ankieta, która w szybkim tempie zdobyła 10 tysięcy podpisów. Twórcy ankiety sprzeciwiają się decyzji EA i proszą o wydanie pakietu w Rosji.

Reakcja Game Changerów

Jovan, wydawca serwisu Sims Community oraz Plumbella i Pixelade, znani twórcy wideo i kilku innych członków Game Changers – zdecydowali się zbojkotować premierę pakietu, nie przygotowując z niego materiałów i poradników, ani nowych wieści z wczesnego dostępu do rozszerzenia. Oznaczają oni również wszystkie swoje publikacje przypomnieniem o sytuacji oraz hasztagiem #WeddingsForRussia.

Słowo od redakcji

Co sądzi o tym DOTsim? W naszej redakcji zdania na ten temat są podzielone i jest to przyczyna wewnętrznych sporów, dlatego zdecydowaliśmy się opublikować ten wpis, dając Wam wszystkie fakty i informacje, abyście samodzielnie mogli ulepić własną opinię.

Nie podoba nam się ograniczanie i dzielenie fanów Simów. W naszej ocenie taki ruch jeszcze bardziej wyklucza społeczność LGBTQ+ w Rosji, odbierając graczom możliwość wyrażania siebie poprzez pakiet The Sims 4 Ślubne historie. Wierzymy jednak, że jest to efekt niefortunnych decyzji, które doprowadziły do wizerunkowej katastrofy.

Trudno uwierzyć nam w to, szczególnie że Electronic Arts wielokrotnie wspierało mniejszości i na bieżąco reaguje na prośby społeczności – rozbudowany kreator wyboru koloru skóry, system zaimków, queerowi Simowie na okładkach.

Jednocześnie chcemy okazać wsparcie naszym przyjaciołom Game Changerom i społeczności LGBTQ+ w Rosji. Z tego powodu również zrezygnowaliśmy z przygotowania przedpremierowych materiałów z pakietu The Sims 4 Ślubne historie. Wciąż jednak będziemy informować Was o nowościach i zagłębimy się w szczegóły pakietu, ale po jego premierze.

Prosimy, aby Wasze słowa krytyki nie dotykały SimGuru i pracowników EA, ponieważ to nie producenci i zespoły marketingowe są odpowiedzialne za tego typu decyzje. Nie oceniajcie też negatywnie innych twórców i osób, które zdecydują się na testy lub zakup rozszerzenia. Każdy ma prawo do własnego, różnego zdania na określone tematy i to nie powód do hejtu.

Zareaguj na nowinkę!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

18 KOMENTARZE

 1. EA mogło zrezygnować z homo pary na okładce i by nie było problemu, nikt by się nie czepiał. Chcieli być bardziej woke ale mają tylko kłopoty. Chcieli bawić się w politykę to teraz mają politykę w grze w domek dla lalek.

  • Też o tym myślałam: zmieniliby okładkę na terenie Rosji, trailera by nie puścili, fani i tak by znaleźli rozszerzenie. Wszak lepiej coś zarobić, niż nic. Ale potem pogadałam z innymi, bardziej w temacie ludzi (w sensie: ja jestem hetero, więc co ja się znam na problemach homo) i doszliśmy do wniosku, że taka zamiana mogłaby grozić EA wycancelowaniem. Tak jak to się teraz z Rowling robi, tak potem mogłoby mieć problemy EA. Lepiej teraz nie zarobić na jednym rozszerzeniu w Rosji, niż stracić więcej klientów na całym świecie, które, w ramach protestu „zasłaniania LGBT+” po prostu by ani tego rozszerzenia nie kupiło, ani kolejnych, niezależnie jak tanie i bogate zarazem by nie były.
   Oczywiście, że nie chodzi tu o prawo, wszak inne „homo-smaczki” już przeszły rosyjską cenzurę. Nie zmienili np. trailera Psów i Kotów, choć było widać, że tam dwaj panowie biorą ślub. Nie wycofali też karnawałowego kitu, choć okładka również jest spod szyldu LGBT+. Prawdopodobnie EA chciało zaprotestować przeciwko polityce Rosji, ale niejako w „białych rękawiczkach”, więc zamiast otwarcie powiedzieć „nie podoba nam się, co robicie z sąsiadami”, powiedzieli „ojej, ale macie brzydkie prawo, ojej, nie możemy okładki przez ich brzydkie prawo pokazać, więc jesteśmy zmuszeni do wycofania pakietu z rynku, ojej.”.

   • Zgadzam się, z ostatnimi zdaniami na temat EA. Zarząd EA za bardzo próbuje wszędzie wcisnąć swoje działania na siłę. Popełnili bardzo dużo błędów i mimo to nadal nie potrafią się do nich przyznać, a tym bardziej zacząć działania poprawiające.

    Błędy nie tylko były pod szyldem simsów, ale można tu nawołać kilka rzeczy jak np. indywidualny silnik frostbite używany na siłę w produkcjach EA co skutkowało negatywnym odbiorem Dragon Age Inkwizycja i tak samo w Mass Effect Andromeda, a potem przestali wspierać gry zostawiając je nadal z wieloma błędami i anulowanymi DLC. Teraz taki np. Bioware skrzywdzony przez politykę EA walczy aby ich kolejne części podobały się fanom, a nie EA – porzucając multiplayer razem z silnikiem frostbite (początkowo EA bardzo chciało wcisnąć w nie chociaż multi z mikro transakcjami mimo kolosalnych negatywnych odbiorów ale na szczęście zrezygnowano). Kolejna gra skrzywdzona przez działania EA można nawołać Anthem, który został zrobiony oczywiście na silniku frostbite i na siłę multiplayer co skończyło się całkowitą klapą i obiecywali aktualizację remontującą całą od podstaw grę. Jak to się ostatecznie skończyło? – Anulowanie obiecanej aktualizacji i porzuceniem Anthem. Polityka EA weszła również do simsów rozdrabniając dodatki na coraz to większe kwoty mimo że nie zawsze zawartość jest adekwatna do ceny więc cud że simsy mają aż tak długie wsparcie, a powstają plotki że rozmawiają na temat multiplayera do simsów 5 co również może serie skrzywdzić jak będzie jego znaczną częścią, a nie ciekawym dodatkowym, ale za to rozbudowanym atutem.

    Więc tak EA jest po prostu hieną na kasę i nie liczy się klient, jak myślicie komu się dostanie za to że ten dodatek nie zostanie wydany do zakupu w Rosji.. Oczywiście wszystkim innym.

 2. Jeżeli prawo nie zabrania wydania oryginalnie gry z parą homoseksualną to faktycznie zrobili źle, ponieważ obraża to osoby LGBT+ które nie będą mogły zagrać w ten dodatek, który jest właśnie z dedykacją dla nich. Skoro EA chce promować tolerancję to właśnie dzięki przyswajaniem ludziom w ten sposób swój kontent. A taki protest jest według mnie bez sensu.

 3. Nie żeby coś, ale przecież Rosjanie bez problemu mogli hajtać się z kim chcą w tej grze, więc jeśli chodzi tylko o okładkę, to wyczuwam tu głupotę i hipokryzję xD

 4. Ale wy wiecie, że to niekoniecznie o lgbt albo tylko o lgbt na okładce może chodzić? Skoro oficjalny powód nie został podany wprost, to coś się musiało dziać. A USA i Rosja mają teraz bardzo napięte stosunki i można wręcz spodziewać się wojny. Nie wiemy co się stało, zwłaszcza że wydaje się to być nagłą decyzją, ale no przecież wszyscy wiemy, że EA jest łase na pieniądz jak madki na 500+, nie odrzuciliby od tak o dochodu gdyby nie było żadnego problemu z wydaniem pakietu, temu jak dla mnie takie prostesty są bez sensu. Już widzę jak się Rosja z Putinem na czele nimi przejmują

  • Ale oficjalny powód został podany. Jest to nawet wspomniane we wstępie do tego artykułu, pierwsze zdanie drugiego akapitu. A jeśli chcesz poczytać cały statement to wpisz w google „Nasze zobowiązania wobec was. List of zespołu The Sims do graczy 9 lutego” i przeczytaj oficjalny komunikat podany na głównej stronie EA. W skrócie mówią o wolności do wyrażania siebie, swoich historii, tożsamości i uczuć, jak to ta wolność stanowi rdzeń The Sims i rezygnacja z historii Dominique i Camille (Simek z okładki i zwiastuna) byłaby sprzeniewierzeniem się ich wartościom – dlatego postanowiliśmy nie wydawać pakietu w Rosji. To oficjalny powód. Czy to prawda to już tylko możemy się domyślać, ale takie wytłumaczenie postanowili dodać do publicznej wiadomości.

   Co gracze z Rosji i teraz całego świata mówią, to to, że oficjalne tłumaczenie to jest grubymi nićmi szyte, bo EA dalej wydaje pakiet w krajach arabskich i tam, gdzie homoseksualizm jest karany surowiej niż w Rosji (jak wspomniane w artykule w poście Maroko). Poza tym gracze w Rosji i tak mogą pobierać Simów tej samej płci w grze bez tego pakietu, to nie jest tak, że dopiero ten pakiet dodaje tę funkcję. No i to nie byłaby pierwsza gra w Rosji, która ma w tytule ślub/małżeństwo a na okładce gejowska parę, bo np. DLC do Borderlands 3 – Guns, Love, and Tentacles: The Marriage of Wainwright & Hammerlock – też ma w tytule słowo związane z małżeństwem, a na okładce dwóch panów w trakcie składania przysięgi ślubnej; zostało wydane w Rosji. Więc nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego twórcy musieliby rezygnować z historii Cam i Dom, skoro w grze już są takie historie (np. Brent i Brant), inne DLC z podobnymi historiami są w Rosji wydawane, a samo EA dalej wydaje ten pakiet w krajach arabskich, które mają surowsze prawo.

   Moim zdaniem zaszło jakieś nieporozumienie z wydawaniem w Rosji i WNP (Wspólnota Niepodległych Państw), EA albo nie wiedziało, że może się wytłumaczyć, albo im się nie chciało. Nie od dziś wiadomo, że Wschodnia Europa, to nie jest dla EA priorytet, bo skupiają się obecnie na osobach czarnoskórych i latynoskich społecznościach z różnych państw z Ameryki Południowej, czasami też Korei Południowej i Indiach. Pewnie też bali się skancelowania przez Zachodnią społeczność LGBT w przypadku zmiany okładki. Ironiczne jest, że i tak są bojkotowani właśnie za niestawanie w obronie tych głoszonych poprzez pomaganie tym graczom, którym ta reprezentacja jest najbardziej potrzebna.

   • Właśnie problem jest taki, że na 100% nie wiemy dokładnie o co chodzi, tylko tak jak mówisz, się domyślamy. Oczywistym jest to, że jeśli są to jakieś problemy w firmie to nam o tym nie powiedzą ani wprost ani w ogóle, w myśl zasady „nie pokazuj wrogom że krwawisz”.

    Dlatego dali nam powód/zasłonę dymną „Rosyjskie prawo zabrania” (Ale jak wiemy: nie w przypadku oznaczenia 18+).

    Dlatego też wkurzanie sie, robienie protestów i brak reklamy produktu przedpremierowo by „wesprzeć lgbt” jest tutaj bez sensu

    • Moim zdaniem ma sens z dwóch powodów. Po pierwsze, to wiadomość do EA w stylu „Nie róbcie z nas debili. Wiemy, że to nie prawo wam zabrania. Nie traktujcie nas jak idiotów”. A po drugie, najważniejsze moim zdaniem, przesłaniem wkurzenia jest tak naprawdę powiedzenie: „Jeśli zależy wam na wolności i reprezentacji, będziecie walczyć o danie jej tym najbardziej potrzebującym. Jak nie, nie będziemy was wspierać, bo widzimy, że nie chcecie niczgo zmieniać czy naprawiać.”

     Co najlepsze, mogło to przynieść skutki, bo we wczorajszej aktualizacji, w nowym kodzie SimsCommunity znalazło rosyjską wersję okładki. Nie ma na niej Cam i Dom, ale nie zostały zastąpione przez hetero parę. Wczoraj był 15, 9 lutego w oficjalnym poście była mowa, że Moje ślubne historie w ogóle nie zostaną wydane w Rosji i koniec kropka. Nie mówili, że chcą wydać, że będą się starali. Powiedzieli, że pakietu w Rosji nie będzie w ogóle. Od 9 lutego gracze protestowali. Minęło 6 dni od definitywnej zapowiedzi że pakietu nie będzie i już jest rosyjska wersja okładki w plikach gry. Dlatego wkurzanie i protesty mają sens. Bo przynoszą skutki. Zwłaszcza, jak zagrozisz kasodojnej firmie, że nie będziesz promować ich produktu i mogą mu spaść zasięgi.

    • Nadal jednak po co w takim razie ryzykować stratę masy klientów (w przypadku braku pakietu na rosyjskim rynku), jeśli nie ma żadnego problemu?

     Bo jasne, brak promowania produktu przedpremierowo w ostatnim tygodniu może i troszkę obniżyć sprzedaż, ale simsy to marka samonapędzająca się: i tak zarobią. Gorzej finansowo wypadają gdy na cały kraj jest ban na produkt który chcą sprzedać.

     Dlatego myślę, że musi być jakiś większy powód o którym nam pp prostu nie mówią. EA to firma spod znaku „dej”, nie pozbawiali by się kasy bez powodu

   • Bo nadal powód „Rosyjskie prawo zabrania” nie jest powodem, gdy udowodniono w 5 minut, że wystarczy dać oznaczenie 18+, które simsy w Rosji i tak mają

 5. Wciskanie na siłę przez EA wątków LGBT do praktycznie wszystkiego jest rzeczywiście trochę męczące. Rozumiem, że chcą aby wszyscy czuli się reprezentowani, no ale kurczę bez przesady. Czy to, że ktoś jest LGBT oznacza, że musi w każdym stroju mieć tęcze? Sam jestem biseksualny i raczej nie obnoszę się z tym na prawo i lewo (chodź nie ukrywam swojej orientacji) nie chodzę w tęczowych spodniach i koszulkach, na moim ślubie nie będzie tęczowego tortu ani tęczowej sukni ślubnej/garnituru – lecz niestety EA uważa, że tak właśnie jest.

  Wprowadzanie osoby LGBT praktycznie w każdej rodzinie w mieście również jest irytujące… w Tarotosie będziemy mieli prawdopodobnie dwie rodziny w czym jedna jest homoseksualna, a w drugiej dziecko jest trans płciowe. To nie w porządku, że EA wprowadza tylko i wyłącznie te postacie, aby po prostu były i Julki z Twittera się nie czepiały. Kiedy w dodatku „Psy i koty” dostaliśmy pierwszą rodzinę LGBT (Rodzina Hecking) to praktycznie każdy ich uwielbiał bo byli wyjątkowi, a teraz… teraz wyjątkiem jest rodzina nie-LGBT.

  Niestety taka jest prawda.

  • @DEWENTER.GLEVISSIG rozumiem co czujesz, sama też czasami czuję się tym wszystkim zmęczona. Co gorsza wydaje się, że te wszystkie zabiegi EA mające na celu nas „wesprzeć”, bardziej szkodzą :/

 6. Nie chce robić zamieszsnia, ale przeczytałam na jakiejś angielskiej stronce, że EA chce wydać ten pakiet dla wszystkich krajów w tym samym czasie, dlatego przesuwają premierę my wedding stories na 23 lutego 😮‍💨

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Oglądaj SimStories